Ավարտվել է երիտասարդ ակտիվիստ Մարիամ Սուխուդյանին առաջադրված մեղադրանքի նախաքննությունը
Երիտասարդ ակտիվիստ Մարիամ Սուխուդյանին առաջադրված մեղադրանքը չի դադարում մնալ հանրային ուշադրության կենտրոնում։ Լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ Սուխուդյանի փաստաբան Նոնա Գալստյանը տեղեկացրել է, որ առաջադրված մեղադրանքի նախաքննությունն արդեն ավարտվել է։
-Հիմա գործին ծանոթանալու համար մեզ 15-օրյա ժամկետ է տրվել։ Մենք պետք է ներկայացնենք միջնրոդություններ, եթե միջնորդությունները բվարարում են, սկսվում են համապատասխան գործողությունները, եթե մերժվում են՝ կազմվում  է մեղադրական եզրակացություն, և գործն ուղարկվում է դատարան,-նշել է նա։
Ըստ փաստաբանի՝ գործի նախաքննությունն անցել է մի շարք խախտումներով։
-Զարմանալի է, որ քննիչի կողմից որպես ապացույց չի ճանաչվել երկրոդ տեսնույթը, ինչպես նաև այն հեռախոսային ձայնագրությունը, որի ժամանակ թիվ 11 դպրոցի սանն ասում է, թե գնալու է ու խաբի, որովհետև խայտառակ է եղել, և մայրն էլ բարկացել է իր վրա,-նշել է նա։
Մարիմ Սուխուդյանն էլ նշել է, որ հոկտեմբերի 21-ին քննիչի հետ հարցաքննության ժամանակ իրեն առաջարկել են ընդունել մեղադրանքը, որից հետո համաներումով գործը կկարճվի և կավարտվի։
-Բայց ես չեմ համաձայնվել, որովհետև մեղավոր չեմ, և պետք է այս պատմության իրական մեղավորները պատժվեն,-ասել է նա։
Հիշեցնենք, որ ՄԱԿ-ի ֆինանասավորմամբ իրականացվող «10 լավագույն դպրոցներ» ծրագրի շրջանակներում Մարիամ Սուխուդյանն ու իր ընկերները Նուբարաշենի թիվ 11 հատուկ դպրոցում կամավոր աշխատանք կատարելու ընթացքում աշակերտներից պարզել են, որ  դպրոցի հայոց լեզվի ուսուցիչ Լևոն Ավագյանը սաների նկատմամբ սեռական ոտնձգություններ է կատարել: Դեպքի կապակցությամբ  պատրաստվել ու հեռարձակվել է տեսնայութ, որը հիմք է հանդիսացել քրեկան գործ հարուցելու համար, բայց որոշ ժամանակ անց նույն դեպքի կապակացությամբ զրպարտության համար մեղադրանք է առաջադրվել Մարիմ Սուխուդյանին։

Завершилось предварительное следствие по обвинению, выдвинутому против молодой активистки Мариам Сухудян
Обвинение, выдвинутое против молодой активистки Мариам Сухудян, не прекращает оставаться в центре внимания общественности. Как сообщила во время встречи с журналистами ее адвокат Нона Галстян, уже завершилось предварительное следствие по обвинению, выдвинутому против молодой активистки.
«Сейчас для ознакомления с делом дан 15-дневный срок. Мы должны представить ходатайства, если их удовлетворят, начнутся соответствующие действия, если их отклонят, то составляется обвинительное заключение  и дело направляется в суд», - отметила она. По ее словам, предварительное следствие по делу прошло с нарушениями.
«Удивительно, что со стороны следователя, в качестве   основы не был принят второй видеоматериал, а также та телефонная запись, во время которой воспитанница говорит, что пойдет, чтобы обмануть, поскольку опозорилась и мать рассердилась на нее», - отметила она.
А Мариам Сухудян отметила, что во время допроса 21 октября ей предложили принять обвинение, после чего амнистией дело будет свернуто и завершено.
«Но я не согласилась, поскольку не виновата, и надо настоящих виновников этой истории наказывать», - отметила она.
Напомним, в рамках программы «10 лучших школ»,  осуществляемой при финансировании ООН Мариам Сухудян и ее друзья во время выполнения добровольной работы в спецшколе Нубарашена номер 11 выяснили у учеников, что учитель армянского языка школы Левон Авагян осуществлял действия сексуального характера в отношении воспитанниц.  В связи со случаем был подготовлен и транслировался видеоматериал, который послужил основой для возбуждения уголовного дела, но спустя некоторое время в связи по тому же случаю в связи с клеветой было выдвинуто обвинение в отношении Мариам Сухудян.