Հակադրությունը Բաղրամյան 1–ի և Բաղրամյան 26–ի միջև է
Երեկ հերթական անգամ ձախողվեց Բաղրամյան 26–ի ծրագիրը։ Նրանք մտածում էին, որ «Այո՛ թալանին» նախաձեռնության ակտիվիստների միջոցով հնարավորություն կունենան հավաքվածներից ազատել Բաղրամյան պողոտայի սկզբնամասը կամ, պայմանականորեն ասած, Բաղրամյան 1–ը, ինչպես նաև «լեգիտիմ» ձևով պահպանել հոսանքի գնի բարձրացման որոշումը։ Սակայն Բաղրամյան 1–ի ժողովուրդը ցույց տվեց Բաղրամյան 26–ին, որ չի ցանկանում մաս կազմել «Բարի Սերժ Սարգսյանը և ակԾիվ քաղաքացիականները» էժանագին ու «կրեաԾիվ» շոուին։
Հիմա իշխանական քարոզչամեքենան ու հնարավոր բոլոր հաճախորդները լծվել են Ազատության հրապարակի և Բաղրամյան 1–ի միջև հակադրություն ստեղծելու գործին, սակայն դա չի ստացվի։
Բաղրամյան 1–ում հավաքվածները որևէ ձևով չպետք է շեղվեն պայքարի բուն թիրախից։ Ազատության հրապարակի հետ բանավեճի մեջ մտնելը իշխանությունների ցանկությունն է։ Այդ առումով Սերժ Սարգսյանն օրիգինալ չէ։ Բոլոր ավտորիտար ռեժիմներն էլ նման իրավիճակներում այդպիսի քայլերի դիմում են՝ արհեստական հակադրություններ հրահրելով, բայց չեն հաջողում, քանզի արհեստականորեն հնարավոր չէ «Ժողովուրդը բաժանված է երկու մասի» նախագիծը կյանքի կոչել։
Պետպատվերով հավաք կազմակերպելով ու ոստիկանության հովանու ներքո Ազատության հրապարակում երիտդհոլներին մեկտեղելով՝ Բաղրամյան 26–ն ավելի լայն շրջանակների համար ընդամենը բացահայտեց ահել ու ջահել հաճախորդներին, ինչի համար պետք է շնորհակալ լինել նրանց։ Այսպիսի լյուստրացիա մեկ օրում կազմակերպելը հանրօգուտ աշխատանք է։ Ճիշտ է, Սերժ Սարգսյանի նպատակը դա չէր, բայց այդպես ստացվեց։ Հանրահայտ խիարն, ինչպես ասում են, թարս բուսնեց։
Ինչ վերաբերում է Բաղրամյան 1–ին, ապա այստեղ ամեն ինչ պետք է պահել նույն գծի վրա։ Էլեկտրաէներգիայի սակագնի թանկացման որոշումը չեղյալ չի հայտարարվել, հետևաբար որևէ բան չի փոխվել, և պայքարը շարունակվում է։
Սերժ Սարգսյանն անփոփոխ է թողել սակագնի բարձրացման որոշումը՝ ընդամենը փոխելով փողի գանձման մեխանիզմը։
Հարկատուներիս հաշվին սակագնի թանկացման փոխհատուցումը շատ ավելի վատ բան է, քանզի դրանով ավելի է մեծանալու հարկային տեռորը բիզնեսի բոլոր շերտերի նկատմամբ։ Բացի այդ, աուդիտը, որի մասին խոսել էր ՀՀԿ ղեկավարը, ընդամենը հաստատելու է, որ սակագնի բարձրացումն անխուսափելի է, ու դրանից հետո սկսվելու է ավելի լայնամասշտաբ թալանը։ Այս ամենը շատ լավ հասկանում են Բաղրամյան 1–ում ու դրա համար էլ կանգնել են։ Կանգնել են՝ անկախ այն հանգամանքից, որ Վլադիմիր Գասպարյանը երեկ խոստացավ երեսուն րոպեից մաքրել փողոցը։ Փողոցում հավաքվածներն, ինչպես հայտնի է, իրենց տեղում են, իսկ ահա մաքրվել են մյուսները։

Противопоставление Баграмяна 1 и Баграмяна 26
Накануне в очередной раз провалился план Баграмяна 26. Там рассчитывали посредством активистов инициативы «Да грабежу!» очистить начало проспекта Баграмяна от протестующих (то есть Баграмяна 1), а также «легитимным» образом сохранить в силе решение о повышении тарифа на электроэнергию. Однако народ Баграмяна 1 показал Баграмяну 26, что не хочет участвовать в дешевом и «кретивном» шоу «Добрый Серж Саргсян и активные гражданственники».
Сейчас властный агитпроп и клиенты власти всех мастей впряглись в дело противопоставления площади Свободы Баграмяну 1, но из этого ничего выйдет.
Собравшиеся на Баграмяна 1 никоим образом не должны отвлекаться от реальной цели борьбы. Диалог с площадью Свободы является пожеланием властей. В этом плане Серж Саргсян не оригинален. Все авторитарные режимы в аналогичных ситуациях ведут себя одинаково – инициируют искусственное противопоставление, но терпят неудачу, так как искусственно реализовать программу «Народ разделен на две части» невозможно.
Организовав собрание по госзаказу и дислоцировав под покровительством полиции младобарабанов на площади Свободы, Баграмяна 26 всего лишь раскрыл для более широких слоев населения своих младоклиентов, за что ему нужно быть благодарным. Организация подобной люстрации за один день – общественно полезное занятие. Правда, задачей Сержа Саргсяна было не это, но так получилось. Известный огурец снова взрос неправильно.
Что касается Баграмяна 1, то здесь нужно придерживаться прежней линии. Решение о повышении тарифа на электроэнергию не было отменено, следовательно, ничего не изменилось, и борьба продолжается.
Серж Саргсян оставил неизменным решение о повышении тарифа, всего лишь изменив механизм изымания денег.
Возмещение повышения тарифа за счет нас, налогоплательщиков, намного худшее решение, так как этим еще более усилится налоговый террор в отношении всех слоев бизнеса. Кроме того, аудит, о котором заявил руководитель РПА, всего лишь подтвердит, что повышение тарифа неизбежно, и после этого начнется еще более масштабное разграбление. Всё это на Баграмяна 1 прекрасно понимают, поэтому и собрались. Собрались, несмотря на обещание Владимира Гаспаряна очистить улицу за 30 минут. Как известно, собравшиеся на улице на своем месте, а очистили территорию от своего присутствия другие.