Օբաման դժգոհ է պետդեպի՝ Սիրիա թռչող ՌԴ ինքնաթիռների ուղին արգելափակելու փորձից
ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբաման իր վրդովմունքն է հայտնել պետքարտուղարության չհամաձայնեցված քայլերի համար՝ կապված Հունաստանի և Բուլղարիայի օդային տարածքներով Ռուսաստանից Սիրիա բեռնատար ինքնաթիռների թռիչքները կանխելու հետ:
«ՏԱՍՍ»-ի փոխանցմամբ` նմանատիպ իրավիճակներից ապագայում խուսափելու համար Օբաման հանձնարարել է ազգային անվտանգության հարցերով խորհրդականներին համաձայնության գալ և համապատասխան գործողությունների ծրագիր մշակել, որը հնարավորություն կտա հնարավորինս շուտ առաջ շարժվել:
Ըստ աղբյուրի՝ խնդիրն այն է, որ Ազգային անվտանգության խորհուրդը բաժանվել է երկու մասի. անդամների մի մասը կողմ է Ռուսաստանին և Սիրիային դիմադրելուն, իսկ մյուս մասը կարծիք է հայտնել, որ անհրաժեշտ է համագործակցել այդ երկրների հետ՝ «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորմանը դիմադրելու նպատակով:

Обама недоволен попытками Госдепа заблокировать путь российским самолетам в Сирию
Президент США выразил недовольство несогласованными действиями Госдепартамента по предотвращению пролета транспортных самолетов из России в Сирию через воздушное пространство Греции и Болгарии, передает ТАСС.
Для предотвращения подобных ситуаций в дальнейшем Обама дал своим советникам по национальной безопасности задание по выработке консенсуса и созданию плана действия, который позволит продвигаться вперед как можно быстрее.
Отмечается, что процесс согласования уже стартовал, однако среди членов совета национальной безопасности при Белом доме нет однозначной позиции – в то время как одни чиновники готов идти на конфронтацию с Россией в Сирии, другие считают более разумным сотрудничество в борьбе с боевиками «Исламского государства».