Սահմանադրական փոփոխությունների բուն նպատակը
Հայաստանի հեռավոր գյուղերի չոբանների համար էլ է պարզ, որ սահմանադրական փոփոխությունները նախաձեռնվել են ոչ թե մարդակենտրոն համակարգ ստեղծելու, ոչ թե մարդու իրավունքներն ավելի պաշտպանված դարձնելու, ոչ թե պետական կառավարման համակարգն արդյունավետ դարձնելու, այլ գործող մայր օրենքի 50–րդ հոդվածում ամրագրված խոչընդոտը վերացնելու համար։
Ըստ այդ հոդվածի երրորդ մասի՝ «Նույն անձը չի կարող ավելի քան երկու անգամ անընդմեջ ընտրվել Հանրապետության Նախագահի պաշտոնում»:
Սահմանադրությունը փոխում են, որպեսզի Սերժ Սարգսյանը կարողանա մնալ պետական կառավարման համակարգում, քանզի նա չի կարող և չի ուզում որևէ մեկին զիջել աթոռը։
ՀՀԿ ղեկավարը լավ գիտի, թե ինչպես է կառավարել, լավ գիտի, թե ինչպես է իրեն պահել իր «հարյուր տարվա ընկերոջ» հանդեպ, ու ենթադրում է, որ իր հետ էլ կարող են նույն կերպ (կամ ավելի վատ) վարվել, հետևաբար ամենամտերիմ մարդկանց էլ չի ուզում վստահել։
Սարգսյանն ուզում է պահպանել իր տեղը պետական կառավարման բուրգում։ Թե ինչպիսի կարգավիճակով, դեռ վերջնական որոշում չկա, կամ էլ՝ կա այդ որոշումը, բայց առայժմ չեն ներկայացնում հանրությանը։
Եվ այսպես, սահմանադրական փոփոխությունների բուն նպատակը վերարտադրությունն է և ցմահ իշխելու հնարավորությունը։ Կա նաև այլ կետ այդ նպատակում, այն է՝ իշխանությունը ժառանգական ու փոխանցովի դարձնելը։
Հայաստանում Անդրանիկ Մարգարյանի ձեռամբ ներդրվեց որդիներին պաշտոն նվիրելու և պետական կառավարման համակարգ մտցնելու խաղի կանոնը։ Այդ կանոնից օգտվեցին ներկայումս գեներալ–պատգամավոր աշխատող Մանվել Գրիգորյանը, ԱԺ նախագահ նշանակված Գալուստ Սահակյանը ու էլի շատ–շատերը։
Գայթակղությանը չդիմացավ նաև հանգամանքների բերումով վարչապետ դարձած Հովիկ Աբրահամյանը, ով իր որդուն «հաղթեցրեց» Արտաշատի քաղաքապետի ընտրություններում։
Նմանատիպ գործընթացներն ակնհայտորեն խրախուսվում են Բաղրամյան 26ի կողմից։ Հանրության աչքի համար ուզում են սովորական դարձնել կլանային–գիլդային համակարգը։
Սերժ Սարգսյանը խրախուսում է պաշտոնյաների որդիների առաջխաղացումը, քանզի ինքն էլ նման նպատակներ ունի։ Ահա և սահմանադրական փոփոխությունների թաքնված նպատակներից մեկը։ Այսինքն, խնդիր է դրված ադրբեջանական տիպի սուլթանատ ձևավորել մեզանում։ Թե ինչի դա կարող է հանգեցնել, դժվար չէ գլխի ընկնելը։

Реальная цель конституционных изменений
Даже пастухам из самых высокогорных деревень понятно, что конституционные изменения были инициированы не для того, чтобы создать ориентированную на человека систему, обеспечить еще большую защищенность прав человека и повысить эффективность системы госуправления, а чтобы снять закрепленное 50-й статьей Основного закона ограничение.
Согласно части 3-й этой статьи, «Одно и то же лицо не может быть избрано на должность президента Республики более чем два раза подряд».
Конституцию меняют, чтобы Серж Саргсян смог остаться в системе госуправления, так как он не может и не хочет уступать свое кресло кому бы то ни было еще.
Руководитель РПА прекрасно знает, как управлял, как себя вел в отношении своего «столетнего друга», и предполагает, что с ним могут поступить точно так же (или хуже), поэтому не хочет доверять даже самым близким людям.
Саргсян хочет сохранить свое место в пирамиде госуправления. В каком же статусе это произойдет, окончательно пока не решено, или решено, но обществу об этом пока не заявляется.
Итак, реальной целью конституционных изменений является воспроизводство власти и обеспечение ее пожизненного характера. У этой цели есть также другой пункт – сделать власть наследственной и передаваемой.
С подачи Андраника Маргаряна в Армении было введено правило игры, согласно которому сыновьям можно дарить различные посты и обеспечивать их участие в системе государственного управления. Этим правилом воспользовались работающий генерал-депутатом Манвел Григорян, назначенный спикером НС Галуст Саакян и еще очень многие.
Не устоял перед соблазном и ставший по стечению обстоятельств премьер-министром Овик Абрамян, который провел своего сына в мэры Арташата.
Подобные процессы очевидным образом поощряются президентским дворцом. Для общества хотят сделать привычной кланово-гильдиевую систему.
Серж Саргсян поощряет продвижение сыновей чиновников, поскольку аналогичные цели преследует он сам. Вот вам и одна из скрытых целей конституционных изменений. То есть, поставлена задача сформировать подобный азербайджанскому султанат. К чему это может привести, догадаться нетрудно.