Ելույթ, որը պատիվ չի բերում ՀՀ առաջին նախագահին
Երբ կարդում ես Լևոն Տեր-Պետրոսյանի վերջին ելույթն ու մեկնաբանությունները, տպավորություն ես ստանում, թե ՀՀ առաջին նախագահը դեռ չի ըմբռնել պետության մեջ հասարակական և քաղաքական շարժումների ու տարաբնույթ գաղափարախոսությունների առկայության կարևորությունն ու անհրաժեշտությունը, մասանավորապես' Հայ Դատի խնդիրները անըմբռնելի են մնացել առաջին նախագահի համար: Թե ինչու պետության գոյության պայմաններում հայ ժողովուրդը պետք է հրաժարվի պահանջատիրությունից, անհասկանալի է: Ավելին, գուցե արդեն ժամանակն է, որ պետությունը հենց ինքն առաջնորդի հայ ժողովրդի պահանջատիրության արդար պայքարը և խրախուսի նաև այդ ուղղությամբ հասարակական-քաղաքական շարժումներն ու քայլերը: Եվ ով մտածում է, թե ցեղասպանության ենթարկված ժողովրդի պահանջատիրության իրավունքը քաղաքական ու իրավական տեսանկյունից ըմբռնելի չէ աշխարհին, խորին մոլորության մեջ է:
Նախ պետք է փաստել, որ Ցեղասպանության միջազգային դատապարտման և փոխհատուցման դրույթները  հայերի՛ առաջադրած պատմական իրավունքները չեն, որ գցվեն աղբանոց: Եվ ի±նչ է նշանակում պատմական իրավունք ասվածը, արդյոք պետք  չէ± խոսել հայրենազրկման և մեր հայրերի ու պապերի կրած կորուստների, այդ թվում՝ նյութական կորուստների և դրանց փոխհատուցման մասին: Եթե ոչ, ապա էլ ինչի± համար է առաջին նախագահը ցանկանում, որ հայ-թուրքական արձանագրություններից հանվի պատմաբանների չարաբաստիկ ենթահանձնաժաղովի ստեղծման դրույթը: Մի±թե կարելի է այդքան հակասական մտածել: Հայոց ցեղասպանությունը ոչ միայն պատմական, այլև հատկապես քաղաքական իրողություն է և պետք է ստանա քաղաքական ու իրավական գնահատական' համարժեք հետևանքներով ու արդյունքներով: Եվ պետք չէ Հայ Դատն ու պահանջատիրությունը և Տիգրան Մեծի ծովից ծով Հայաստանի երազանքները խառնել միմյանց, դա պատմաբանի կեցվածք չէ, այլ միայն ու միայն հակադիր երևալու պահվածք: Եվ հրեաներն իրենց թագավորության վերականգնումը չէ, որ պահանջում էին ցեղասպան Գերմանիայից, այլ այն կորուստների փոխհատուցումը, որ ֆաշիզմը պառճառել էր այդ ժողովրդին: Այստեղ զգացական ոչ մի նշույլ անգամ չկա, այլ հայության առջև ծառացած է քաղաքական և իրավական ընձեռված հնարավորությունները ճիշտ օգտագործելու խնդիր:
Այլ հարց է, թե ԼՏՊ-ն չի հավատում, որ Հայոց ցեղասպանության ճանաչման խնդիրը միջազգային մակարդակով դրական լուծում կստանա այնպես, որ Թուրքիան փոխհատուցի հայությանը: Դա իր խնդիրն է, բայց մի ամբողջ ժողովրդի, որի գերակշիռ մասն ապրում է և գործում Հայոց Դատի գաղափարաբանությամբ, անվանել սխալական, դա ավելին է, քան սխալականությունը: Դա ուղղակի մոլորություն է: Ճիշտն ասած, առաջին նախագահն իր իշխանության ժամանակ արդեն գործով է ապացուցել, որ ինքը չի ընդունում հայոց պահանջատիրությունը և նրա ջատագովներին: Եվ այդպիսի գործիչը չի կարող այլևս առաջնորդել մի ժողովրդի, որն այլ կարծիքի է: Այդպիսի առաջնորդն ընդմիշտ կմնա որպես ՀՀՇ-ի առաջնորդ: Ինչ վերաբերում է Սփյուռքին, ապա, իհարկե, Սփյուռքը պետք է համախմբվի հայոց պետության շուրջ և գերխնդիր դարձնի պետության հզորացումը: Սակայն արդյոք պահանջատիրությամբ առաջնորդվող Սփյուռքը խոչընդո±տ է Հայոց պետականությանը: Շտապեմ ասել, որ այդ նույն կարծիքին է նաև Թուրքիան: Մեծ գիտելիքներ և տիտղոսներ հարկավոր չեն՝ նկատելու, որ Սփյուռքն այսօր անում է այն, ինչ վատ են անում հայոց պետական այրերը: Եվ չմոռանանք, որ հայոց պետականության միջազգային վարկանիշը ավելի ցածր կլիներ, եթե Սփյուռքը վայր դներ Հայ Դատի դրոշակը: Չպայքարել ցեղասպանության միջազգային ճանաչման և փոխհատուցման համար, նշանակում է ուրանալ ցեղասպանությունը:
Հայդատականությունը, ինչպես բնորոշում է ԼՏՊ-ն, այս մտայնությունն է, որ պահպանել է մինչ այսօր և շարունակում է պայքարել դրա համար: Եվ այն ուժերն ու գործիչները, որ խոսում են Ալեքսանդրապոլի ու Կարսի պայմանագրերից, թող մեկ անգամ էլ թերթեն պատմության դասագրքերն ու միջազգային իրավունքի սկզբունքները՝ հասկանալու, որ այս երկու պայմանագրերն էլ միջազգային իրավունքի տեսանկյունից առոչինչ են. եթե դրանք այդպիսիք  չլինեին, ապա հայ-թուրքական ներկայիս արձանագրություններում խնդիր չէր դրվի վերաճանաչել գոյություն ունեցող հայ-թուրքական սահմանը: Թուրքական կառավարությունը' ո՛չ սուլթանական և ո՛չ էլ հանրապետական, կամ նրա կողմից լիազորված որևէ անձ, չի ստորագրել այդ պայմանագրերերից որևէ մեկը: Իսկ 1920թ. դեկտեմբերի 2-ի լույս 3-ի գիշերը դաշնակցականներն Ալեքսանդրապոլում ստիպված էին համաձայնել թուրքական պայմաններինª ժամանակ շահելու համար։ Բացի այդ, իշխանությունն արդեն հանձնվել էր բոլշևիկներին: Ալեքսանդրապոլի պայմանագիրը երբևէ չի վավերացվել ո՛չ հայկական և ո՛չ էլ թուրքական իշխանությունների կողմից, և չէր էլ կարող վավերացվել, քանզի ստորագրող կողմերից ոչ մեկն այդ պահին օրինական իշխանություն չէր, ինչպես նաև իրենց այդ պահի օրինական իշխանությունների կողմից համապատասխան լիազորություններ չուներ: Եվ անհեթեթ է թուրքավարի վարվել՝ ամեն անգամ մատնացույց անելով Ալեքսանդրապոլի պայմանագիրը. այդ պայմանագիրը առոչինչ է, ի տարբերություն Վուդրո Վիլսոնի իրավարար վճռի, որը և պետք է մշտապես մատնացույց անել: Եվ բավական է արդեն մեռելներին կենդանացնել ու կենդանիներին թաղել: Քաղաքականության մեջ պետք է օգտվել հնարավորություններից, այլ ոչ թե սեփական անզորությունից:
Դժվար է ըմբռնել նրանց, որոնք, ի շահ հայության առկա փաստերը մատնացույց անելու փոխարեն, հանդես են գալիս հակառակ տեսանկյունով՝ մոռանալով, որ դրանք մշտապես ներկայացվում են թուրքական կողմից: Եվ այդպիսի, իրենց կարծիքով՝ «իրատեսականների» մոտեցումները մերժելի են և՛ իրականության, և՛ քաղաքականության, էլ չեմ ասում' բարոյականության տեսանկյունից: Պետք է ամեն օր այդ մարդիկ իրենք իրենց գոնե ասեն' փշալարերը ցեղասպանության, բիրտ նվաճողականության և պարտադրանքի արդյունք են: Եվ Կարսի պայմանագրով գծված սահմանի գոյությունը դեռևս չի նշանակում, թե այդ պայմանագիրը խնդրահարույց չէ միջազգային իրավունքի տեսանկյունից: Վաղ թե ուշ անարդարացի սահմանները պետք է վերաձևվեն, իսկ դրա համար տևական պայքար է հարկավոր, այլ ոչ թե ուրացում:  Իսկ լեգիտիմ իշխանության ջատագով Տեր-Պետրոսյանը թող չմոռանա, որ ոչ լեգիտիմ առաջին իշխանվորը այս երկրում ինքն է եղել և ինքն է ծնել այս իշխանություններին այսպիսին, որոնք, ի բարեբախտություն բոլորիս, ավելի լավն են, քան իրենց նախորդները:

Выступление, которое не делает чести первому президенту РА
Когда читаешь последнее выступление Левона Тер-Петросяна и комментарии к нему, складывается впечатление, что первый президент РА пока не понял важности и необходимости наличия в государстве различных общественных и политических движений и идеологий. В частности, это касается проблем Ай дата.  Почему в условиях существования государства армянский народ должен отказываться от претензий, непонятно. Более того, может быть, уже наступило время для того, чтобы государство само руководило справедливой борьбой армянского народа, теми притязаниями, которые у него имеются, и поощряло общественно-политические движения и шаги в этом направлении. И кто думает, что право подвергнувшегося геноциду народа на притязания  непонятно миру с политической и правовой точек зрения, тот глубоко заблуждается.
Прежде следует аргументировать, что положения относительно международного признания Геноцида и компенсаций являются не выдвинутыми армянами историческими правами, чтобы выкинуть их в мусорное ведро.  И что означает «историческое право», неужели не надо говорить о лишении нами родины, понесенных нашими отцами и дедами потерь, в том числе материальных, о компенсации за это? Если нет, то зачем первый президент хочет, чтобы из армяно-турецких протоколов было изъято положение относительно создания злополучной подкомиссии историков? Неужели можно так противоречиво мыслить? Геноцид армян является не только исторической, но особенно политической реалией, и он должен получить политическую и правовую оценку с соответствующими последствиями и результатами. И не надо мешать друг с другом Ай дат и претензии и мечту об Армении Тиграна Великого от моря до моря. Это поведение не  историка, а только и только поведение желающего показаться, что имеет противоположное мнение. И от Германии требовали не восстановления еврейского царства, а компенсации их тех потерь, которые причинил фашизм этому народу. Здесь нет и намека на эмоциональность. Перед армянством стоит проблема правильного использования выдавшихся политических и правовых возможностей.
Другой вопрос, что Левон Тер-Петросян не верит, что проблема признания Геноцида армян на международном уровне получит положительное решение в таком виде, что Турция компенсирует армянству. Это его проблема, но  называть целый народ, подавляющая часть которого живет и работает с идеологией Ай дата, ошибающимся, это больше, чем ошибочность. Это просто заблуждение. Правду говоря, первый президент в годы своего правления уже делом доказал, что не приемлет армянские притязания и его апологетов. И такой деятель больше не может вести народ, который другого мнения. Такой лидер навсегда останется как лидер АОД. Что касается Диаспоры, то она, конечно, должна объединиться вокруг армянского государства и сделать сверхзадачей усиление государства. Однако на самом ли деле руководствующаяся притязаниями Диаспора является препятствием для армянской государственности? Поспешу сказать, что того же мнения и Турция. Больших знаний и титулов не нужно, чтобы заметить, что Диаспора сегодня делает то, что плохо делают армянские государственные мужи.  И не будем забывать, что международный рейтинг армянской государственности был бы более весомым, если бы Диаспора сложила знамя Ай дата. Не бороться за международное признание Геноцида и компенсации означает предать его забвению.
Айдатство, по определению Левона Тер-Петросяна, это менталитет, который сохранился по сей день и продолжает свою борьбу. И те силы и деятели, которые говорят о Карском и Александропольском договорах, пусть еще раз перелистают учебники истории и принципы международного права, чтобы понять, что с точки зрения международного права эти два договора из себя ничего не представляют: если бы они не были таковыми, то в нынешних армяно-турецких протоколах не ставился бы вопрос о новом признании существующей армяно-турецкой границы. Турецкое правительство (ни султанское, ни республиканское, или уполномоченное ими какое-либо лицо), не подписывали ни один из этих договоров. А в ночь со 2-го на 3-е декабря 1920г. в Александрополе дашнакцаканы были вынуждены согласиться на турецкие условия, чтобы выиграть время. Кроме того, власть уже была сдана большевикам. Александропольский договор никогда не ратифицировался ни армянскими, ни турецкими властями, да и не мог быть ратифицирован, поскольку никто из подписывавших сторон не являлся на тот момент законной властью, а также не имел соответствующих полномочий со стороны законных на тот момент властей. И нелепо вести себя подобно туркам, каждый раз указывая на Александропольский договор: этот договор ничто, в отличие от правового решения Вудро Вильсона, на которое и нужно постоянно ссылаться. И хватит уже оживлять умерших и хоронить живых. В политике нужно пользоваться возможностями, а не собственным бессилием.
Трудно воспринять тех, которые вместо того, чтобы указывать на имеющиеся факты в пользу армянства, выступают с противоположной позиции, забывая, что они постоянно представляются турецкой стороной. И такие, на их взгляд,  подходы «реалистов» неприемлемы с точки зрения и реальности, и политики, и, уже не говорю, с точки зрения морали.   Эти люди должны каждый день хотя бы  сами себе говорить, что колючая проволока является результатом геноцида, грубого завоевания и принуждения. И очерченная Карским договором граница еще не означает, что этот договор не вызывает споров с точки зрения международного права. Рано или поздно несправедливые границы должны быть устранены, а для этого необходима длительная борьба, а не забвение. А апологет легитимной власти Левон Тер-Петросян пускай не забывает, что первым нелегитимным правителем в этой стране был он сам и он породил эти власти таковыми, которые, к счастью для нас всех, лучше, чем их предшественники