«Էներգետիկ» թալանի մեխանիկան. Սամվել Կարապետյանին ուզում են ներգրավել
Հայաստանի էներգետիկ համակարգը կարելի է բաժանել երկու խոշոր մասի՝ էլեկտրաէներգիա արտադրող և էլեկտրաէներգիան սպառողին վաճառող (ՀԷՑ)։
Տխրահռչակ ՀԷՑ–ը հոսանք արտադրողների և սպառողների արանքում հայտնված օղակ է, որը քավության լավագույն նոխազ է դարձել իշխանությունների համար։ Նրանք ուզում են պայքարի էներգիան ուղղել Բիբինի դեմ, մինչդեռ խնդիրը Բաղրամյան 26ում է։ Բիբինը շարքային կաշառակեր է ու վատ մենեջեր, բայց նա չէ թալանի մեխանիզմի կառավարիչը։
Ի դեպ, ՀԷՑ–ի սեփականատեր «Ինտեր ՌԱՕ»–ի ընկերության կառավարման խորհրդի նախագահ Բորիս Կովալչուկը որոշակի մասով բացել է փակագծերը՝ մեղադրելով ՀՀ իշխանություններին։
«ՀԷՑ–ում բազմաթիվ վնասները պայմանավորված են սակագների կարգավորման համակարգով և Հայաստանի էներգահամակարգի գործունեության կանոններով»,– ասել է Կովալչուկը։
Ըստ նրա՝ այդ կարգավորման համակարգը ենթադրում է էներգաարտադրող ընկերությունների ֆինանսավորում՝ ի հաշիվ ՀԷՑ–ի, ինչպես նաև ստիպում է ընկերությանն ավելի թանկ գնով էլեկտրաէներգիա գնել, քան նախատեսված է Հայաստանի էներգետիկ բալանսում՝ առանց սպառողների կողմից փոխհատուցման։
Հարցն այն չէ, որ պետք է Կովալչուկի ասելուց հետո իմանայինք, թե ինչ է կատարվում Հայաստանի էներգետիկ համակարգում, բայց ուշագրավն այն է, որ «Ինտեր ՌԱՕ»–ից սկսել են թափանցիկ ակնարկներ անել։
Իրականությունը հետևյալն է՝ էներգետիկ համակարգի հոսանք արտադրող հատվածում Սերժ Սարգսյանն իր մերձավորների միջոցով գրեթե մենաշնորհային դիրքի է հասել։ Վերջին ակորդը Որոտանի համալիրի մութ գործարքն էր։
Հոսանք արտադրողները ցածր ինքնարժեք ունեցող հոսանքը ՀԷՑ–ի վրա թանկ գնով են վաճառում՝ մտնելով համատեղ կոռուպցիոն գործարքի մեջ։ Ստեղծվել է եռաթև շղթա՝ էլեկտրաէներգիա արտադրողներ–ՀԷՑ–Բաղրամյան 26։ Հոսանքը էժան արտադրում են, թանկ վաճառում ՀԷՑ–ի վրա, հետո Բաղրամյան 26–ը ՀԷՑ–ի ու Նազարյան Ռոբերտի դակիչ հանձնաժողովի միջոցով բարձրացնում է հոսանքի գինը։ Տեղի է ունենում բացահայտ թալան։
Այդ կոռուպցիոն շղթայի գործունեության գնի վճարումը դրված է ՀՀ քաղաքացիներիս վրա։ Դա է պատճառը, որ իշխանությունների աճող ախորժակի բավարարման համար սակագինը պարբերաբար բարձրացվում է, և էլի կբարձրանա, եթե դիմադրություն չլինի։
Սերժ Սարգսյանն ատամներով է պաշտպանում սակագնի բարձրացման որոշումը, քանզի դա իր ու իր մերձավոր շրջապատի մասնավոր շահերին է առնչվում։
Հիմա ուզում են թալանածը մարսել ու քավության նոխազի նոր սեփականատեր դարձնել ռուսաստանաբնակ միլիարդատեր Սամվել Կարապետյանին՝ ստիպելով նրան գնել ՀԷՑ–ը։
Սամվել Կարապետյանին այդպիսով ցանկանում են, կոպիտ ասած, կթու կովի վերածել, ու հենց տեսան, որ դիմադրում է, անմիջապես սկեցին տարածել, թե Հայաստանում Մայդան է լինելու, որպեսզի Կրեմլն անհանգստանա, ու ինքն էլ իր հերթին սկսի ճնշել Սամվել Կարապետյանին։
Կարապետյանն, անշուշտ, հաջողակ գործարար է, բայց քաղաքական հարցերից գլուխ չի հանում (այլապես չէր ֆինանսավորի Հայաստանում ստեղծված «Գեբելսյան» քարոզչամեքենային, որն, ի դեպ, աշխատում է հակառուսական կոդի մեջ) և չունի համակարգային մտածողություն։ Դրա համար էլ հայտնվել է այս անմխիթար վիճակում, երբ ամեն կողմից ճնշում են, ու ստիպում առնել ՀՀ քաղաքացիների աչքի գրողը դարձած ՀԷՑ–ը։
Ինչ վերաբերում է Բաղրամյան պողոտայում պայքարողներին, ապա պետք է առաջ քաշվի ամբողջ «էներգետիկ» թալանի հարցը։ Այլապես, ստացվում է, որ ընկնելու ենք մանր ձկնիկների հետևից՝ մոռանալով գլխից բռնելը։
Սկզբի համար հարկավոր է տաք պահել Բաղրամյան 1ը և թույլ չտալ սակագնի թանկացում։ Հետո արդեն պետք է անցնել բուն գործին։

Механика «энергограбежа»: хотят вовлечь Самвела Карапетяна
Энергетическую систему Армении можно разделить на две крупные части – производящую электроэнергию и поставляющую ее потребителям («Электросети Армении»).
Печально известная ЭСА – звено между производителями и потребителями электроэнергии, которое стало для властей РА козлом отпущения. Последние хотят направить энергию борьбы против Бибина, в то время как проблема кроется именно в Баграмяна 26. Бибин – рядовой взяточник и плохой менеджер, но управляющим механизмом разграбления является не он.
Кстати, председатель правления «Интер РАО» Борис Ковальчук отчасти раскрыл скобки, обвинив власти РА.
«Возникновение многолетних убытков ЭСА обусловлено действующей системой регулирования тарифов и правилами функционирования рынка электроэнергетики в Республике Армения», – сказал Ковальчук.
По его словам, система регулирования предполагает финансирование генерирующих компаний за счет ЭСА, а также вынуждает компанию закупать более дорогую электроэнергию, чем это предусмотрено утвержденным энергетическим балансом Армении, без компенсации со стороны потребителей.
Вопрос не в том, что о происходящем в энергетической системе Армении мы должны были узнать после заявлений Ковальчука, но примечательно то, что из «Интер РАО» начали делать прозрачные намеки.
Реальность такова: в производящем электроэнергию секторе энергетической системы Армении Серж Саргсян посредством своих близких добился практически монопольных позиций. Последним аккордом стала темная сделка с Воротанским каскадом ГЭС.
Производители электроэнергии продают ЭСА имеющую низкую себестоимость электроэнергию по высоким ценам, входя в совместную коррупционную сделку. Образовалась трехзвенчатая цепочка из производителей электроэнергии, ЭСА и Баграмяна 26. Производится дешевое электричество, по высокой цене продается ЭСА, а затем Баграмяна 26 посредством ЭСА и компостирующей комиссии Роберта Назаряна поднимает тарифы. Имеет место открытый грабеж.
Оплата цены деятельности этой коррупционной цепочки возложена на граждан РА. Именно поэтому для удовлетворения возрастающего аппетита властей тарифы периодически поднимаются, и продолжат подниматься, если не будет сопротивления.
Серж Саргсян держится за решение о повышении тарифа зубами, так как это касается его личных интересов и интересов его ближайшего окружения.
Сейчас предпринимается попытка освоить награбленное и сделать новым хозяином козла отпущения российского миллиардера Самвела Карапетяна, заставив последнего приобрести ЭСА.
Из Самвела Карапетяна тем самым хотят сделать, грубо говоря, дойную корову. И как только увидели, что тот сопротивляется, сразу же начали распространять, что в Армении ожидается Майдан, чтобы Кремль обеспокоился и сам начал оказывать давление на Самвела Карапетяна.
Несомненно, Карапетян – успешный бизнесмен, но в политических вопросах разбирается плохо (иначе не финансировал бы созданный в Армении «геббельский» агитпроп, который, кстати, работает в антироссийских кодах) и не обладает системным мышлением. Поэтому и оказался в этом неутешительном положении, когда давят со всех сторон и заставляют купить ставшую для граждан РА бельмом в глазу ЭСА.
Что касается борющихся на проспекте Баграмяна, то ими должен быть поднят вопрос всего «энергоразграбления». Иначе получится, что мы охотимся за мальком, позабыв о крупной рыбешке.
Для начала нужно поддерживать горячим Баграмяна 1 и не допускать повышения тарифа. Затем нужно будет перейти к непосредственному делу.