Հունաստանի ընդդիմության առաջնորդը կոչ է արել ազգային համաձայնության կառավարություն ձևավորել
Հունաստանի վարչապետ Ալեքսիս Ցիպրասը պետք է հրաժարվի հանրաքվեի անցկացումից և փորձի ձևավորել ազգային համաձայնության կառավարություն։ «Reuters»–ի փոխանցմամբ՝ այս մասին ասել է հունական ընդդիմության առաջնորդ Անտոնիս Սամարասը։
«Մեր երկրին անհրաժեշտ է մնալ Եվրոպայի կենտրոնում և պահպանել եվրոն։ Պարոն Ցիպրասը պետք է շարունակի բանակցությունները»,–ասել է նա։
Ավելի վաղ վարչապետ Ցիպրասն իր տեսաուղերձում երկրի բնակիչներին հավաստիացրել էր, որ նրանց բանկային ավանդներն ամբողջությամբ երաշխավորված են։ Նրա խոսքերով՝ կառավարության խնդրած օգնության երկարաձգման մերժումը բերել է հունական բանկերի իրացվելիության սահմանափակման և ստիպել երկրի կենտրոնական բանկին առաջարկել «բանկային արձակուրդներ»։

Лидер оппозиции Греции призвал к формированию национального единого правительства
Премьер-министр Греции Алексис Ципрас должен отказаться от проведения референдума и попытаться сформировать национальное единое правительство. Как передает «Gazeta.ru», об этом заявил лидер греческой оппозиции Антонис Самарас.
«Нашей стране необходимо оставаться в центре Европы и сохранить евро. Господин Ципрас должен продолжить переговоры», – сказал он.
Ранее премьер-министр Греции Алексис Ципрас в своем телеобращении заверил жителей страны, что их банковские вклады полностью гарантированы. По его словам, отказ на запрос правительства страны о небольшом продлении программы помощи привел к ограничению ликвидности греческих банков и вынудил центральный банк страны предложить банковские каникулы.