Փորձագետներ. «Անկարան չի վավերացնի հայ–թուրքական արձանագրությունները՝ առանց ԼՂ–ի հարցում առաջընթացի»
Որոշ փորձագետների կարծիքով՝ Թուրքիայի խորհրդարանը չի վավերացնի հայ-թուրքական արձանագրությունները՝ առանց ԼՂ-ի հակամարտության կարգավորման հարցում շոշափելի առաջընթացի։
«Թուրքիայի խորհրդարանում մինչև այժմ չի քննարկվել Անկարա-Երևան արձանագրությունները, ինչը որոշակի ուղերձ է Հայաստանին, որ հայ-թուրքական սահմանի բացումն ուղղակիորեն կապված է ԼՂ-ի հարցի լուծման հետ,- ասել է Թուրքիայի ազգային հետախուզության նախկին փորձագետ Մահիր Քայնաքը,- Թուրքիայի համար Ադրբեջանի հետ հարաբերություններն ավելի կարևոր են, քան Հայաստանի հետ, և պաշտոնական Անկարան չի կարող հանդուրժել այդ հարաբերությունների վատթարացումը»։
Նա նաև հավելել է, որ եթե Հայաստանն իրականում ձգտում է սահմանի բացմանը, ապա պետք է առաջին հերթին իր հարաբերությունները կարգավորի Ադրբեջանի հետ։
Արձանագրությունների ստորագրման հաջորդ օրն իսկ «TRT1» թուրքական պետական հեռուստաալիքին տված արձանագրություններում այդ երկրի ԱԳ նախարար Ա. Դավութօղլուն ԼՂ-ի տարածքներից հայկական զորքերի դուրսբերումն անվանեց կարևոր նախապայման Հայաստանի հետ հարաբերությունների հաստատման համար։
Բելգիայի Եվրոպական կենտրոնի քաղքականության Հարավային Կովկասի հարցերով փորձագետ Ամանդա Աքչաքոցայի կարծիքով էլ՝ Թուրքիան ցանկանում է ԼՂ-ի հարցում Հայաստանից իրենց  օգտին առաջընթաց ստանալ, ինչին մինչ այժմ չի հաջողվել հասնել։

Эксперты: «Анкара не ратифицирует армяно-турецкие протоколы без подвижек в вопросе Нагорного Карабаха»
По мнению некоторых экспертов, парламент Турции не ратифицирует армяно-турецкие протоколы без ощутимых подвижек в вопросе Нагорного Карабаха.
«В парламенте Турции до сих пор не обсуждались протоколы Анкара-Ереван, что является неким посланием Армении, что открытие турецко-армянской границы напрямую связано с решением нагорно-карабахской проблемы, - сказал экс-аналитик Нацкомитета разведки Турции Махир Кайнак. - Для Турции отношения с Азербайджаном важнее отношений с Арменией, и официальная Анкара не может допустить их ухудшения».
Он также отметил, что, если Армения действительно стремится к открытию границы с Турцией, то она, в первую очередь, должна решить свои проблемы с Азербайджаном.
Сразу же на следующий день после подписания протоколов в интервью государственному турецкому каналу «TRT1» министр Турции А.Давудоглу назвал вывод армянских войск с территорий НК важным предусловием в деле установления отношений с Арменией.
По мнению эксперта по вопросам Южного Кавказа Европейского центра политики (Бельгия) Аманды Акчакоца, Турция хочет добиться от Армении прогресса в вопросе НК в свою пользу, чего до сих пор у нее не получалось.