Հայ–թուրքական հարաբերությունների ներկա փուլը քաղաքագետի ու վերլուծաբանի տեսանկյուններից
Վերջին ժամանակներս Հայաստանի արտաքին քաղաքականությունն ամեն կերպ կապվում է հայ-թուրքական հարաբերությունների հաստատման գործընթացի հետ։ Լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ տարածաշրջանային համագործակցության վերլուծական կենտրոնի ղեկավար Ստեփան Գրիգորյանը նշել է, որ Հայաստանն ու Թուրքիան  շատ ուշադիր հետևում են միմյանց քայլերին, որովհետև դեռ անվստահության խնդիր կա։ Նա նաև պնդել է, որ այս իրավիճակում Հայաստանը ճիշտ կանի՝ առաջինը վավերացնի արձանագրությունները՝ չնայելով Թուրքիայի գործողություններին։
-Հայաստանը նախաձեռնողն էր և պետք է շարունակի այդ քաղաքականությունը։ Մեր ԱԺ-ի պրոկառավարական ուժերն ունեն գերակշռող մեծամասնություն՝ մոտ 75%,  և բոլորը գիտեն, որ նրանք կանեն այն, ինչ պետք է գործադիր մարմնին, ու խաղալն այս դեպքում չի ընկալվի միջազգային հանրության կողմից,-ասել է նա։
Նույն հարցի վերաբերյալ քաղաքագետ, «Կովկասյան ինստիտուտ» հիմնադրամի տնօրեն Ալեքսանդր Իսկանդարյանն էլ ասել է, թե Հայաստանի քաղաքական որոշումը եղել է Թուրքիայի քայլերին սպասելը, և դա շատ տրամաբանական է։
-Մյուս կողմից էլ ես հասկանում եմ Ստեփան Գրիգորյանին, որն այլ տեսանկյունից է նայել այս հարցին։ Այդտեղ ևս կա տրամաբանություն, բայց երկրի որոշման բնույթն այնպիսին է, որ երկիրը կսպասի Թուրքիայի գործողություններին։ Եղել է այն, ինչ եղել է, և հիմա  պետք է տեսնել, թե ինչ կլինի,-ասել է քաղաքագետը։
Շուտով Թուրքիայի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովը պետք է եզրակացություն տա հայ-թուրքական արձանագրություններին։ Ըստ Ալեքսանդր Իսկանդարյանի՝ դրանից շատ բան է կախված։ Նա նշել է, որ շատ բան էլ կախված է միջազգային հանրությունից, մասնավորապես ԱՄՆ-ից։ Իսկ վերլուծաբան Ստեփան Գրիգորյանն այս կապակցությամբ ասել է, թե շատ բան կախված է հենց Հայաստանից։
-Թուրքիայի քայլերը կախված կլինեն Հայաստանի քայլերից։ Շատ բան  կախված է Հայաստանից. եթե մենք ձգձգենք վավերացումը, ապա, այո՛, անսպասելի բաներ կարող են կատարվել, և, Աստված չանի, կարող է՝ չվավերացնեն։ Զարմանալի բան  կարող է թվալ, բայց այսօր Թուրքիան ավելի շատ կախված է Հայաստանից, քան Ադրբեջանից,-նշել է վերլուծաբանը։
Նա նշել է, որ եթե Հայաստանը չվավերացնի, Թուրքիայի ընդդիմությունը, կարող է ստիպել չվավերացնել արձանագրությունները։ Իսկ քաղաքագետ Ալեքսանդր Իսկանդարյանն էլ ասել է, թե շփվելով իր թուրք գործընկերների հետ՝ մի բան է հասկացել՝ եթե Թուրքիայի կառավարող  էլիտան ցանկանա, կարող է խորհրդարանով անցկացնել ցանկացած  բան։

Нынешний этап армяно-турецких отношений с точек зрения политолога и аналитика
В последнее время внешняя политика Армении всячески связывается с процессом установления армяно-турецких отношений. Во время встречи с журналистами руководитель аналитического центра Регионального сотрудничества Степан Григорян отметил, что Армения и Турция очень внимательно следят за шагами друг друга, потому что пока есть проблема недоверия. Он также настоял, что в этой ситуации правильным для  Армении было бы то, чтобы она первой ратифицировала протоколы и не обращала внимание  на действия Турции.
-Армения была инициатором и она должна продолжить эту политику. Проправительственные силы НС  обладают подавляющим преимуществом (около 75%), и все знают, что они сделают то, что нужно исполнительному органу, и заигрывание в этом случае международной общественностью принято не будет, - сказал он.
Относительно того же вопроса политолог, директор фонда «Институт Кавказа» Александр Искандарян сказал, что политическим решением Армении было ожидание шагов Турции, и это весьма логично.
-С другой стороны, я понимаю Степана Григоряна, который с другой позиции смотрел на этот вопрос. Здесь также есть логика, но характер решения страны таков, что она будет ждать действий Турции. Случилось то, что случилось, и сейчас надо смотреть, что будет, - сказал политолог.
Скоро комиссия Турции по внешним сношениям должна дать заключение по поводу армяно-турецких отношений. Согласно Александру Искандаряну, от этого многое зависит. Он отметил, что многое также зависит от международной общественности, в частности США. А аналитик Степан Григорян по этому поводу сказал, что многое зависит именно от Армении.
-Шаги Турции будут зависеть от шагов Армении. Многое зависит от Армении: если мы затянем ратификацию, то да, могут произойти неожиданные вещи и, не дай Бог, они не ратифицируют. Может показаться удивительным, но сегодня Турция больше зависит от Армении, чем от Азербайджана, - отметил аналитик.
Он отметил, что, если Армения не ратифицирует, то турецкая оппозиция может заставить не подписать протоколы.  А политолог Александр Искандарян сказал, что, общаясь со своими турецкими коллегами, он понял одну вещь: если правящая элита Турции захочет, может провести в парламенте любую вещь.