Էլմար Մամեդյարով. «Ղարաբաղյան հակամարտության բանակցությունների գործընթացը կրկին արագացվել է»
«Ղարաբաղյան հակամարտության բանակցությունների գործընթացը կրկին արագացվել է»։ Այս մասին հաղորդել է Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարար Էլմար Մամդյարովը։
Նա ասել է. «ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների տարածաշրջան կատարած վերջին այցի ընթացքում Ադրբեջանը ևս մեկ անգամ արտահայտել է իր կարծիքը։ Հայաստանը ցանկանում է, որ Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակի հարցը դիտարկվի մինչև տարածքներից զորքերի դուրսբերմումը։ Այս ոչ կառուցողական դիրքորոշումը կրկին վերադարձ է նախապես համաձայնեցված մի քանի հարցերի քննարկմանը»։
Մամեդյարովը նաև հաղորդել է, որ կողմերի հաջորդ հանդիպումը սպասվում է Աթենքում՝ ԵԱՀԿ անդամ երկրների արտգործնախարարների նիստի ժամանակ։

Эльмар Мамедьяров: «Процесс переговоров по карабахскому конфликту снова ускорился»
«Процесс переговоров по карабахскому конфликту снова ускорился».  Об этом сообщил министр иностранных дел Азербайджана Эльмар Мамедьяров.
Он сказал: «В ходе последнего визита в регион сопредседателей МГ ОБСЕ Азербайджан еще раз высказал свое мнение. Армения хочет, чтобы вопрос статуса НК рассматривался до вывода войск из территорий. Эта неконструктивная позиция снова является возвращением к обсуждению ранее согласованных вопросов».
Мамедьяров также сообщил, что следующая встреча сторон ожидается в Афинах, во время заседания министров иностранных дел стран-членов ОБСЕ.