Էդուարդ Շարմազանով. «Դա թուրք պատգամավորի հիվանդ երևակայության արդյունքն է։ Ես այդ հայտարարությունը կորակեմ որպես կարկառուն տգիտություն և հիմարություն»
-Դա թուրք պատգամավորի հիվանդ երևակայության արդյունքն է,- «7օր»-ին ասել է Հայաստանի հանրապետական խմբակցության քարտուղար, ՀՀԿ մամուլի խոսնակ Էդուարդ Շարմազանովը՝ ի պատասխան ԵԱՀԿ խորհրդարանական վեհաժողովում թուրքական պատվիրակության ղեկավար Ալաադին Բյույուքայանի խոսքերի։ Վերջինն ասել էր, թե ԵԱՀԿ ղեկավարությունն ու ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրները սկզբունքորեն դեմ չեն Մինսկի խմբին Թուրքիայի անդամակցությանը, և որ այդ հարցում Երևանի դիրքորոշման մեջ արդեն որոշակի մեղմացում է նկատվում։
-Ես այս հայտարարությունը կորակեմ որպես կարկառուն տգիտություն և հիմարություն, որովհետև Հայաստանի իշխանությունները չե՛ն կարող նման դիրքորոշում ունենալ։ Մեր իշխանությունների դիրքորոշումը շատ հստակ է. այս խնդրում մենք դեմ ենք Թուրքիայի միջնորդ լինելուն երկու պատճառով։ Առաջինը՝ Թուրքիան ի սկզբանե ղարաբաղաադրբեջանական հակամարտության ժամանակ ունեցել է կանխակալ մոտեցում, օգնել է Ադրբեջանին և ունի միակողմանի հստակ դիրքորոշում։ Եվ երկրորդ՝ կա և՛ Մայնդորֆյան հռչակագիր, և՛ ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահների ու համանախագահ երկրների նախարարների հայտարարությունը,  որտեղ հստակ նշվում է, որ խնդիրը պետք է ունենա խաղաղ և քաղաքական լուծում Մինսկի խմբի համանախագահների շրջանակում։ Թող Թուրքիան իզուր նմանատիպ հույսեր չփայփայի,- ասել է Է. Շարմազանովը՝ հավելելով, որ ավելի լավ կլինի՝ Թուրքիան իր քիթը չմտցնի Հայաստանի գործերի մեջ, և աննպատակ հայտարարություններ չանի, քանի որ, այդպիսով, նախ անհարմար վիճակի մեջ է դնում իր պետությանն ու իր իշխանություններին, և հետո ՀՀ իշխանություննե՛րը թույլ չեն տա, որ ղարաբաղյան հակամարտության հարցում Թուրքիան դառնա միջնորդ։
Թուրք պատգամավորը նաև հայտարարել էր, թե Հայաստանը ոչ պաշտոնապես համաձայնել է գնալ հողային զիջումների, մնում է, որ նա պաշտոնապես ընդունի դա։
Այս հայտարարությանն էլ արձագանքելով ՝ ՀՀԿ մամլո խոսնակը նշել է, որ իրենց համար այն անընդունելի է, և թող թուրքերն իզուր հույսեր չփայփայեն, որ ԼՂ-ի հարցում Հայաստանի իշխանությունները կգնան միակողմանի որևէ զիջման.
-Մեր կարծիքը շատ հստակ է՝ գլխավոր խնդիրը Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակի հարցն է, և ԼՂ-ն չի՛ կարող ունենալ ավելի ցածր կարգավիճակ, քան ունի այսօր։ ԼՂ-ն չի՛ լինելու Ադրբեջանի կազմում։ Թող իրենք դա մոռանան։ ԼՂ-ն փաստացի անկախ ժողովրդավարական երկիր է՝ ավելի ժողովրդավարական, քան նույն Ադրբեջանը։

Эдуард Шармазанов: «Это результат больного воображения турецкого депутата. Я это заявление квалифицирую как яркий пример невежества и глупости»
Это результат больного воображения турецкого депутата, - «7or» сказал секретарь парламентской фракции РПА Эдуард Шармазанов в ответ на слова руководителя делегации Турции в Парламентской ассамблее ОБСЕ Алаадина Бююкая. Последний сказал, что руководство ОБСЕ и сопредседатели МГ ОБСЕ принципиально не против членства Турции в МГ, и что в этом вопросе у армянской стороны наблюдается определенное смягчение.
-Я это заявление квалифицирую яркий пример невежества и глупости, потому что  власти Армении не могут иметь подобную позицию. Позиция наших властей очень четкая: в этой проблеме мы против посредничества Турции по двум причинам. Первое: Турция изначально в карабахско-азербайджанском конфликте имела предвзятый подход, помогала Азербайджану и имеет четкую одностороннюю позицию. И второе: есть и Майндорфская декларация, и заявления сопредседателей и министров стран-сопредседателей МГ ОБСЕ, в которых  четко отмечается, что проблема должна иметь мирное и политическое решение в рамках сопредседателей МГ. Пускай Турция напрасно не лелеет подобных надежд, - сказал Э.Шармазанов, добавив, что будет лучше, если Турция не будет совать свой нос в дела Армении, и не будет делать бесцельных заявлений, так как этим ставит свое государство и власти в неудобное положение, и потом, власти РА не позволят, чтобы Турция стала посредником в вопросе карабахского конфликта.
Турецкий депутат также отметил, что Армения неофициально согласилась пойти на территориальные уступки, и остается, чтобы она признала это официально.
Реагируя на это заявление, пресс-секретарь РПА отметил, что для них это неприемлемо, и пускай турки не тешатся напрасными надеждами, что в вопросе НК власти Армении пойдут на какие-либо односторонние уступки:
-Наша позиция очень четкая: главной проблемой является вопрос статуса Нагорного Карабаха, и НКР не может иметь статус ниже того, который она имеет сейчас. НК не будет в составе Азербайджана. Пускай они забудут об этом. НКР фактически является независимой демократической страной, более демократической, чем тот же Азербайджан.