Հունաստանը սպառնում է ԵՄ դեմ հայց ներկայացնել Եվրոպական դատարան
Հունաստանի իշխանությունները սպառնացել են ԵՄ դեմ հայց ներկայացնել Եվրոպական դատարան, որպեսզի արգելափակեն երկրի ելքը եվրոյի գոտուց, և դադարեցնեն բանկային համակարգի «խեղդամահությունը»։
«Հունական կառավարությունը կօգտագործի իր բոլոր օրինական իրավունքները։ Մենք խորհրդակցում ենք Եվրոպական դատարան հայց ներկայացնելու հնարավորության մասին, քանի որ ԵՄ պայմանագրերը չեն նախատեսում եվրոյի գոտուց հեռացումը, և մենք հրաժարվում ենք դա անել։ Մեր անդամությունն առևտրի առարկա չէ»,–«The Telegraph»–ին ասել է Հունաստանի ֆինանսների նախարար Յանիս Վարուֆակիսը։
Նման ռազմատենչ հայտարարությունները հնչում են մեծ պետությունների՝ Հունաստանի՝ եվրագոտին լքելու նախազգուշացումների համապատկերին, եթե հանրաքվեի ժամանակ ընտրողները մերժեն բարեփոխումների ծրագիրը։
«Հարցը կտրուկ է դրված՝ ուզո՞ւմ են արդյոք հույները մնալ եվրագոտում, թե՞ կխիզախեն դուրս գալ»,–հայտարարել է Ֆրանսիայի նախագահ Ֆրանսուա Օլանդը։

Греция может подать иск в Европейский суд против ЕС
Власти Греции пригрозили обратиться в Европейский суд против Европейского союза, чтобы блокировать выход страны из зоны евро и остановить удушение банковской системы, сообщает «The Telegraph».
«Греческое правительство будет использовать все свои законные права. Мы советуемся по поводу возможности подачи иска в Европейский суд, поскольку договоры ЕС не предусматривают выхода из зоны евро, и мы отказываемся делать это. Наше членство не является предметом торга», – заявил изданию министр финансов Греции Янис Варуфакис.
Подобные заявления из Греции делаются на фоне предупреждений крупных держав ЕС о возможном выходе страны из зоны евро в случае, если избиратели отвергнут на референдуме 5 июля план экономии.
«Вопрос стоит ребром: хотят ли греки остаться в еврозоне или возьмут на себя риск уйти», –заявил президент Франции Франсуа Олланд.