Դատելով ամենից՝ Գագիկ Հարությունյանի գլխավորած սահմանադրական փոփոխությունների հանձնաժողովի առաջ խնդիր է դրված «իրավական» տեսք տալ հետևյալ պատվերին՝ «Հայաստանում պետք է իշխի մեկ կուսակցություն, այդ մեկ կուսակցությանը պետք է իշխի Սերժ Սարգսյանն ու «չերեզ» այդ մեկ կուսակցություն՝ ամբողջ երկրին, ընդ որում՝ ցմահ կամ ցկյանս (ցանկալի է՝ նաև հետմահու)։ Բացի այդ, Հայաստանում պետք է արգելվի «քաղաքականություն» բառը, իսկ քաղաքականությամբ զբաղվողները պետք է քրեական պատասխանատվության ենթարկվեն։ «Քաղաքականություն» բառի օգտագործումն առնվազն վարչական պատասխանատվություն պետք է ենթադրի։ Հայաստանի ողջ տարածքը պետք է պատվի կարմիր կետագծերով՝ ներառյալ մարդկանց բնակարանները, որտեղ նաև արագաչափեր ու տեսախցիկներ պետք է տեղադրվեն։ Ընտրությունները պետք է կրեն ձևական բնույթ ու ծառայեն «Մեկ մարդու» իշխանության հավերժացմանը։ Բիզնեսով պետք է զբաղվի միայն մեկ մարդ կամ այդ մեկ մարդուն կից մերձավորները։ Սաշիկը ազգային արժեք է»։
Ահա այս պատվերի կատարումը քողարկելու համար էլ ՍԴ նախագահ աշխատող Գ. Հարությունյանը, չամաչելով իր ճերմակ մազերից, պարբերաբար հանդես է գալիս ասուլիսներով ու հարցազրույցներով։
Ըստ էության՝ խնդիր է դրվել նեոբոլշևիկյան մոդել ներդնել Հայաստանում՝ ՀՀԿ ղեկավարին սովետական գենսեկի ու բրեժնևյան ոճի ղեկավարի կարգավիճակ տալու նպատակով։
Գեներալ–պատգամավոր Մանվելը, փաստորեն, անկախ իրենից, ճիշտ ձևակերպում էր տվել՝ ՀՀԿ ղեկավարին անվանելով «Վերջի բոլշևիկ»։ Դա յուրօրինակ անեծք էր։ Ժամանակը ցույց կտա, թե այդ անեծքն ում համար է վատ վերջաբան ապահովելու՝ հայ ժողովրդի՞, թե՞ Սերժ Սարգսյանի։

Судя по всему, перед возглавляемой Гагиком Арутюняном комиссией по конституционным изменениям поставлена задача придать правовой вид следующему заказу: «В Армении должна править одна партия, которой должен управлять Серж Саргсян, а через неё – всей страной, к тому же пожизненно (желательно также посмертно). Кроме того, в Армении должно быть запрещено слово «политика», а занимающиеся политикой должны подвергаться уголовному преследованию. Использование слова «политика» должно караться как минимум административным наказанием. Вся территория страны должна быть очерчена красными линиями, включая квартиры, где должны быть также размещены спидометры и видеокамеры. Выборы должны носить формальный характер и служить увековечению власти одного человека. Бизнесом должен заниматься один человек, или его ближайшее окружение. Сашик – национальное достояние».
Для сокрытия выполнения именно этого заказа работающий председателем Конституционного суда Гагик Арутюнян, не стыдясь своих седин, периодически дает пресс-конференции и интервью.
По сути, поставлена задача внедрить в Армении необольшевистскую модель с целью наделения руководителя РПА полномочиями советского генсека и обеспечения ему статуса брежневского типа.
Фактически, генерал-депутат Манвел, независимо от себя, дал правильную формулировку, назвав руководителя РПА «Последним большевиком». Это было своеобразным проклятием. Время покажет, кому это проклятие накличет печальный конец – армянскому народу или Сержу Саргсяну.