Քաղաքագետ. «Ինձ համար շատ վիրավորական է «Հայ ազգային կոնգրեսի» դիրքորոշումը»
Քաղաքագետ Լևոն Մելիք-Շահնազարյանը ճիշտ մոտեցում չի համարում, որ քաղաքական ուժերը ներքաղաքական կյանքը պայմանավորում են միջպետական հարաբերություններով։ Այս մասին Լ. Մելիք-Շահնազարյանն ասել է «7օր»-ի թղթակցի հետ զրույցում՝ նշելով նաև, որ ցանկացած միջպետական հարաբերություն, այդուհանդերձ, իր արտացոլումն է գտնում ներքաղաքական հարաբերությունների վրա, և շատ դեպքերում այս կամ այն կուսակցության և կուսակցության ղեկավարների դիմակն է պատռում։
-Օրինակ՝ ինձ համար այսօր իսկապես շատ վիրավորական է «Հայ ազգային կոնգրեսի» դիրքորոշումը,- ասել է քաղաքագետը՝ կարծիք հայտնելով, որ կուսակցությունները շատ հաճախ այնպիսի դիրքորոշում են արտահայտում, որը բոլորովին տարբերվում է նախկինում հնչեցվածից։
-Հենց ՀԱԿ-ի ներկայացուցիչները, նախկինում ՀՀՇ և այլն կոչվելով, այն կուսակցություններն ու կազմակերպություններն են, որոնք տարիներ շարունակ փորձում էին հարաբերություններ ստեղծել և՛ Թուրքիայի, և՛ Ադրբեջանի հետ։ Եվ հանկարծ այսօր, երբ այդ հարաբերությունները ստեղծվում են կամ փորձում են ստեղծել, նրանք դառնում են ընդգծված հակաթուրքական ուժեր։ Իրականում դրանք ոչ թե հակաթուրքական, այլ հակաիշխանական քայլեր են։

Политолог: «Для меня позиция АНК весьма оскорбительна»
Политолог Левон Мелик-Шахназарян считает неправильным тот подход, что политические силы внутриполитическую жизнь обуславливают межгосударственными отношениями. Об этом он сказал в беседе с корреспондентом «7or», отметив также, что любое межгосударственное отношение, тем не менее, находит свое отражение на внутриполитических отношениях, и во многих случаях срывается маска той или иной партии или руководителя партии.
«Например, для меня сегодня позиция АНК весьма оскорбительна», - сказал политолог, высказав мнение, что «партии зачастую выражают такое мнение, что оно полностью отличается от озвученных ранее мнений».
«Как раз представители АНК, называвшиеся прежде АОД-ом и т.д., являются теми партиями и организациями, которые на протяжении лет пытались установить отношения с Турцией и Азербайджаном. И вдруг сегодня, когда эти отношения устанавливаются или пытаются устанавливаться, они становятся подчеркнуто антитурецкими силами. В действительности это не антитурецкие, а антиправительственные шаги», - отметил он.