Հայկ Բաբուխանյան. «Որպես քաղաքական ուժ՝ ՀԱԿ–ն այլևս գոյություն չունի»
-Փաստ է, որ ՀԱԿ-ը, որպես քաղաքական ուժ, դադարել է գոյություն ունենալուց,- «Արցախ» մամուլի ակումբում ասել է «Սահմանադրական իրավունք միություն» կուսակցության նախագահ Հայկ Բաբուխանյանը։
Նա նշել է, որ կարևորագույն խնդիրներից և ոչ մեկի վերաբերյալ «Հայ ազգային կոնգրեսը» տեսակետ չունի, և անգամ ՀԱԿ-ում ընդգրկված տարբեր կուսակցություններ հայտնում են հակադիր դիրքորոշումներ։
-Օրինակ՝ հայ-թուրքական հարցի վերաբերյալ մեկ ՀԱԿ-ը հայտարարում է, որ դա գործընթաց է, որը քայլ առաջ է, և ողջունում է, հետո հայտարարում է, որ դա քայլ հետ է, հետո կեսը հայտարարում է, որ լավ է, կեսը՝ վատ է, հետո սկսում են իրար հետ վիճել, հետո պարզվում է, որ, որպես այդպիսին, չկա այնպիսի մարմին, որը կարողանա ՀԱԿ-ի անունից խոսել,- նշել է ՍԻՄ նախագահը,- միակ պահանջը, որ նրանց մոտ մնացել է, այն էլ արդեն լրիվ ձևի համար է արտահայտվում, երկրի նախագահի հրաժարականն է, իշխանափոխությունը։ Դա քաղաքական ուժի կեցվածք չէ՛. դա խռովարարների, ավազակախմբի մի պահանջ է։
Եվ քանի որ Հ. Բաբուխանյանը կարծում է, որ, որպես քաղաքական ուժ, ՀԱԿ-ն այլևս գոյություն չունի, ապա այսօր, ըստ նրա, հայրենասիրական բևեռը, որի մեջ մտնում է նաև ՀՅ Դաշնակցությունը, ընդդիմադիր դաշտում դարձել է առաջին բևեռ.
-Դա նշանակում է, որ եթե այդ բևեռը կազմակերպական ձևեր ստանա, դառնա միություն, նախընտրական դաշինք և այլն, անկասկած շատ ավելի մեծ շանսեր ունի ձայներ հավաքելու, քան թե ապազգային բևեռը, որը Լևոն Տեր-Պետրոսյանի ղեկավարած բևեռն է։ Եվ նույնսիկ ավելի մեծ շանսեր կունենա, քան թե այսօրվա իշխանական կոալիցիան։

Айк Бабуханян: «АНК, как политическая сила, прекратил свое существование»
«Фактом является то, что АНК, как политическая сила, прекратил свое существование», - сказал председатель «Союза Конституционное право» Айк Бабуханян в пресс-клубе Арцах.
Он отметил, что ни по одной из важнейших проблем у Армянского национального конгресса нет своей точки зрения, и даже входящие в АНК различные партии высказывают противоположные позиции.
«Например, относительно армяно-турецкого вопроса АНК заявляет, что этот процесс является шагом вперед, и он приветствует его, но потом он же заявляет, что это шаг назад, потом половина из них заявляет, что это хорошо, а другая половина - плохо, потом начинают спорить друг с другом, потом выясняется, что нет органа, как такового, который мог бы говорить от имени АНК», - отметил председатель СКП и добавил, - единственным требованием, которое у них осталось, и то, это делается для виду, является отставка президента страны, смена власти. Это не поведение политической силы: это требование обиженных, бандитской группы».
И так как А.Бабуханян считает, что АНК, как политическая сила, больше не существует, то сегодня, согласно ему, патриотический полюс, в который входит также АРФ Дашнакцутюн, на оппозиционном поле стал главным полюсом:
«Это означает, что, если этот полюс получит свое организационное оформление, станет объединением, предвыборным союзом и др., то он, несомненно, будет иметь намного больше шансов набрать голоса, чем денациональный полюс, который возглавляет Левон Тер-Петросян. И он даже будет иметь больше шансов, чем сегодняшняя властная оппозиция», - подчеркнул он.