Հմայակ Հովհաննիսյանը Նիկոլ Փաշինյանի օգտին կհանի իր թեկնածությունը
-Հիմա վարչական դատարանում քննարկվում է Նիկոլ Փաշինյանի դատը։ Եթե այդ արգելքը վերացվի, հաջորդ քայլը լինելու է այն, որ թեկնածուները միահամուռ պետք է պահանջեն, որ Նիկոլ Փաշինյանի խափանման միջոցը փոխվի, և նա բոլորի հետ հավասար պայմաններում մասնակցի ընտրարշավին։ Եթե դա չարվեց, ապա ես պարտավորվել եմ ինքս այդ բացը լրացնել և իմ քարոզարշավի ընթացքում ներկայացնել Նիկոլ Փաշինյանի ծրագրային մոտեցումները: Եվ քանի որ ես ունեմ բարոյական սկզբունքներ, և դրանց հարիր չէ անհավասար մրցակցությունը, ես ասել եմ, որ դեկտեմբերի 30-31-ին ես հանելու եմ իմ թեկնածությունը Նիկոլ Փաշինյանի օգտին,- «Ուրբաթ» ակումբում լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ հայտարարել է Քաղաքագետների միության նախագահ Հմայակ Հովհաննիսյանը։
Նա դիմել է բոլոր թեկնածուներին, որ եթե դատարանը մերժի Նիկոլ Փաշինյանի հայցը, այդ որոշման կայացման հաջորդ օրը հավաքվեն «Հայկական ժամանակ» օրաթերթի խմբագրությունում ժամը 12-ին և հանդես գան հայտարարությամբ, որ իրենք բոլորով համատեղ հանում են իրենց թեկնածությունները։ Նա ընդգծել է նաև, որ իր թեկնածությունը պատրաստ է հանել միայն Նիկոլ Փաշինյանի օգտին, որովհետև չի հանդուրժի, որ այդ քայլից օգտվի առաջադրված թեկնածուներից որևէ մեկ այլ անձնավորություն։
-Համաձայնվել անհավասար մրցակցությանն անընդունելի է և բարոյական չափանիշներին անհարիր է։ Ես կարող եմ Նիկոլ Փաշինյանի հետ համաձայն չլինել ինչ-ինչ հարցերում, բայց ես պատրաստ եմ ոչ միայն իմ մանդատը, այլև իմ կյանքը զոհաբերել, որ նա հավասար պայմաններում մրցակցի իմ և մյուսների հետ,- ասել է Հմայակ Հովհաննիսյանը։

Амаяк Ованисян снимет свою кандидатуру в пользу Никола Пашиняна
«Сейчас в административном суде рассматривается вопрос Никола Пашиняна. Если эта преграда будет снята, следующим шагом будет то, что кандидаты вместе должны будут требовать, чтобы мера пресечения в отношении Никола Пашиняна была изменена и он, в равных со всеми условиями, участвовал в избирательной кампании. Если этого сделано не будет, я обязался сам восполнить этот пробел и представить в ходе моей избирательной кампании программные подходы Никола Пашиняна. И так как у меня есть моральные принципы, и им не присуща неравная конкуренция, я сказал, что 30-31-го декабря я сниму свою кандидатуру в пользу Никола Пашиняна», - во время встречи с журналистами в клубе «Урбат» заявил председатель Союза политологов Ованес Ованисян.
Он обратился ко всем кандидатам, чтобы они, если суд отклонит иск Никола Пашиняна, на следующий после этого решения день в 12:00 собрались в редакции газеты «Айкакан жаманак» и выступили с заявлением, что они все совместно снимают свою кандидатуру. Он также подчеркнул, что готов снять свою кандидатуру только в пользу Никола Пашиняна, так как не потерпит того, чтобы этим шагом воспользовался какой-то другой из выдвинувшихся кандидатов.
«Соглашаться на неравную конкуренцию неприемлемо и не совместимо с моральными мерками. Я могу быть несогласным с Николом Пашиняном по некоторым вопросам, но я готов пожертвовать не только мандатом, но и своей жизнью, чтобы он конкурировал в равных условиях  со мной и другими», - сказал Амаяк Ованисян.