Վլադիմիր Կարապետյան. «Դա նշանակում է, որ դեմ ենք արձանագրությունների՛ն, պարզ չէ՞»
Նոյեմբերի 11-ին Հայ ազգային կոնգրեսի ակտիվի ժողովում ելույթով հանդես էր եկել Լևոն Տեր-Պետրոսյանը և ասել, թե հայ-թուրքական արձանագրությունների պարունակած դրույթներից միակ անընդունելին հայ և թուրք պատմաբանների հանձնաժողովի ստեղծմանը վերաբերող կետն է։ Հիշեցնենք, սակայն, որ ՀԱԿ ներկայացուցիչներից շատերի համար ոչ թե անընդունելի է միայն մեկ կետը, այլ նրանք ընդհանրապես դեմ են այդ արձանագրություններին։
ՀԱԿ արտաքին հարցերի հանձնաժողովի պատասխանատու Վլադիմիր Կարապետյանը, սակայն, «7օր»-ի հետ զրույցում պնդել է, որ միայն պատմաբանների հանձնաժողովն անընդունելի համարելը և ողջ արձանագրություններին դեմ լինելը միևնույն բաներն են։
-Դա նշանակում է, որ դեմ ենք արձանագրությունների՛ն, պարզ չէ՞։ Ի՞նչ կա այդտեղ ոչ հասկանալի և հակասական։ Փաստաթուղթն իր ամբողջականության մեջ պետք է նայել,- ասել է Վ. Կարապետյանը,- Լևոն Տեր-Պետրոսյանն ասել է, որ անընդունելի  է պատմաբանների հանձնաժողովի կետը, իսկ դա փաստաթղթի մաս է, հետևաբար եզրակացությունը միանշանակ է։ Երկու կարծիք չի կարող լինել։
Վ. Կարապետյանը պնդել է, թե չի կարելի մի կետը փաստաթղթից պոկել, իսկ փաստաթուղթն ընդունել, քանի որ դրանք մի ամբողջություն են.
-Եթե Լևոն Տեր-Պետրոսյանն ասում է, որ կա Հայաստանի շահերին հակասող կետ, հետևաբար նա ասում է, որ կարգավորման այն մոդելը, որն ընտրել են մեր իշխանությունները, նույնպես հակասում են մեր շահերին։
Եվս մեկ անգամ նշենք, սակայն, որ Լևոն Տեր-Պետրոսյանն իր ելույթում նման միտք չի արտահայտել։
«7օր»-ի այն հարցին էլ, թե ՀԱԿ ակտիվի ժողովում հնչած ելույթն անհատապես Լևոն Տեր-Պետրոսյանի՞ կարծիքն է, թե՞ ՀԱԿ-ի, Վ. Կարապետյանը պատասխանել է.
-Ձեր մեկնաբանությամբ կարող եք ցանակացած ձևով անվանել։
Հիշեցնենք, որ ՀԱԿ ներկայացուցիչ Դավիթ Շահնազարյանը վերջերս հայտարարել էր, որ ճիշտ կլինի, որպեսզի ՀՀ ԱԺ–ն առաջինն ընդունի արձանագրությունները՝ նշելով նաև այն հարակից գործողությունները, որոնք պետք է մեր խորհրդարանն անի։
Ի դեպ, երբ վերոնշյալ հարցերի վերաբերյալ «7օր»-ը ցանկացել է ճշտել նաև Դավիթ Շահնազարյանի տեսակետը, նա խնդրել է զանգահարել ՀԱԿ գրասենյակ և խոսել Արման Մուսինյանի հետ։

Владимир Карапетян: «Это означает, что мы против протоколов. Разве не понятно?»
11-го ноября на собрании актива АНК выступил Левон Тер-Петросян. Он, в частности, сказал, что среди содержащихся в армяно-турецких протоколах пунктов неприемлемым является только положение относительно создания комиссии из армянских и турецких историков. Напомним, однако, что для многих представителей АНК неприемлемым является не только  один пункт, а они вообще против этих протоколов.
Ответственный комиссии АНК по внешним вопросам Владимир Карапетян, однако, в беседе с «7or» настоял на том, что считать неприемлемым только комиссию историков и быть против всех проколов - одно и то же.
«Это означает, что мы против протоколов. Разве не понятно? Что здесь непонятного и противоречивого? Документ надо рассматривать в своей целостности, - сказал В.Карапетян, - Левон Тер-Петросян сказал, что неприемлем пункт относительно комиссии историков, а это часть документа, следовательно, заключение однозначное. Двух мнений быть не может».
В.Карапетян настаивает на том, что нельзя оторвать от документа один пункт и принять его, так как они являются одним целым:
«Если Левон Тер-Петросян говорит, что есть противоречащий интересам Армении пункт, то он говорит, что та модель урегулирования, которую приняла наша власть, также противоречат нашим интересам».
Еще раз отметим, однако, что Левон Тер-Петросян в своей речи подобной мысли не выражал.
На вопрос «7or» о том, прозвучавшее на собрании актива АНК выступление является личным мнением Левона Тер-Петросяна или мнением  АНК, В.Карапетян ответил:
«Вашим комментарием можете трактовать любым образом».
Кстати, когда «7or»  попытался выяснить мнение Давида Шахназаряна относительно того же вопроса, последний попросил позвонить в офис АНК и поговорить с Арманом Мусиняном.