Սլովենիան միջանցք կստեղծի ներգաղթյալների համար
Սլովենիայի վարչապետ Միրոսլավ Ցերարը հայտարարել է, որ իր երկիրը կքննարկի ներգաղթյալների համար միջանցք ստեղծելու հարցը, եթե նրանց հոսքը շատ մեծ լինի։ Այս մասին գրում է «Reuters»–ը։
«Եթե ճնշումը չափազանց մեծ լինի, ապա մենք իսկապես կքննարկենք մեր երկրով միջանցքի ստեղծման հարցը հետաքրքրված պետությունների հետ։ Մենք կապի մեջ ենք հարևան երկրների հետ»,–ասել է Ցերարը։
Նշենք, որ Սլովենիան խզել է Խորվաթիայի հետ երկաթուղային հաղորդակցությունը Դոբովա սահմանային անցակետում։ Նման որոշում է կայացվել ներգաղթյալների առաջին հոսքի պատճառով, որոնք Սլովենիա են հասել գնացքներով։
Ավելի վաղ Սլովենիայի իշխանությունները հայտարարել էին, որ դեռ պատրաստ չեն միջանցք տրամադրել փախստականներին՝ Արևմտյան Եվրոպա հասնելու համար։

Словения создаст «коридор» для мигрантов в случае слишком большого потока
Премьер-министр Словении Мирослав Церар заявил, что страна обсудит возможность введения «коридора» для прохождения мигрантов через страну, если их многочисленный поток будет слишком большим, передает «Gazeta.ru».
«Если давление будет слишком велико, то мы точно обсудим возможность введения коридоров с заинтересованными странами. Мы находимся в контакте с соседними странами», – сказал он.
Словения приостановила железнодорожное сообщение с Хорватией через приграничный пункт Добова. Решение о закрытии железнодорожного сообщения было принято из-за первой волны мигрантов, прибывших в Словению на поездах.
Ранее власти Словении заявили, что пока не готовы предоставить коридор для перемещения беженцев в Западную Европу.