«Ինստիտուցիոնալ» մարդը
Վերջին զարգացումները ցույց տվեցին, որ մարդկանց կարելի է բաժանել երկու մասի։ Մեծ մասը սովորական մարդիկ են, իսկ փոքր, շատ փոքր մասը՝ «ինստիտուցիոնալ»։
Որպեսզի հասկանանք տարբերությունները, նկարագրենք երկու իրավիճակ։ Հետո դրանք ով ինչպես ուզում է՝ թող քաղաքականացնի։
Իրավիճակ 1
Տղան ու աղջիկը քայլում են փողոցով։ Հանկարծ դիմացից մի քանի խուլիգան են հայտնվում, հարձակվում տղայի վրա, հարվածներ հասցնում ու սկսում հայհոյել աղջկան՝ պատրաստվելով բռնաբարել վերջինիս։
Ի՞նչ պետք է անի սովորական մարդը։ Պետք է ամեն ձևով դիմադրություն ցույց տա։ Երաշխիք չկա, բնականաբար, որ մի քանի հոգու դեմ պայքարում տղան կկարողանա հաղթող դուրս գալ, բայց եթե ընդհանրապես չդիմադրի, ապա իր ընկերուհուն «նաղդ» կբռնաբարեն, իրեն էլ՝ հետը։
Պարզ է, որ ճիշտը պայքարի ճանապարհն է, քանզի այն և՛ բարոյական, և՛ մարտավարական, և՛ ռազմավարական առումներով այլընտրանք չունի։
Իսկ ի՞նչ կարող է անել «ինստիտուցիոնալ» մարդը համանման իրավիճակում։
«Ինստիտուցիոնալ» մարդը կսկսի համոզել աղջկան, որպեսզի վերջինս թույլ տա բռնաբարել իրեն։ «Ինստիտուցիոնալը» կբացատրի աղջկան, որ եթե ինքը դիմադրի, ապա շատ հնարավոր է՝ երկուսով վնասվեն, իսկ ահա իր փախուստը շանս կտա ողջ մնալ իրեն ու հետագայում լուծել համատեղ ամուսնական ծրագրերը։
«Ինստիտուցիոնալ» մարդը նաև կհամոզի աղջկան, որ խուլիգաններին ուղարկել են այն տղաները, որոնք իր մրցակիցներն են աղջկա ձեռքը խնդրելու հարցում։ Հետևաբար, կբացատրի «ինստիտուցիոնալը», խուլիգանների դեմ կռիվ տալը կեղծ «բազառ» է, ու պետք չէ «կակոյ նիբուծ» բռնաբարությունը կանխելու համար մտնել ծեծկռտուքի մեջ, հատկապես որ հաղթելու երաշխիք չկա։
Իրավիճակ 2
«X» պետության վրա հարձակվում է «Y» պետությունը՝ սպառնալով բոլորին սրի քաշել ու կոտորել։ Վերջինս ռեսուրսներով գերազանցում է «X»–ին։
Ի՞նչ պետք է անի «X» պետության ղեկին հայտնված սովորական մարդը։
Նա պետք է համախմբի բոլոր ռեսուրսները ու կռիվ տա թշնամու դեմ՝ հընթացս փորձելով ուժեղացնել կանոնավոր բանակը։ Այսինքն, պետք է անի այն, ինչ արել են մերոնք Ղարաբաղի պատերազմի ժամանակ, երբ չկար կանոնավոր՝ ինստիտուցիոնալ, բանակ, և երբ Հայաստանը ռեսուրսներով զգալիորեն զիջում էր Ադրբեջանին։
Իսկ ի՞նչ կանի իշխանություն ունեցող «ինստիտուցիոնալ» մարդը նույն իրավիճակում։
Նա կոչ կանի ժողովրդին չդիմադրել ու չմտնել թշնամու պարտադրած կեղծ պատերազմի մեջ՝ հընթացս ամենօրյա ռեժիմով քարոզելով, որ թշնամին, միևնույն է, կհաղթի այդ պատերազմում, և պետք չէ էներգիա վատնել։
«Ինստիտուցիոնալը» կհայտարարի, որ քանի դեռ կանոնավոր բանակ չկա, քանի դեռ Մարս մոլորակում մենք ռազմաբազա չունենք, և քանի դեռ ինքը չի ավարտել կարատեի կուրսերը, իմաստ չունի ժողովորդին տանել պարտության։
«Թշնամին որքան ուզում է՝ թող տարածք գրավի, և սրի քաշի մեր քաղաքացիներին, միևնույն է, չարժե շեղվել ճշմարիտ ուղուց»,– կպնդի դավաճանի կարգավիճակում հայտնված «ինստիտուցիոնալը»։
Հետևաբար
Հարց՝ ի՞նչ անուն դնել «ինստիտուցիոնալ» մարդուն, և ի՞նչ անել նրա հետ։ Պատասխանը թողնում ենք ընթերցողների ճաշակին ու երևակայությանը։

«Институциональный» человек
Последние развития показали, что людей можно разделить на две группы. Большая часть – это обычные люди, и лишь небольшая – «институциональные».
Чтобы понять отличия, опишем две ситуации. Затем каждый пусть политизирует их, как сам того пожелает.
Ситуация 1-я
Парень и девушка гуляют по улице. Вдруг перед ними появляются несколько хулиганов, набрасываются на парня, наносят ему удары и посылают ругательства в адрес девушки, готовясь ее изнасиловать.
Что должен делать обычный человек? Конечно же, попытаться оказать сопротивление. Естественно, гарантий того, что парень сможет выйти победителем в драке с несколькими хулиганами, нет, но если он не попытается дать отпор, его подругу обесчестят – с ним заодно.
Понятно, что правильной будет борьба, так как она не имеет альтернативы ни в нравственном, ни в тактическом, ни в стратегическом плане.
Что же будет делать «институциональный» человек в аналогичной ситуации?
«Институциональный» человек начнет убеждать девушку позволить себя изнасиловать. Он объяснит ей, что если она окажет сопротивление, то, весьма вероятно, пострадают они оба, а вот его бегство даст шанс остаться в живых и реализовать впоследствии совместные супружеские планы.
«Институциональный» человек будет также убеждать, что хулиганов подослали его соперники в вопросе достижения ее руки и сердца. Следовательно, объяснит «институциональный», замес с хулиганами – пустой базар, и не нужно из-за «какой-то там» попытки изнасилования входить в драку, тем более что нет никаких гарантий выйти из нее победителем.
Ситуация 2-я
На государство «X» нападает государство «Y», грозясь всех уничтожить. Последнее превосходит «Х» в плане ресурсов.
Что должен предпринять оказавшийся у руля государства «Х» обычный человек?
Он должен сплотить все ресурсы и дать врагу бой, одновременно попытавшись усилить регулярную армию. То есть предпринять то, что сделали наши во время войны в Карабахе, когда не было регулярной, институциональной армии и когда Армения своими ресурсами серьезно уступала Азербайджану.
Что сделает обладающий властью «институциональный» человек в аналогичной ситуации?
Он призовет народ не сопротивляться и не входить в продиктованную врагом псевдовойну, одновременно пропагандируя в ежедневном режиме, что враг все равно победит, и не нужно зря тратить энергию.
«Институциональный» заявит, что, так как регулярной армии пока еще нет, на Марсе наша военная база всё еще не основана, а он не окончил курсы каратэ, вести людей к поражению не имеет смысла.
«Пусть враг захватывает столько территорий, сколько ему влезет, и истребляет наших граждан – всё равно не стоит отклоняться от верное пути», – будет настаивать оказавшийся в статусе предателя «институциональный».
Следовательно
Возникает вопрос: как называть «институционального» человека, и что с ним делать? Ответ оставляем на вкус и фантазию читателей.