Քերրի. «ՌԴ–ն պարտավո՛ր է մասնակցել սիրիական հակամարտության լուծմանը»
Ռուսաստանը պետք է մասնակցի սիրիական հակամարտության կարգավորմանը: «ՌԻԱ Նովոստի»-ի փոխանցմամբ՝ Գերմանիայի արտգործնարար Ֆրանկ Վալտեր-Շթայնմայերի հետ բանակցությունների արդյունքում նման կարծիք է հայտնել ԱՄՆ պետքարտուղար Ջոն Քերրին, ով ընգծել է, որ դա նաև Ռուսաստանի պարտքն է:
Քերրիի խոսքերով՝ Սիրիայում խաղաղություն չեն կարող հաստատել ո՛չ երկրի նախագահ Բաշար Ասադը, ո՛չ «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական կազմակերպությունը: Ըստ նրա՝ սիրիական ճգնաժամը հնարավոր է լուծել միայն քաղաքական ճանապարհվ:
Շթայնմայերն իր հերթին նշել է, որ Սիրիայում պատերազմի ավարտին հնարավոր է հասնել միայն միջազգային ողջ հանրության աջակցության դեպքում, այդ թվում՝ Թուրքիայի, Սաուդյան Արաբիայի, Իրանի և Ռուսաստանի ներգրավվածությամբ: Նրա կարծիքով դեպի Եվրոպա փախստականների մեծ հոսքի պատճառը Սիրիայում ընթացող պատերազմն է, հետևաբար անհրաժեշտ է պայքարել պատճառի՛ դեմ:

Керри: «Россия обязана участвовать в решении сирийского конфликта»
Россия должна участвовать в решении сирийского конфликта, заявил госсекретарь США Джон Керри по итогам переговоров с главой МИД ФРГ Франком-Вальтером Штайнмайером .
«Это, в том числе, ее обязанность», – подчеркнул он.
Керри также сообщил, что на полях Генассамблеии ООН в Нью-Йорке он встретится с главами МИД Ирана и России для решения сирийской проблемы.
Керри отметил, что к миру Сирию не сможет привести ни президент Башар Асад, ни террористическая группировка «Исламское государство». «Совершенно ясно, что Асад не может привести Сирию к мирному урегулированию. Также невозможно представить себе, чтобы террористическая группировка «Исламское государство» пришла к власти», – сказал госсекретарь.