Բրիտանացի պատգամավորները հավանություն են տվել ԵՄ–ից դուրս գալու վերաբերյալ հանրաքվեի անցկացմանը
Մեծ Բրիտանիայի խորհրդարանի Համայնքների պալատը 2–րդ ընթերցմամբ հավանություն է տվել երկրի՝ Եվրամիությունից դուրս գալու հարցով անցկացվելիք հանրաքվեի օրինագծին։ «Բի Բի Սի»–ի տեղեկացմամբ՝ վարչապետ Դևիդ Քեմերոնի այդ նախաձեռնությանը կողմ է քվեարկել 544, դեմ՝ 53 խորհրդարանական։
Ավելի վաղ հայտնի էր դարձել, որ Քեմերոնը վերջնագիր է ներկայացրել Բրիտանիայի՝ ԵՄ–ից դուրս գալու հարցով հանրաքվեի կողմնակիցներին՝ հայտարարելով, որ Եվրամիությունից երկրի դուրս գալու գաղափարը պաշտպանող նախարարները ստիպված կլինեն վայր դնել լիազորությունները։ Ուշագրավ է, որ ինքը Քեմերոնը կարծում է, որ երկրի շահերից է բխում ԵՄ-ի կազմում մնալը, սակայն՝ միավորման բարեփոխման պայմանով։

Британский парламент одобрил проведение референдума о выходе страны из ЕС
Палата общин парламента Великобритании во втором чтении поддержала законопроект о проведении референдума о выходе страны из состава Евросоюза, передает «Интерфакс».
За принятие данной инициативы премьер-министра Дэвида Кэмерона выступили 544 парламентария. Против идеи референдума высказались 53 депутата.
Теперь документ предстоит отправить на новую фазу рассмотрения, в ходе которой законодатели предложат внести поправки.
Напомним, что Кэмерон ранее заявлял о намерении провести референдум по этому вопросу к концу 2017 года.