Լավրով. «ԵԱՀԿ-ն կարող է նաև լրացուցիչ քայլեր կատարել»
Եվրոպայի անվտանգության և համագործակցության կազմակերպության (ԵԱՀԿ) համանախագահները հավատարիմ են Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման գործընթացում նոր ուղիների որոնմանն ու ձեռք բերված որոշումների իրագործմանը: «ՏԱՍՍ» գործակալության փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտարարել է արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովը:
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների հետ հանդիպման մեկնարկին Լավրովն ասել է, որ ինքն անձամբ ուրախ է, որ ստեղծվել է հնարավորություն՝ համեմատելու և համոզվելու, որ ԵԱՀԿ-ն ընդունված քայլերից բացի՝ կարող է նաև լրացուցիչ քայլեր կատարել, որպեսզի առաջ շարժվի Լեռնային Ղարաբաղի կարգավորման գործընթացում:
Լավրովի խոսքով՝ համանախագահող երկրներից յուրաքանչյուրը հավատարիմ է այս գործընթացին:
«Համանախագահող երկրները հավատարիմ են այդ գործընթացին՝ անկախ նրանից, թե մենք խոսում ենք ֆրանսիական, ամերիկյան նախաձեռնության, թե այդ հարցում Ռուսաստանի ջանքերի մասին՝ հաշվի առնելով մեր հարաբերությունները Հայաստանի ու Ադրբեջանի հետ»,- հավելել է նախարարը:

Лавров: «В Минской группе ОБСЕ привержены урегулированию ситуации в Нагорном Карабахе»
Сопредседатели Минской группы Организации по безопасности и сотрудничеству в Европе (ОБСЕ) привержены процессу поиска новых и реализации уже достигнутых решений по урегулированию нагорно-карабахского конфликта. Как сообщает ТАСС, об этом заявил 27 сентября глава МИД РФ Сергей Лавров.
«Я очень рад, что появилась эта возможность сверить часы и убедиться, что мы можем сделать еще в дополнение к уже принятым шагам, чтобы продвинуться в процессе нагорно-карабахского урегулирования», – сказал Лавров, открывая встречу с сопредседателями Минской группы ОБСЕ по нагорно-карабахскому урегулированию.
«Каждая из стран-сопредседателей привержена этому процессу, говорим ли мы о французской или американской инициативе в этом направлении или об усилиях России, учитывая наши отношения с Арменией и Азербайджаном», – добавил министр.