Տիգրան Բալայան. «Թուրքիայի հետ մենք ղարաբաղյան հարցը չենք քննարկում»
Ինչպես արդեն տեղեկացրել էինք, ԵԱՀԿ խորհրդարանական վեհաժողովում թուրքական պատվիրակության ղեկավար Ալաադին Բյույուքայան «Day.Az»-ին տված հարցազրույցում ասել է, թե ԵԱՀԿ ղեկավարությունն ու ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրները սկզբունքորեն դեմ չեն Մինսկի խմբին Թուրքիայի անդամակցությանը, և Հայաստանն էլ ոչ պաշտոնապես համաձայնվել է դուրս գալ տարածքներից։
«7օր»-ը փորձել է այս կապակցությամբ պարզաբանումներ ստանալ  ՀՀ ԱԳՆ-ից։ Մեզ հետ զրույցում արտգործնախարարի մամլո խոսնակ Տիգրան Բալայանն ասել է, թե ազատագրված տարածքներից դուրս գալու մասին հայտարարություններն աբսուրդ են։
-Մենք արդեն ասել ենք, որ Մինսկի խմբի շրջանակներում քննարկվում է կարգավիճակի հարցը։ Ինչ վերաբերում է Մինսկի խմբի անդամակցությանը, ապա թուրքական պատվիրակության ղեկավարը պետք է իմանար, որ Թուրքիան 1992-ից Մինսկի խմբի անդամ է, բայց ևս մեկ անգամ հաստատում ենք, որ Թուրքիայի հետ մենք ղարաբաղյան հարցը չենք քննարկում,-ասել է  նա։

Тигран Балаян: «Мы не обсуждаем с Турцией Карабахский вопрос»
Как мы уже сообщали, на парламентской ассамблее ОБСЕ глава турецкой делегации Алаадин Бююкаян в интервью, данном Day.az, сказал, что руководство ОБСЕ и страны-сопредседатели Минской группы ОБСЕ не выступают категорически против членства Турции в МГ и что Армения неофициально согласилась пойти на территориальные уступки.
В связи с этим «7or» попытался получить в МИД РА комментарии. В беседе с нами пресс-секретарь министерства иностранных дел Тигран Балаян сказал, что заявления о выходе из освобожденных территорий являются абсурдными.
«Мы уже сказали, что в рамках Минской группы ОБСЕ обсуждается вопрос статуса. Что касается членства в МГ, то глава турецкой делегации должен был знать, что Турция с 1992г. является членом МГ ОБСЕ, но еще раз подтверждаем, что мы не обсуждаем Карабахский вопрос с Турцией», - сказал он.