Արամ Հարությունյան. «Լևոն Տեր–Պետրոսյանի մոտ անձնական նկատառումներն ավելի են գերակշռում»
Ազգային համաձայնություն կուսակցության նախագահ Արամ Հարությունյանը ցավալի է համարում, որ Հայաստանի քաղաքական ուժերի մեծամասնության գործունեությունը կախված է այլ պետությունների, այդ թվում նաև Թուրքիայի որոշումներից։
-Մեր խնդիրները պետք է կարողանանք մե՛նք լուծել, և որքան հնարավոր է, պետք է միասնական լիենենք,- «7օր»-ին ասել է Ա. Հարությունյանը՝ ավելացնելով, որ քաղաքական ուժերը պետք է կարողանան հստակ ձևակերպել այն խնդիրները, որոնք ի վիճակի են լուծել։
-«Արդարություն դաշինքը» ժամանակին ինչո՞ւ քանդվեց, որովհետև չձևակերպեց այն խնդիրը, որը կարող էր լուծել։ Նորից պահանջելով վստահության հանրաքվե կամ նախագահի հրաժարական՝ իրենք, մի քանի տարի հետո պառակտվելով և մասնակցելով ընտրություններին, չհաղթահարեցին 5%-ը։ Այդ իմաստով, իրո՛ք, չպետք է մեր քաղաքական օրակարգերը հիմնականում կախված լինեն դրսի ուժերի կամ այլ պետությունների հետ հարաբերություններից,- նշել է ԱՀԿ նախագահը,- մենք պետք է կարողանանք մեր ներքին խնդիրներն ինքներս լուծել։ Չսպասենք, որ Պրեսկոտ պետք է գա, Սեմնեբի պետք է գա՝ ինչ-որ բան ասի։
Ա. Հարությունյանը խնդիրը ձևակերպել չկարողացած քաղաքական ուժերից է համարում նաև «Հայ ազգային կոնգրեսին», որը, նրա խոսքերով, այսօր գտնվում է պասիվ վիճակում։
-Մի քանի տարի պահանջել նախագահի հրաժարական՝ լավ համոզված լինելով, որ դա տվյալ պահին լուծելու խնդիր չի, բնականաբար, կորցնում ես։ Հետո այսօր անցել են այն ժամանակները, երբ լավ հայհոյելու համար հաջորդ պառլամենտ կմտնես, որովհետև հայհոյողներն ավելի շատ են։
Ինչ վերաբերում է հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորմանը, ապա Ա. Հարությունյանն ասել է, որ Լևոն Տեր-Պետրոսյանն այդ հարցում ազնիվ չէ.
-Համոզված եմ, որ որպես հասուն քաղաքական գործիչ՝ ինքը պետք է որ ողջուներ այդ մոտեցումը, բայց  նրա մոտ անձնական նկատառումներն ավելի են գերակշռում, և նա չի կարողանում անկեղծ կարծիք հայտնել։

Арам Арутюнян: «У Левона Тер-Петросяна преобладают личные соображения»
Председатель партии «Национальное согласие» Арам Арутюнян считает болезненным тот факт, что деятельность большинства политических сил Армении  зависит от решений других государств, в том числе Турции.
«Наши проблемы мы должны уметь решать сами, и, насколько возможно, мы должны быть сплоченными, - сказал «7or» А.Арутюнян, добавив, что политические силы должны суметь четко сформулировать те проблемы, которые в состоянии решить.
«Почему в свое время развалился «Блок Справедливость»? Потому что он не смог сформулировать те проблемы, которые мог бы решить.   Снова требуя референдума по вопросу доверия, или отставки президента, они, расколовшись и участвуя в выборах несколько лет спустя, не набрали и 5%. В этом смысле, действительно, наши политические повестки дня не должны в основном зависеть от внешних сил или от отношений с другими государствами», - отметил председатель ПНС, - мы должны уметь сами решать наши проблемы. Не будем ждать, чтобы пришли Прескот или Семнеби и сказали что-то».
Политической силой, не сумевшей сформулировать проблемы,  А. Арутюнян считает также «Армянский национальный конгресс», который по его словам, сегодня находится в пассивном состоянии.
«Несколько лет требовать отставки президента, будучи хорошо уверенным, что это в данный момент неразрешимая проблема, естественно, является тратой времени. И потом, сегодня прошли те  времена,  когда за то,  что хорошо оскорбил, попадешь в следующий парламент, поскольку оскорбляющих было больше», - отметил он.
Что касается урегулирования армяно-турецких отношений, то А. Арутюнян сказал, что Левон Тер-Петросян в этом вопросе не честен: «Уверен, что как зрелый политический деятель, он должен был одобрить этот подход, но у него личные   соображения преобладают, и он не может выражать искреннее мнение».