«Թուրքական հոսք»-ի բանակցությունները սառեցվել են քաղաքական ճգնաժամի պատճառով
«Գազպրոմ»-ի կառավարման խորհրդի փոխնախագահ Ալեքսանդր Մեդվեդևը հայտարարել է, որ «Թուրքական հոսք» գազատարի գործարկման ժամկետները երկարաձգվել են Թուրքիայի քաղաքական ճգնաժամի պատճառով։ Այս մասին հայտնում է «ՏԱՍՍ»-ը։
Հիշեցնենք՝ ավելի վաղ Թուրքիայի էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարարության խորհրդականի տեղակալ Սեֆա Սադըք Այթեքինը հայտարարել էր, որ «Թուրքական հոսք» նախագիծը սառեցվել է։
Նրա խոսքով՝ Ռուսաստանի հետ բանակցությունները մտել են փակուղի, քանի որ ռուսները «BOTAŞ» և «Գազպրոմ» ընկերությունների միջև գնային զեղչի շուրջ բանակցությունները դիտարկում են իբրև նախապայման:
«Փոխարենը՝ մենք դա ընդունում էինք որպես մեկնակետ,–ասել էր նա,–և քանի որ հունիսին Թուրքիայում կայացած ընտրություններից հետո կառավարություն չկազմվեց, բանակցությունները հենց այս կետում էլ մնացին»:
Այթեքինը նաև հավելել էր, որ բանակցային սեղանի շուրջ գտնվող երկու կողմում էլ անվստահություն կա, իսկ եթե Ռուսաստանն առանց նախապայմանների գնային զեղչ իրականացներ, ապա այժմ շատ ավելի հուսադրող կետում կլինեին:

Запуск «Турецкого потока» откладывается из-за политического кризиса в Турции
Сроки запуска первой нитки газопровода «Турецкий поток» будут сдвинуты из-за политического кризиса в Турции. Об этом сообщил заместитель председателя правления «Газпрома» Александр Медведев, передает ТАСС.
Напомним, что правящая в Турции «Партия справедливости и развития», потеряв впервые с 2002 года большинство в парламенте, утратила возможность в одиночку сформировать правительство.
Ранее заместитель советника Министерства энергетики Турции Сефа Садык Айтекин заявил, что в переговорах по вопросу строительства газопровода «Турецкий поток» между Турцией и РФ нет прогресса, и проект заморожен. «Переговоры с РФ зашли в тупик. Русские рассматривают переговоры по поводу скидок между компаниями ВОТАS и «Газпром» как условие, а мы рассматриваем это как отправной пункт переговоров. Поскольку после июньских выборов правительство не было сформировано, переговоры не сдвинулись с места. Не говорю, что стороны отказались от переговоров, они попросту заморожены», – сказал Сефа Садык Айтекин.
Он сообщил, что стороны чувствуют недоверие друг к другу. «Если бы русские дали скидку без условий, мы были бы сейчас на более обнадеживающей позиции», – сказал он, выразив уверенность, что выход может быть только при возобновлении переговоров.