Տիգրան Խզմալյան. «Հայրենիքը վտանգված է»
-Հայրենիքը վտանգված է։ Օրեցօր կուտակվող այս վտանգներն ու սպառնալիքը կարող են վերանալ միայն սոցիալական խորագույն համապարփակ փոփոխությունների շնորհիվ, որոնք պահանջում են ոչ միայն ազգային ուժերի  հավաքագրում, այլ դրան  նախորդող սոցիալ-տնտեսական իրավիճակի վերլուծություն,-«Սարդարապատ» շարժման անդրանիկ կլոր սեղանի ժամանակ ասել է շարժման ակտիվիստ, ռեժիսոր Տիգրան Խզմալյանը։
Նրա խոսքերով՝ «Սարդարապատ» շարժումը պարբերական հանդիպումերի շարք է նախատեսում, որոնց ընթացքում քննարկվելու են քաղաքական, տնտեսական ռազմավարական և  հասարակական կարևորություն ունեցող այլ հարցեր։ Նա նշել է, որ այս ընթացքում շարժման ակտիվիստները հանդիպումներ են ունեցել բանվորների հետ, և այդ մարդիկ շատ ահաբեկված են եղել։
-Օրինակ՝ նախկին «Կանազ», այսօր՝ «Ռուսալ Արմենալ» գործարանի բանվորական ընդվզումը։ Մենք մի նամակ ենք ստացել, որտեղ մարդիկ պատմում են, թե բարձր որակավորում ունեցող բանվորները սկզբից որպես շինարար և մոնտաժող էին պահում, հետո ստեղծվել են հատուկ ճնշող ուժեր, ներսի պահակային ծառայությունը՝ ներքին ոստիկանությունը, որի արդյունքում շատ կարճ ժամանակահատվածում արտադրության ծավալը 0-ից հասել է 800 տոննայի, մեկ-երկու տարվա մեջ՝ 1600-ի, իսկ վերջերս անցավ 2000-ից։ Ռուսական տերերը վճարում են ամսական 400 դոլարին համարժեք դրամ, իսկ Ռուսաստանում նույն աշխատանքի դիմաց ստանում են 1200-1600 դոլար. նրանք նշել էին, որ ապրում են աֆրիկական նեգրերից ավելի վատ վիճակում։ Բուժսպասարկում ընդանրապես չկա,-ասել է Տիգրան Խզմալյանը։
Նա նաև հավելել է, որ ամեն կերպ պետք է աշխատել, որպեսզի պաշտպանվի աշխատելու սեփական իրավունքը, մարդու իրավունքները։

Тигран Хзмалян: «Родина в опасности»
«Родина в опасности. Изо дня в день накапливающиеся опасности и угрозы могут сойти на нет лишь благодаря глубинным социальным всеобъемлющим переменам, которые требуют не только набора национальных сил, но и анализа предшествующей им социально-экономической ситуации», - сказал активист движения «Сардарапат», режиссер Тигран Хзмалян во время первого круглого стола движения.
По его словам, движение «Сардарапат» планирует организовать ряд периодических встреч, в ходе которых будут обсуждены вопросы, имеющие политическую, экономическую и стратегическую важность. Он отметил, что активисты движения провели встречи с рабочими и эти люди были очень напуганы.
«Например, рабочий мятеж бывшего завода «Каназ», сегодня «Русал Арменал». Мы получили письмо, где люди рассказывают, что рабочих с высокой квалификацией сначала держали как строителей и монтажников, потом создали специальные карательные силы - внутренняя сторожевая охрана, в результате чего за очень короткий период времени объем производства с 0 т возрос до 800 т, за один-два года - до 1600, а в последнее время перешел за 2000. Российские хозяева платят сумму соответствующую 400 долларов в месяц, а в России за ту же работу получают 1200-1600 долларов, они отметили, что живут в худших условиях, чем африканские негры. Медобслуживания вообще нет», - сказал Тигран Хзмалян.
Он также добавил, что всеми способами нужно работать, чтобы было защищено право на труд, права человека.