Թուրքական լիրան վերջին 14 տարվա ընթացքում ամենամեծ անկումն է գրանցել
Քաղաքական անկայունությունն ու ԻՊ դեմ պայքարի հետ կապված անվտանգության սպառնալիքները լրջորեն խարխլում են Թուրքիայի տնտեսության նկատմամբ վստահությունը, ինչն առաջին հերթին ազդում է լիրայի դինամիկայի վրա: Այս մասին գրում է «Вести.Ru.»-ն:
Երկրի բնակչության արտարժութային ավանդների մասնաբաժինը հասել է 43%-ի, ինչը ռեկորդային է Թուրքիայի համար։ Այդ կապակցությամբ թուրքական լիրան գտնվում է դոլարի ծանր ազդեցության տակ, և այս տարվա սկզբից էժանացել է 16%-ով, որն արժույթի առավելագույն անկումն է՝ սկսած 2001–ից։
Նման իրավիճակի արդյունքում ծանր դրության մեջ է հայտնվել երկրի Կենտրոնական բանկը, քանի որ արտարժութային շուկայում նման իրավիճակի պարագայում տոկոսադրույքների իջեցումը բավականին վտանգավոր է:
«Դոլարացումը մի կենդանի է, որին շատ դժվար է վարժեցնել», - «Bloomberg»-ի հետ զրույցում հայտնել է վերլուծաբան Մանիկ Նարայինը՝ հավելելով, որ նման պայմաններում անհրաժեշտ է դրամավարկային քաղաքականության կտրուկ կոշտացումը, սակայն Թուրքիայի ԿԲ-ն դրան դեռ պատրաստ չէ:

Турецкая лира переживает сильнейшее падение за 14 лет
Политическая нестабильность и угроза безопасности, связанная с борьбой с ИГ, очень серьезно подрывают доверие к экономике Турции, что в первую очередь отражается в динамике лиры, сообщает «Vestifinance.ru».
Доля валютных вкладов населения страны достигла 43%. Ничего подобного в Турции не было почти десять лет. Местная валюта – лира – в этом году находится под серьезным давлением против доллара и потеряла с начала года 16% - максимальное падение с 2001 года.
Страдает и долговой рынок. По информации «Bloomberg», он стал худшим среди развивающихся стран.
Отчасти это связано и с валютным курсом, поскольку нет никакого смысла вкладываться в бумаги дешевеющей валюты.
Кроме того, падающая валюта загоняет центральный банк в капкан: снижать ставки при такой динамике на валютном рынке – очень рискованно, даже при том, что инфляция в последнее время пошла на спад.
«Долларизация – животное, которое очень трудно приручить», – так в интервью «Bloomberg» прокомментировал текущую ситуацию в Турции Маник Нараин, валютный стратег-аналитик UBS.
Он также добавил, что в подобной ситуации обычно требуется резкое ужесточение денежно-кредитной политики, но ЦБ Турции к этому сейчас явно не готов.