Փոխե՛ք ռեժիսորին, սցենարիստին ու դերասաններին
Տխրահռչակ «Օպերա» օպերացիայի ժամանակ «պայթած» ու բացահայտված դեմքերը կրկին «հուժկու» քայլի գնացին։ Պահանջեցին չեղարկել հոսանքի թանկացման որոշումը և ոստիկանների օգնությամբ ցրվեցին տներով (ժանրի կանոնը դա է պահանջում)։ Սրանց, փաստորեն, Հայաստանում միայն 6,93 դրամի հարցն է հուզում։ Ա՛յ, որ դա չլինի, ամեն ինչ տեղը կընկնի։
Երեկ երեկոյան Բաղրամյան փողոցը փակվեց։ Նույն տեղում, ինչ որ ամռանը։ Կավիճով գծված էր, թե ով որտեղ պետք է կանգնի։ Արևածաղիկ վաճառողները բերվել էին մարտական վիճակի։
Ամեն մեկն իր գործն էր անում։ Ոստիկանները «պատ կազմել» էին բեմադրում, իսկ ցուցարարները՝ պահանջատիրություն։ Ոստիկանների և ցուցարարների քանակային հարաբերակցությունը մեկը տասի էր։ Պատկերավոր ասած՝ մի քանի հազար ոստիկան «պահում» էր մի քանի հարյուր «ակԾիվիստի»։ Վերջիններիս մեջ, անշո՛ւշտ, անկեղծ ու ազնիվ շատ մարդիկ կան, բայց դա տվյալ դեպքում էական չէ։ Էականն այն է, որ մի քանի երիտհաճախորդի նորից «տռաս են հանել» ու պայքարիստի դերակատարում տվել։
Երեկ տեղի ունեցածը պատմության կրկնություն էր, բայց ֆարսի տեսքով։ Պուպուշ «քաղաքացիականները» մի քիչ կանգնեցին ու հետո հերոսաբար զիջեցին Բաղրամյանը, որն այնքան հեշտորեն «գրավել» էին՝ ոստիկանության «հուսահատ» դիմադրության արդյունքում։
Դատելով ամենից՝ այս կլոունադայի ռեժիսորն ու սցենարիստը ստեղծագործական մտքի անկման մեջ են կամ էլ ալարում են նոր բան մտածել։ Արդյունքում՝ ամեն ինչ գրեթե նույնն է, բայց չկան էմոցիա և էքսպրեսիա։
Չկա նախկին էնտուզիազմը։ Չկա «Ես Վովա Գասպրյանն եմ» գոռացող Վովա Գասպարյանը։ Չկա «կենդանաբանական» պատը, որի մասը կազմած շատերին Բաղրամյան փողոցի սկզբնամասում «ուչեբկա» անցկացնելուց հետո ուղարկել են Բաղրամյան 26՝ ֆոտոսեսիայի։
Չկային նաև պետական հիմնարկներից ուղարկվածները, որոնք պետք է մարդաքանակ ապահովեին։ Չկային իշխանավորներին պատկանող բիզնեսներում ներգրավված աշխատողները, որոնք երևի պետականորեն տոնական օրվա վերածված մեռելոցին ընդառաջ՝ տանն էին մնացել (ակտիվանալու, ծափ–ծլնգոց անելու հրահանգ չկար)։
Միակ բանը, որ անփոփոխ էր մնացել Բաղրամյան փողոցում, Երևանի փոխոստիկանապետ Վալերի Օսիպյանն էր, ով դարձել է նմանատիպ միջոցառումների հիմնական «ռուպոր»–ը, ես կասեի՝ առաջնորդը։ Միայն նրա ձայնն է լսվում, ու դեմքը ցուցադրվում։ Դե, իսկ «քաղաքացիականներին» «ռասկրուտկա են անում» խիստ անկախ և աներկբայորեն արևմտամետ կայքերում։
Տեսարանն, իհա՛րկե, ձանձրալի է։ Մեքսիկական էժանագին սերիալի էլ չի ձգում։
Փոխե՛ք ռեժիսորին, սցենարիստին ու դերասաններին։ Մանավանդ որ Մոսկվայում արդեն նմանատիպ «կտեր» չեն ուտում, իսկ ժողովուրդը թքած ունի ամեն ինչի վրա և ոտքի կկանգնի միայն շատ կոնկրետ ու միակ օրակարգի դեպքում։ Դե՛, գիտեք, թե որ օրակարգի մասին է խոսքը։

Смените режиссера, сценариста и актеров!
«Лопнувшие» и раскрытые во время печально известной операции «Опера» лица снова пошли на «мощный» шаг – потребовали отменить решение о повышении тарифа на электроэнергию и при помощи полицейских разошлись по домам (таковы правила жанра). Фактически, этих в Армении интересует лишь вопрос 6,93 драмов. Кажись, не будь этого, всё встало бы на свои места.
Накануне вечером проспект Баграмяна был снова перекрыт. В том же месте, что и летом. Мелом было расчерчено, кто где должен встать, а продавцы семечек были приведены в боевую готовностью.
Каждый был занят своим делом. Полицейские были задействованы в шоу по «установке кордона», а демонстранты – выдвижению требований. Соотношение полицейских и демонстрантов было десять к одному, то есть несколько тысяч полицейских «сдерживали» несколько сот «активистов». Несомненно, среди последних было немало искренних и честных людей, но это в данном случае несущественно. Важно то, что нескольких младоклиентов власти снова вывели «на трассу», отведя им роль борцов.
Произошедшее накануне было повторением истории, но в виде фарса. Лапочки-«гражданственники» немного постояли и затем, в результате «отчаянного» сопротивления полиции, героически сдали «захваченный» ими с такой легкостью проспект Баграмяна.
Судя по всему, режиссер и сценарист этой клоунады переживает творческий кризис или ленится придумать что-то новое. В результате всё почти то же самое, кроме эмоций и экспрессии.
Нет прежнего энтузиазма. Нет выкрикивающего «Я – Вова Гаспарян!» Вовы Гаспаряна. Нет «животной» стены, многие представители которой были отправлены на фотосессию на Баграмяна 26 – после прохождения «учебки» на подступах к проспекту Баграмяна.
Не было посланных из госучреждений людей, которые должны были обеспечить многолюдность. Не было вовлеченных в бизнесы представителей власти людей, которые, видимо, в преддверии Дня поминовения, ставшего праздничным на государственном уровне, остались сидеть дома (распоряжения к активизации, прихлопам и притопам не было).
Единственным неизменным «атрибутом» Баграмяна был замначальника полиции Еревана Валерий Осипян, который стал основным рупором и даже лидером подобных мероприятий. Раздавался лишь его голос, как и показывалось лишь его лицо. «Гражданственников» же раскручивали крайне независимые и неоспоримо прозападные сайты.
Конечно же, картина утомительная. Не тянет она даже на дешевый мексиканский сериал.
Смените режиссера, сценариста и актеров! Тем более что в Москве на подобную наживку больше не клюют, а народу на всё наплевать, и встанет он на ноги лишь при весьма конкретной и единственной повестке. Повестка же эта известна всем.