Եվրոպական հեռանկար. հավատա՞մք, թե՞ պատրանք
Նոյեմբերի 11-ին «Սիվիլիթաս» հիմնադրամը քննարկում էր կազմակերպել «Եվրոպական հեռանկար. հավատա՞մք, թե՞ պատրանք» խորագրի ներքո։ Քննարկման հիմնական բանախոսներն էին «Մարդկային զարգացման միջազգային կենտրոնի» նախագահ Թևան Պողոսյանը, «Ինտերնյուզ»-ի տնօրեն Նունե Սարգսյանը և «Սիվիլիթաս» հիմնադրամի վերլուծաբան, լրագրող Թաթուլ Հակոբյանը։
Բանախոսները, նշելով, որ Հայաստանը հետ է գնում եվրոպական արժեքներից, այնուամենայնիվ, ընդգծել են, որ ընդհանուր առմամբ Հայաստանը որդեգրել է հենց եվրոպական արժեքները, և պետք է ձգտի դրանց ներդրմանն ու իրականացմանը։
-Եվրոպա և նմանատիպ հասկացություններն այսօր դարձել են ստերեոտիպեր և ընկալվում են որպես օտար արժեքներ. չկա նաև դրանց ճիշտ ընկալումը,- նշել է Նունե Սարգսյանը։
Թևան Պողոսյանը մասնավորապես նշել է, որ հայ հասարակությունը պետք է պահանջատեր լինի ցանկացած մանրուքի. այդ ժամանակ կգա միջին խավի ժամանակը։
-Այն օրը, երբ մենք սիրենք Եվրոպան մեր մեջ և ոչ թե մեր ֆիզիկական գոյությունը Եվրոպայի մեջ, կհասկանանք եվրոպական արժեքները,- ընդգծել է Թևան Պողոսյանը։
Քննարկման վերջում տեղի է ունեցել կարծիքների փոխանակում, որի ընթացքում «Սիվիլիթաս» հիմնադրամի նախագահ Վարդան Օսկանյանը, արձագանքելով բանախոսների ելույթին, ասել է, որ չի կասկածում, որ Հայաստանը Եվրոպայի հետ ինտեգրվելուն այլընտրանք չունի։ Սակայն եվրոպական այդ ինտեգրումը հաջողության հասցնելու համար, նրա կարծիքով, անհրաժեշտ է եռակողմ համաձայնություն։
-Այդ եռակողմ համագործակցությունը ես տեսնում եմ հետևյալում՝ Եվրոպան մի կողմից, մեր հասարակությունը մյուս կողմից, և որ ամենակարևորն է՝ ՀՀ իշխանությունները։ Եթե այս եռակողմ համագործակցությունը ճիշտ չեղավ, և սրանցից յուրաքանչյուրն իր ներդրումը չունեցավ, կարծում եմ՝ երբեք չենք կարող հաջողության հասցնել այս եվրագործընթացները,- նշել է Վ.Օսկանյանը։
Խնդիրն, ըստ Վարդան Օսկանյանի, անդամակցությունը չէ, այլ այդ գործընթացներից օգտվել կարողանալը։ Նա նշել է, որ Եվրոպան պետք է ավելի հետևողական լինի Հայաստանի նկատմամբ, որ վերջինս կատարի իր ստանձնած պարտավորությունները։ Հասարակությունը պետք է առավել պահանջատեր լինի իր առօրյա կյանքում, քանի որ ժողովրդի պահանջատիրությունը համազոր է եվրոպական արժեքներին։ Սակայն ամենակարևոր օղակն իշխանությունն է.
-Ես այնտեղ եղել եմ, և պատճառներից մեկը, որ այսօր այնտեղ չեմ, այն է, որ մի պահ է եկել, երբ արդեն դժվար է խոսքի և գործի այդ տարբերությունը բացատրել եվրոպացիներին։ Այդ խնդիրը միշտ եղել է։ Իշխանությունների ներգրավվածությունն ու հավատարմությունն այդ արժեքներին իսկապես հաջողության գրավականն է։ Իմ փորձը ցույց է տվել, որ մեր հաջորդական իշխանությունները պատրաստ չեն եղել այդ արժեքների ամբողջական որդեգրմանն ու կիրառմանը։
Այստեղ Վ. Օսկանյանը երկու խնդիր է տեսնում։ Առաջինն այն է, որ եվրոպական արժեքների ամբողջական ընդունումն ու կիրառումն իշխանությունները դիտարկել են սպառնալիք իրենց իշխանության համար։ Երկրորդ պատճառն այն է, որ իշխանության այլ օղակներում գտնվող մարդիկ, որոնցից կախված է բարեփոխումների արդյունավետ իրականացումը, խորքային հավատամք չեն ունեցել եվրոպական արժեքների նկատմամբ։
-Եվրոպական արժեքներ չի նշանակում տարեկան մի քանի անգամ պաշտոնական այցելություններ Փարիզ, Բրյուսել։ Մենք պետք է կարողանանք Բրյուսելի, Փարիզի շունչը բերել Հայաստան,- ընդգծել է Վարդան Օսկանյանը։

Европейская перспектива: кредо или иллюзия?
11-го ноября фонд «Сивилитас» организовал обсуждение на тему: «Европейская перспектива: кредо или иллюзия». Основными докладчиками на обсуждении были председатель «Международного центра человеческого развития» Теван Погосян, директор «Интерньюза» Нуне Саркисян и аналитик фонда «Сивилитас», журналист Татул Акопян.
Отметив, что Армения отходит от европейских ценностей, участники обсуждения, тем не менее, подчеркнули, что в целом Армения взяла курс именно на европейские ценности и должна стремиться к их внедрению и реализации.
«Европа и подобные понятия сегодня стали стереотипами и воспринимаются в качестве чужих ценностей, отсутствует также их правильное восприятие», - отметила Нуне Саркисян.
Теван Погосян в частности отметил, что армянское общество должно быть требовательным к любой мелочи, тогда наступит время среднего класса.
«В тот день, когда мы полюбим Европу в себе, а не свое физическое существование в Европе, тогда мы поймем европейские ценности», - подчеркнул Теван Погосян.
В конце обсуждения состоялся обмен мнениями, в ходе которого председатель фонда «Сивилитас» Вардан Осканян в ответ на выступление докладчиков, сказал, что он не сомневается, что у Армении нет альтернативы интеграции с Европой. Однако, чтобы европейская интеграция увенчалась успехом, по его словам, необходимо трехстороннее согласие.
«Это трехстороннее сотрудничество я вижу в следующем: Европа с одной стороны, наше общество - с другой, и, что самое важное, власти Армении - с третьей. Если это трехстороннее сотрудничество не будет правильным и каждая из сторон не внесет свой вклад, то, думаю, мы никогда не сможем довести эти европроцессы до успешного завершения», - отметил В. Осканян.
По мнению В. Осканяна, задача не в членстве, а в том чтобы суметь воспользоваться этими процессами. Он отметил, что Европа должна быть более последовательной в отношении Армении, чтобы последняя исполнила взятые на себя обязательства. Общество должно быть более требовательным в своей повседневной жизни, поскольку требования народа равносильны европейским ценностям. Однако самым важным звеном является власть:
«Я был во власти, и одна из причин, что сегодня я не там, в том, что наступил момент, когда уже сложно объяснить европейцам разницу между словом и делом. Это проблема всегда была. Вовлеченность и преданность властей этим ценностям поистине является залогом успеха. Мой опыт показал, что наши последующие власти не были готовы к целостному принятию и применению этих ценностей».
Здесь В. Осканян видит две проблемы. Первая в том, что целостное принятие и применение европейских ценностей власти рассматривали как угрозу своей власти. Вторая причина в том, что люди находящиеся в других звеньях власти, от которых зависит эффективное осуществление реформ, не имели глубинного кредо по отношению к европейским ценностям.
«Европейские ценности не означают несколько раз в году совершать официальные визиты в Париж, Брюссель. Мы должны суметь привнести в Армению дух Брюсселя, Парижа», - подчеркнул Вардан Осканян.