«Կեղծի՛ր մեկ անգամ, վայելի՛ր ցմահ»
Դատելով ամենից՝ Բաղրամյան 26–ում որոշել են փոխել Սահմանադրությունն ու «խորհրդարանական» մոդել ներդնել նաև այն պատճառով, որ փոփոխության արդյունքում հնարավորություն է ստեղծվում էժան կամ ավելի ճիշտ՝ ձրի իշխանություն ապահովել «խորհրդարանական կայուն մեծամասնությանը» տնօրինող «գենսեկի» համար։
Սրանք հա՛մ ընտրություն երևույթից են վախենում, հա՛մ չեն ուզում փող բաժանել ընտրակաշառքի տեսքով։ Դրա համար էլ «քոքից» ուզում են վերացնել իրենց համար ոչ ցանկալի ընտրական գործընթացները։ Այդպես իշխանություն պահելը և՛ անվտանգ է, և՛ ձրի։
Սերժական Սահմանադրությունը գործնականում վերացնում է ընտրական ինստիտուտը, իսկ դա էլ իր հերթին կարող է ազատել ՀՀԿ ղեկավարին ու իր նեղ թիմին ավելորդ գլխացավանքից, ավելորդ ծախսերից ու ավելորդ ցնցումներից։ Այս հաշվարկից ելնելով է առաջարկվում զրկել նախագահին առաջնային մանդատից ու թողնել միայն մեկ ընտրովի մարմին՝ խորհրդարանը, որը փաստացի ուզում են նշանակովի դարձնել։
Եթե Սարգսյանին հաջողվի կեղծել սահմանադրական հանրաքվեն (իսկ առանց կեղծիքի այն չի անցնի) ու մարսել կեղծիքը, ապա դրանից հետո նրան կմնա միայն մեկ կեղծիք անելու դժվարություն՝ 2017–ի ԱԺ ընտրությունները, որից հետո Հայաստանում նեոբոլշևիկյան հարաբերություններ կհաստատվեն, ինչը ենթադրում է «գենսեկի» կառավարում՝ «պարծիայի» շալակը ելած վիճակում։ Ասել է թե՝ ՀՀԿ ղեկավարն առաջնորդվում է «Կեղծի՛ր մեկ անգամ, վայելի՛ր ցմահ» կարգախոսով։ Բայց դե, հանրությունն այլ ծրագիր ունի և այլ կարգախոսով է առաջնորդվելու՝ «Հայաստանն առանց Սերժ Սարգսյանի»։
Տեսնենք, թե ում մոտ ինչ կստացվի։ Ամեն ինչ մեր ձեռքերում է։ Եթե հանրային դիմադրություն կազմակերպվի, ապա Սերժի մոտ ոչինչ չի ստացվի, իսկ եթե ձեռքներս ծալած նստենք, ապա չի բացառվում, որ նոր Սահմանադրության մեջ հոդված հայտնվի (ԱԺ–ի «անասնաֆերմայական» 2/3–ը միշտ էլ կարող է գլխաքանակ ապահովել), ըստ որի՝ Հայաստանը ցմահ պետք է ղեկավարի Սերժ Սարգսյանը։
Մի խոսքով, կերևա։
Չպետք է մոռանալ, որ խիարը թարս բուսնելու հատկություն ունի։
Հ.Գ.։ Իշխանական քարոզիչները, փորձելով պաշտպանել «սահմանադրական» հեղաշրջման ծրագիրը, հայտարարում են, թե քանի որ նախագահական ընտրությունները մշտապես դառնում են լարվածության պատճառ, ուստի նպատակահարմար է վերացնել այդ ինստիտուտը։
Փաստորեն, ընտրական համակարգը բարելավելու և կեղծիքների ինստիտուտը վերացնելու փոխարեն՝ սրանք վերացնում են ընտրովի մարմինը։
«Մենք, միևնույն է, կեղծելու ենք ընտրությունները, հետևաբար ավելի լավ է միայն ԱԺ–ինը կեղծենք ու մեկով պակասեցնենք լարվածության աղբյուրը»,– «հիմնավորում են» Սերժ Սարգսյանի թիմակիցները։

«Сфальсифицируй однажды, пожинай всю жизнь»
Судя по всему, на Баграмяна 26 решили изменить Конституцию и внедрить «парламентскую» модель в том числе потому, что в результате изменений создастся возможность обеспечить дешевую или, что вернее, дармовую власть имеющему в своем распоряжении «прочное парламентское большинство» «генсеку».
Они боятся самого явления выборов, да и не хотят раздавать деньги в виде избирательных взяток. Поэтому и стремятся всецело устранить нежелательный для них избирательный процесс. Так удерживать власть и безопаснее, и дешевле.
Сержевской Конституцией на деле ликвидируется институт выборов, а это, в свою очередь, может избавить руководителя РПА и его узкое окружение от лишней головной боли, лишних страхов и потрясений. Именно из этого расчета предлагается лишить президента первичного мандата и оставить лишь один избираемый орган – парламент, который фактически хотят сделать назначаемым.
Если Саргсяну удастся сфальсифицировать конституционный референдум (а без этого он не пройдет) и выйти сухим из воды, то после этого останется препятствие лишь одной фальсификации – парламентские выборы 2017 года, после которых в Армении утвердятся необольшевистские отношения, предполагающие правление «генсека» на плечах партии. Иными словами, Саргсян руководствуется лозунгом «Сфальсифицируй однажды, пожинай всю жизнь». Однако свой план на этот счет есть и у общества, и оно будет руководствоваться лозунгом «Армения без Сержа Саргсяна».
Посмотрим, у кого что получится. Всё в наших руках. Если будет организовано общественное сопротивление, у Сержа ничего не выйдет, а если будем сидеть сложа руки, то не исключено, что в новой Конституции может появиться также статья («скотофермские» 2/3 НС всегда могут обеспечить необходимое поголовье), согласно которой Арменией пожизненно должен управлять Серж Саргсян.
Словом, увидим.
Не стоит забывать, что огурцу свойственно взрастать неправильно.
P.S. Властные пропагандисты, пытаясь защитить проект «конституционного» переворота, заявляют, мол, ввиду того, что президентские выборы всегда становятся причиной напряженности, целесообразно ликвидировать этот институт.
Фактически, вместо реформирования избирательной системы и искоренения института фальсификации выборов, они ликвидируют избираемый орган.
«Мы всё равно сфальсифицируем выборы, поэтому лучше делать это лишь во время выборов НС, и на один сократить источники напряженности», – «обосновывают» члены команды Сержа Саргсяна.