ՀՅԴ ներկայացուցիչ. «Կառավարությունը վաղուց պետք է հրաժարական տված լիներ»
«Փաստարկ» ակումբում 2010թ. բյուջեի մասին խոսելիս ՀՅԴ խմբակցության անդամ, ԱԺ ֆինանսավարկային և բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Արծվիկ Մինասյանը, մատնանշելով դրա մի շարք բացասական կողմերը, նշել է, որ կառավարությունն այսօր վարում է ոչ թե ոլորտային, այլ սուբյեկտային քաղաքականություն։
Նա նաև նշել է, որ ինքն ընդհանրապես խուսափում է բյուջեն մեկ բառով բնութագրելուց, իսկ 2010թ. բյուջեն կարելի բնութագրել որպես ոչ նախաձեռնողական, գոյություն պահպանելու ծրագիր։ Նրա կարծիքով՝ 2010թ. բյուջեի նախագծով կառավարության հայտարարված քաղաքականությունն ու կոալիցիոն հուշագրում ամրագրված թիրախները որևէ ձևով հասանելի չեն դառնում։
Նա նաև նշել է, որ կառավարության կանխատեսումների մեծ սխալը չի բացառվում նաև ներկայումս, և այն, որ կառավարությունը հայտարարում է, թե անկումը հասել է իր հատակին, այդպես չէ.
-Անկումը շարունակվում է, և 2010թ. ևս այն հիմնական եկամտային քաղաքականությունը, որ կա, շարունակելու է դեռևս բացասական ազդեցություն ունենալ մեր երկրի վրա։ Երկրորդ, Հայաստանում շարունակում է խրախուսվել մենաշնորհային քաղաքականությունը։ Այս շրջանակներում ակնկալել, թե Հայաստանի տնտեսությունը 2010թ. կցուցաբերի զարգացման այնպիսի միտումներ, որ հնարավորություն կտա ասել, թե ճգնաժամը հաղթահարված է, ես այդպիսի հնարավորթյուն չեմ տեսնում։
Այս տեսանկյունից անդրադառնալով կառավարության հրաժարականի հավանականությանը՝ նա նշել է, թե կառավարությունն օբյեկտիվորեն պետք է վաղուց հրաժարական տված լիներ։ Սակայն այլ տեսանկյունից՝ մասնավորապես, թե որքանո՞վ է կառավարության հրաժարականն այսօր ձեռնտու քաղաքական մեծամասնությանը, Ա.Մինասյանի կարծիքով՝ կառավարությունն այդ քայլի դեռևս չի դիմի։
Նա նաև նշել է, որ ՀՅ Դաշնակցությունը նիստեր կանցկացնի, կքննարկի բյուջեին կողմ կամ դեմ քվեարկելու հարցը, որից հետո միայն կարտահայտի խմբակցության վերջնական տեսակետը։

Представитель АРФД: «Правительство уже давно должно было подать в отставку»
Говоря в клубе «Пастарк» относительно бюджета 2010-го года, член парламентской фракции АРФД, зампредседателя постоянной комиссии НС по финансово-кредитным и бюджетным вопросам Арцвик Минасян, отметив ряд его негативных сторон, сказал, что сегодня правительство ведет политику не по сферам, а по субъектам.
Он также отметил, что избегает того, чтобы характеризовать бюджет одним словом, а бюджет 2010-го года можно охарактеризовать как неинициативную, программу по поддержанию существования. По его мнению, по проекту бюджета 2010-го года объявленная правительством политика и намеченные в коалиционном меморандуме цели становятся недосягаемыми.
Он также отметил, что большие ошибки в прогнозах правительства не исключены и сегодня, и то, что правительство заявляет, что спад достиг своей критической точки, неверно:
«Спад продолжается, и в 2010-ом году та основная доходная политика, которая запланирована, продолжит оказывать негативное воздействие на нашу страну. Второе: в Армении продолжается поощряться монопольная политика. В этих рамках ожидать, что экономика Армении в 2010-ом году проявит такие тенденции развития, что даст возможность сказать, что кризис преодолен,  я не вижу», - отметил депутат.
Обращаясь с этой точки зрения к возможности отставки правительства, он отметил, что правительство объективно давно должно было подать в отставку. Однако, с другой стороны, насколько отставка правительства сегодня выгодна политическому большинству? По мнению А.Минасяна, правительство пока не пойдет на этот шаг.
Он также отметил, что АРФ Дашнакцутюн проведет заседания, обсудит вопрос голосования «за» или «против» бюджета, только после чего выскажет окончательное мнение фракции.