«Սահմանադրությունը ես եմ»
«Էն գլխից» էլ պարզ էր, որ Սերժ Սարգսյանը սահմանադրափոխության գործընթացը նախաձեռնել է, որպեսզի կարողանա հաղթահարել գործող Սահմանադրության 50րդ հոդվածում առկա խոչընդոտն, ու ցմահ մնալ իշխանության ղեկին։ Պարզ չէին, սակայն, դետալները, թե ինչպես է նա պատկերացնում մնալու ձևերն, ու ինչ տիպի համակարգի պայմաններում։
Նոր Սահմանադրության հայեցակարգի ու նախագծի հրապարակումից հետո արդեն հստակ ուրվագծվեցին ՀՀԿ ղեկավարի՝ «սահմանադրական» հեղաշրջման ճանապարհային քարտեզի կետերը, այն է՝ բոլորիս հայտնի մեթոդներով ձևավորել «խորհրդարանական կայուն մեծամասնություն», որը խորհրդային Գերագույն խորհրդի պատգամավորների պես բացառապես դակիչ ֆունկցիա է կատարելու՝ ենթարկվելով «գենսեկի» ցանկություններին։
Երեկ հրապարակված նոր գլուխներից պարզ դարձավ նաև, որ Սերժ Սարգսյանն ուզում է առաջնորդվել «Սահմանադրությունը ես եմ» սկզբունքով։ Այլ կերպ հնարավոր չէ գնահատել այն դրույթն, ըստ որի՝ հանրաքվեով ընդունված Սահմանադրությունը կարելի է փոխել ԱԺ–ի 2/3ի ցանկությամբ։ Այդպիսի դրույթ ամրագրված է նախագծի 201րդ հոդվածում։
Սերժ Սարգսյանն իր պատկերացրած համակարգում պլանավորում է «խորհրդարանական կայուն մեծամասնության» (եթե ձայները չհերիքեն, ապա հաճախորդները կան ու կան) միջոցով ցանկացած պահի փոփոխության ենթարկել Սահմանադրությունը՝ այն դարձնելով իր թաշկինակը։
Եվ այսպես, նոր Սահմանադրության նախագծի 89–րդ հոդվածով «Վերջի բոլշևիկը» նախատեսում է իշխանությունը սեփականաշնորհել, իսկ 201–րդ հոդվածով՝ Սահմանադրությունը։
Ավելի խայտառակ բան հնարավոր չէր պատկերացնել։ ՀՀԿ ղեկավարն իր կամակատարներին հրահանգել է գրել այնպիսի մայր օրենք, ըստ որի՝ խորհրդարանը գրպանում ունեցող անձը կարող է վերանայել ու վերաձևել իշխանության օրենսդիր ու գործադիր ճյուղերի գործունեության կարգը, խաղալիքի վերածել պետական կառավարման մարմինները։
Մի խոսքով, 201րդ հոդվածի համաձայն՝ ցանկացած պահի կարող է սահմանադրորեն խաղի կանոն փոխվել։ Այսինքն, կարելի է ասել, որ Սերժ Սարգսյանը ՀՀ քաղաքացիներին առաջարկում է ապրել ոչ թե Սահմանադրությամբ, այլ «խորհրդարանական կայուն մեծամասնություն» ունեցող սուլթանի հրովարտակներով։ Այդ սուլթանի դերում նա համեստաբար իրեն է տեսնում, ընդ որում՝ ցմահ։
Նրանք, ովքեր կհամակերպվեն այս ամենի հետ, Աստված իրենց հետ։ Իսկ նրանք, ովքեր դեմ են Հայաստանը սերժաստանի վերածելուն, պետք է ամեն ինչ անեն «սահմանադրական» հեղաշրջմանը և Սերժ Սարգսյանին «ոչ»–ով ճանապարհ դնելու համար։

«Конституция – это я»
Изначально было понятно, что Серж Саргсян инициировал процесс конституционных изменений, чтобы суметь преодолеть закрепленное 50-й статьей действующей Конституции ограничение и пожизненно остаться у власти. Однако неизвестны были детали, в какой форме он представляет свое дальнейшее пребывание у власти и в условиях какой системы.
После публикации концепции и проекта новой Конституции уже четко вырисовались пункты «дорожной карты» руководителя РПА по «конституционному» перевороту. Они включают в себя формирование известными всеми методами «прочного парламентского большинства», которое, подобно депутатам Верховного совета времен СССР, будет выполнять функцию компостирования, подчиняясь воле «генсека».
Из опубликованных накануне новых глав стало также понятно, что Серж Саргсян хочет руководствоваться принципом «Конституция – это я». Иначе оценить положение о том, что принятую референдумом Конституцию можно будет менять 2/3 голосов Национального собрания, невозможно. Данное положение закреплено 201-й статьей проекта.
В представляемой им системе Серж Саргсян посредством «прочного парламентского большинства» (если не хватит голосов, то клиентов власти предостаточно) планирует подвергать Конституцию любого рода изменениям, превратив его в свой карманный платок.
Итак, 89-й статьей проекта новой Конституции «Последний большевик» планирует приватизацию власти, а 201-й – самой Конституции.
Ничего более позорного представить невозможно. Руководитель РПА дал своим приспешникам распоряжение написать такой Основной закон, согласно которому имеющая у себя в кармане парламент личность может пересматривать и перекраивать порядок деятельности законодательной и исполнительной ветвей власти, превратив механизмы государственного управления в игрушку в своих руках.
Словом, согласно 201-й статье, правило игры в любой момент может быть изменено конституционно. То есть, можно сказать, что Серж Саргсян предлагает гражданам РА жить не по Конституции, а согласно манифестам обладающего «прочным парламентским большинством» султана. В роли этого султана он скромно видит самого себя, к тому же пожизненно.
Бог с теми, кто готов смириться со всем этим. Те же, кто против превращения Армении в сержастан, должны сделать всё, чтобы сорвать «конституционный» переворот и препроводить Сержа Саргсяна, заявив своё веское «нет».