Պարույր Հայրիկյան. «Լևոն Տեր–Պետրոսյանը հրաժարական տվեց, որովհետև իր մտապատկերում հասունացել էր հրաժարական տալու պահը»
Ազգային ինքնորոշում միավորում կուսակցության նախագահ Պարույր Հայրիկյանը «7օր»-ին ասել է, որ ՀՀ ներքաղաքական կյանքի որոշ քայլեր թեև կախված են Թուրքիայի դրսևորումներից, սակայն, օրինակ, Հայաստանի նախագահի հրաժարականը դրանով պայմանավորված չէ։
-Օրինակ՝ Լևոն Տեր-Պետրոսյանը հրաժարական տվեց, որովհետև իր մտապատկերում հասունացել էր հրաժարական տալու պահը,- նշել է ԱԻՄ առաջնորդը,- այսօր, օրինակ, եթե թուրքերը որոշեն պահպանել միջազգային իրավունքին չհամապատասխանող եղած գործելակերպը, դրանից Հայաստանում ի՞նչ պետք է փոխվի։ Պետք է ընդամենն ասեն՝ նախագա՛հ և հանրապետականնե՛ր, Ձեր փորձերը չարդարացան։ Նրանք, ովքեր ասում էին, որ դա ճիշտ ճանապարհ է, պետք է ասեն՝ փորձեցիր, բայց, ցավոք սրտի, չստացվեց, իսկ նրանք, ովքեր դեմ էին, կասեն՝ տեսա՞ք՝ ինչ լավ է, մենք հասանք հաջողության։ Բայց դա ներքաղական կյանքում որևէ բան չի փոխելու։
Պ. Հայրիկյանը նաև կարծում է, որ այս օրերին ՀՀ ներքաղաքական դաշտում եթե անգամ փակուղային իրավիճակ կա, այն վակուումային չէ։ Հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորումն էլ, ըստ նրա, ոմանց համար խոսելու առիթ էր. «Խոսեցինք բաների մասին, որ մարդիկ մոռացել էին և ուզում էին մոռանալ։ Օգնեց հիշելու, որ մենք ազգային խնդիրներ ունենք»։ Սակայն ԱԻՄ առաջնորդը կարծում է ՝ ազգի համար կարևոր մի բան այս օրերին չի արվում՝ համոզված լինելով, որ գնում ենք  նախկին ընթացքով՝ շատ հաճախ տարտամ և արմատներից հեռացած։

Паруйр Айрикян: «Левон Тер-Петросян подал в отставку, потому что в его представлении назрел момент ухода в отставку»
Председатель партии Объединение «Национальное самоопределение» Паруйр Айрикян сказал «7or», что, хотя  определенные шаги во внутриполитической жизни Армении и зависят от действий Турции, однако, например,  отставка президента РА этим не обусловлена.
«Например, Левон Тер-Петросян подал в отставку потому, что в его представлении назрел момент ухода в отставку, - отметил председатель ОНС, - сегодня, например, если турки решат продолжать придерживаться не соответствующему международному праву стилю работы, то что от этого изменится в Армении? Просто скажут, что президент, республиканцы, ваши попытки не оправдались. Те, кто говорил, что это правильный путь,  должны будут сказать, что попытался, но, к сожалению, не получилось. А те, кто был против, скажут, видели, как хорошо, мы добились успеха. Но это во внутренней жизни ничего не изменит».
П.Айрикян считает также, что если даже сегодня на политическом поле Армении существует тупиковая ситуация, она, все же, не вакуумная. Урегулирование же армяно-турецких отношений, согласно ему, для некоторых было темой для разговоров: «Мы заговорили о тех вещах, которые люди забыли или хотели забыть. Это помогло вспомнить, что у нас имеются национальные проблемы». Однако лидер ОНС считает, что сегодня не делается одна важная для нации вещь: будучи уверенными, что идем старым ходом, часто очень вяло и отдалившись от корней.