Թուրքիան ուժեղացնում է հսկողությունը Սիրիայի հետ սահմանին
Թուրքիան խստացնում է անվտանգության միջոցառումները Սիրիայի հետ սահմանին նախօրեին տեղի ունեցած ահաբեկչությունից հետո։ Այս մասին հայտնում է «Reuters»–ը՝ թուրք վարչապետ Ահմեդ Դավութօղլուին հղումով։
«Մենք ժողով ենք անցկացրել ուժային կառույցների հետ և ծրագրել ենք մեր կողմից իրականացվելիք բոլոր քայլերը»,–լրագրողներին ասել է Դավութօղլուն՝ հավելելով, որ անվտանգության միջոցառումները խստացվելու են Թուրքիայի տարածքում։
Հիշեցնենք՝ նախօրեին Թուրքիայի՝ Սիրիային սահմանակից Սուրուչ քաղաքում մահապարտ–ահաբեկչի պայթյունի հետևանքով զոհվել է 30, վիրավորվել՝ 100 մարդ։ Ենթադրվում է, որ ահաբեկչության հետևում կանգնած է «Իսլամական պետություն» խմբավորումը։

Турция усилит охрану на границе с Сирией после теракта
Турция усилит меры безопасности на границе с Сирией после теракта, сообщает «Reuters» со ссылкой на заявление турецкого премьер-министра Ахмета Давутоглу.
«Мы провели собрание с представителями силовых структур и спланировали все шаги, которые будут нами сделаны», – сказал Давутоглу на пресс-конференции, добавив, что «будет дальнейшее усиление мер безопасности на нашей территории на границе с Сирией».
Напомним, что накануне террорист-смертник привел в действие взрывное устройство в городе Суруч, который располагается на границе двух стран. В результате террористического акта погибли 30 человек, более 100 получили ранения. Есть предположение, что за терактом стоит террористическая группировка «Исламское государство».