Հայաստանը պատրաստ է ընդունել ձմեռային զբոսաշրջիկներին
-Արդեն ունենք ձևավորված ենթակառուցվածքներ, ինչն, իհարկե, չենք համարում վերջնական և ավարտուն. անելիքներ շատ ունենք Հայաստանում ձմեռային զբոսաշրջության զարգացման ուղղությամբ։ Ունենք երկու ձմեռային զբոսաշրջավայր՝ Ծաղկաձոր և Ջերմուկ։ Հայաստանի հյուսիսում՝ Գյումրիում, զարգանում է նաև դահուկային սպորտաձևով զբոսաշրջային ուղղությունը։ Մենք այժմ ավելի պատրաստ ենք ընդունելու ձմեռային զբոսաշրջիկներին, քան նախորդ տարիներին,- խոսելով ձմեռային զբոսաշրջության սեզոնի բացման մասին՝ «Նովոստի» միջազգային մամուլի կենտրոնում ասել է Էկոնոմիկայի նախարարության զբոսաշրջության վարչության պետ Մեխակ Ապրեսյանը։
Նա նաև նշել է, որ ձմեռային սեզոնի ընդհանուր դինամիկան ցույց է տալիս, որ տարեցտարի այն ավելանում է։ Հունվար-սեպտեմբեր ամիսներին զբոսաշրջային այցելությունների անկում տեղի չի ունեցել։ Հայաստանում դեռևս աճ է նկատվում։
2009թ. հունվար-սեպտեմբեր ամիսներին Հայաստան է այցելել 42.2807 զբոսաշրջիկ, ինչը 2008թ. նույն ժամանակահատվածի համեմատ ավել է 5,8%-ով։ Նա նաև նշել է, որ, այնուամենայնիվ, աճի տեմպի նվազումն ակնհայտ է։ Նախորդ տարվա համեմատ 1-2%-ով աճել է նաև արտագնա զբոսաշրջությունը։ Ներգնա զբոսաշրջությունն աճել է 0,12%-ով։
-Բացարձակ թվով շատ մեծ թվեր չեն, և եթե ամբողջ աշխարհում թվերը շատ մեծ են, և անկումն ու ճգնաժամի ազդեցությունն ավելի մեծ է արտահայտվում, Հայաստանում այդ 1-2%-ը կարելի է համարել նույն մակարդակի պահպանում, այլ ոչ թե աճ։
Մեխակ Ապրեսյանը տեղեկացրել է նաև, որ վիճակագրական հետազոտության տվյալներով՝ մեծ մասամբ զբոսաշրջիկները Հայաստան են այցելում Ռուսաստանից, Վրաստանից, ԱՊՀ երկրներից, ԵՄ-ից, Իրանից, ԱՄՆ-ից և այլ երկրներից։ Նրա խոսքերով՝ միտում է նկատվում, որ Հայաստան զբոսաշրջային այցելությունների աշխարհագրությունն ընդլայնվում է։ Արդեն երկու տարի է, Հայաստան են ժամանում նաև Թուրքիայից, սակայն Հայաստանից Թուրքիա այցելությունները գերակշռում են։
Հայաստան ընդհանուր զբոսաշրջային այցելությունների մեջ 60-62%-ը կազմում են սփյուռքահայերը, սակայն նաև «ոչ հայերի» հետաքրքրության ավելանալու միտում կա։

Армения готова принять зимних туристов
«У нас уже есть сформировавшаяся инфраструктура, что, конечно, мы не считаем окончательным и законченным: нам еще многое нужно сделать в Армении для развития зимнего туризма. У нас есть две зимние турзоны: Цахкадзор и Джермук. Лыжный спорт также развивается на севере Армении, в Гюмри. Сейчас мы больше готовы принимать зимних туристов, чем в предыдущие годы», - сказал в Международном пресс-центре «Новости» начальник управления туризма Министерства экономики Мехак Апресян, говоря об открытии сезона зимнего туризма.
За январь-сентябрь 2009 года в Армению приехало 422 тысяч 807 туристов, что на 5.8 % больше, по сравнению с тем же периодом прошлого года. Он также отметил, что, тем не менее, сокращение темпов роста очевидно. По сравнению с прошлым годом на 1-2% выросли и показатели выездного туризма. Объемы въездного туризма повысились на 0, 12%..
«По абсолютному показателю это небольшие цифры, и если во всем мире цифры очень большие и влияние спада и кризиса отражается сильнее, то в Армении эти 1-2% можно считать сохранением того же уровня, но не ростом»
Мехак Апресян сообщил, что, по данным статистического исследования, в Армению туристы в основном приезжают из России, Грузии, стран СНГ, ЕС, Ирана и США. По его словам, заметна тенденция расширения географии туристических посещений в Армению. Уже два года, как в Армению прибывают также из Турции, однако количество выезжающих в Турцию превышает количество приезжающих из этой страны.
Около 60-62 % посещающих Армению туристов являются армянами по происхождению, однако, есть тенденция увеличения интереса «не армян».