Թուրքական ընդդիմությունը պատրաստվում է վերընտրությունների
Թուրքական խոշոր ընդդիմադիր Ժողովրդա–հանրապետական կուսակցության առաջնորդը հայտարարել է, որ վերընտրություններն ավելի հավանական ելք են, քան կոալիցիոն կառավարության ձևավորումը։ Այս մասին, «Վեստի»–ի փոխանցմամբ, Քեմալ Քըլըչդարօղլուն ասել է պետական «Yeni Safak» թերթին տված հարցազրույցում։
«Իմ կարծիքով արտահերթ ընտրությունների անցկացումն առավել հավանական տարբերակ է։ Կոալիցիայի ձևավորման համար երկու կողմից էլ քայլեր են ձեռնարկվել, սակայն նախկինի պես շարունակում են զանազան բարդություններ մնալ»,–ասել է Քըլըչդարօղլուն։
Հիշեցնենք՝ Թուրքիայում խորհրդարանական ընտրություններ տեղի ունեցան հունիսի 7–ին՝ զարմացնելով դիտորդներին։ Իշխող «Արդարություն և զարգացում» կուսակցությունը, որի օգտին ակտիվ քարոզչություն էին անում ինչպես նրա առաջնորդը՝ Թուրքիայի վարչապետ Ահմեդ Դավութօղլուն, այնպես էլ նրա հիմնադիրը՝ այդ երկրի ներկայիս նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը, հավաքեց ձայների ընդամենը 43 տոկոսը՝ 13 տարվա ընթացքում առաջին անգամ խորհրդարանում մեծամասնություն չկազմելով։
Ընտրությունների արդյունքները խաչ քաշեցին Էրդողանի և նրա կուսակցության՝ երկրում սահմանադրական բարեփոխումներ անցկացնելու ծրագրերի վրա՝ Թուրքիան խորհրդարանական հանրապետությունից դարձնելու նախագահական։
Եթե ընտրություններից հետո մեկուկես ամսվա ընթացքում (այսինքն, մինչև այս շաբաթավերջ) չհաջողվի ձևավորել նոր կառավարություն, ստիպված կլինեն խորհրդարանը ցրել և նոր ընտրություններ անցկացնել, որոնք իշխող կուսակցությանը կարող են ևս մեկ հնարավորություն տալ։
Այդ հնարավորությունը, սակայն, բավական աղոտ է։ Համաձայն հարցումների՝ եթե ընտրությունները տեղի ունենան առաջիկա հանգստյան օրերին, «Արդարություն և զարգացում» կուսակցությանը չի հաջողվի բարելավել իր հունիսյան արդյունքը, էլ չասած սահմանադրական մեծամասնություն կազմելու մասին, որն անհրաժեշտ է՝ փոխելու համար երկրի պետական կառուցվածքը։

Турецкая оппозиция готовится к перевыборам
Лидер крупнейшей турецкой оппозиционной Народно-республиканской партии заявил, что считает перевыборы более вероятным исходом, чем формирование коалиционного правительства. Об этом Кемаль Калычдароглу сообщил в интервью государственной газете «Yeni Safak», передает «Vesti.ru».
«На мой взгляд, проведение досрочных выборов является более вероятным вариантом, – отметил Калычдароглу. – Для формирования коалиции были предприняты шаги с обеих сторон, однако различные сложности по-прежнему сохраняются».
Напомним, что парламентские выборы в Турции прошли 7 июня, удивив наблюдателей. По итогам выборов правящая Партия справедливости и развития (ПСР), за которую активно агитировали как ее лидер, премьер-министр Турции Ахмет Давутоглу, так и ее основатель, а ныне формально надпартийный президент Реджеп Эрдоган. Несмотря на это, партии удалось набрать лишь 43 процентов голосов, в первый раз за 13 лет не получив в парламенте большинство.
Итоги выборов поставили крест на планах Эрдогана и его партии провести конституционную реформу, превратив Турцию из парламентской республики в президентскую. Если правительству в течение полутора месяцев после выборов (то есть, до конца этой недели) не удастся сформировать новое правительство, парламент придется распустить и назначить новые выборы, которые могут дать правящей партии еще один шанс.
Впрочем, шанс довольно призрачный. Согласно опросам, если бы выборы прошли в ближайшие выходные, ПСР не удалось бы превысить свой июньский результат, не говоря уже о том, чтобы набрать конституционное большинство, необходимое для изменения государственного строя. Хотя до ноября, когда возможно пройдут перевыборы, ситуация может измениться.