Ալեքսանդր Լուկաշենկո. «Ղարաբաղյան հիմնահարցը կարող են լուծել Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահները, այլ ոչ թե միջնորդները»
Նոյեմբերին 12-ին Ադրբեջանի նախագահը պաշտոնական այցով մեկնելու է Բելառուս։ Այցի նախօրեին Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն անդրադարձել է մի շարք հարցերի։ Մասնավորապես, խոսելով ԼՂ հիմնահարցի կարգավորման մասին, Լուկաշենկոն ասել է, որ ինքն ընկերական զրույցներում Հայաստանի և Ադրբեջանի նախկին և գործող նախագահների հետ բազմիցս քննարկել է հիմնահարցը։ «Ես միշտ հակամարտող կողմերի նախագահներին ասել եմ, որ խնդիրը պետք է լուծեն երկու նախագահները։ Պետք չէ հույսը դնել միջնորդների վրա։ Միջնորդների ներգրավումը լավ է, սակայն դա առաջ է բերում պարտավորություններ, երրորդ կամ չորրորդ կողմի կարծիքի հետ պարտադիր հաշվի նստելը։ Այս ճանապարհին յուրաքանչյուրը փորձում է իրականացնել իր քաղաքականությունը»,-ասել է Բելառուսի նախագահը։

Александр Лукашенко: «Карабахскую проблему могут решить президенты Армении и Азербайджана, а не посредники»
12-го ноября президент Азербайджана направится с официальным визитом в Азербайджан. Накануне данного визита президент Белоруссии Александр Лукашенко коснулся ряда вопросов. В частности, говоря об урегулировании Нагорно-карабахской проблемы, Лукашенко сказал, что он часто по-дружески обсуждал эту проблему и с прежними, и с нынешними президентами Азербайджана и Армении. «Я всегда говорил президентам Азербайджана и Армении, что эту проблему должны решить два президента. Не стоит надеяться на каких-то посредников. Хотя есть Минская группа ОБСЕ, и если Минск, как центр создания этой группы, может в этом вопросе чем-то помочь - мы с удовольствием это сделаем. Но решить эту проблему могут только два президента. Привлечение посредников - это, возможно, хорошо, но это провоцирует обязательства, обязательный учет мнений третьей, четвертой и пятой сторон. Каждый на этом будет пытаться строить политику для себя», - сказал президент Белоруссии.