Պուտին. «ՌԴ–ն չի մասնակցի Սիրիայում ռազմական գործողություններին» (տեսանյութ)
«CBS» և «PBS» հեռուստաընկերությունների համար ամերիկացի լրագրող Չառլի Ռոուզի հետ հարցազրույցում ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հայտարարել է, որ Ռուսաստանը չի պատրաստվում մասնակցել «Իսլամական պետության» դեմ Սիրիայի տարածքում իրականացվող ռազմական գործողություններին։ Այս մասին հայտնում է «gazeta.ru»–ն։
«Ռուսաստանը որևէ ռազմական գործողության չի մասնակցի Սիրիայում կամ այլ պետություններում։ Համենայնդեպս, այսօրվա դրությամբ՝ մենք դա չենք ծրագրում»,–ասել է Պուտինը։
Նրա խոսքով՝ Ռուսաստանի իշխանությունները մտածում են Սիրիայի նախագահ Բաշար Ասադի և այլ գործընկերների հետ աշխատանքի ակտիվացման մասին։
Պուտինը նաև հավելել է, որ նախընտրելի է պայքարել ԽՍՀՄ նախկին երկրներից մեկնած գրոհայինների դեմ Սիրիայի՛ տարածքում, քան սպասել նրանց վերադարձին։
«Նախկին ԽՍՀՄ–ից ավելի քան 2.000 գրոհային է գտնվում Սիրիայի տարածքում։ Սպառնալիք կա, որ նրանք կվերադառնան։ Հետևաբար, ինչո՞ւ սպասել նրանց վերադարձին։ Ավելի լավ է օգնել Ասադին պայքարել նրանց դեմ Սիրիայի տարածքում»,- ասել է Պուտինը։

Путин: «Россия не будет участвовать в военных операциях в Сирии» (видео)
В интервью с американским журналистом Чарли Роузом российский президент Владимир Путин рассказал, что Россия не собирается участвовать в военных операциях на территории Сирии в рамках борьбы с «Исламским государством».
«Россия не будет участвовать ни в каких войсковых операциях на территории Сирии или в других государствах, во всяком случае, на сегодняшний день мы этого не планируем», – заявил Путин.
По его словам, российские власти думают о интенсификации работы с президентом Сирии Башаром Асадом и другими партнерами.
Путин также объяснил действия России в Сирии не желанием занять лидирующую позицию на Ближнем Востоке, а стремлением не пустить террористов из Сирии на территорию России.
«Более 2 тысяч боевиков, выходцев из бывшего Советского Союза, находятся на территории Сирии. Есть угроза, что они к нам вернутся. Так чем ждать, пока они к нам вернутся, лучше помочь Асаду бороться с ними там, на территории Сирии», – добавил он.