ԱՄՆ–ը փոխել է իր դիրքորոշումն Ասադի հանդեպ
ԱՄՆ պետքարտուղար Ջոն Քերրին հայտարարել է, որ ԱՄՆ–ը փոխել է իր դիրքորոշումը Սիրիայի նախագահ Բաշար Ասադի հանդեպ։ Այս մասին հայտնում է «CNN»–ը։
Հեռուսաալիքի հետ Մերձավոր Արևելքում ՌԴ և ԱՄՆ համագործակցության վերաբերյալ հարցազրույցում Քերրին նշել է, որ Ասադը պետք է հեռանա նախագահի պաշտոնից անցումային շրջանի ժամանակ։
Այդկերպ, փաստորեն, պետքարտուղարը խոստովանել է Վաշինգտոնի դիրքորոշման փոփոխությունը, որը մինչև վերջերս պահանջում էր Ասադի անհապաղ հրաժարականը։
Քերրիի խոսքերով՝ Ասադի վաղ հեռանալը «ներքին պայթյուն» կառաջացնի սիրիական հանրության շրջանում, որը միայն կվատթարացնի իրավիճակը։ Միևնույն ժամանակ, պետքարտուղարն ընդգծել է, որ, վերջին հաշվով, Ասադի հրաժարականը խաղաղության հաստատման նախապայմանն է։

США отказались от требования немедленной отставки Асада
Госсекретарь США Джон Керри заявил об изменении позиции США по президенту Сирии Башару Асаду, сообщает «Gazeta.ru» со ссылкой на CNN.
В интервью телеканалу, посвященном сотрудничеству России и США на Ближнем Востоке, Керри заявил, что Асад должен уйти с президентского поста в рамках «планомерного переходного периода». Отмечается, что таким образом госсекретарь признал изменение позиции Вашингтона, ранее требовавшего немедленной отставки Асада.
Керри признал, что скорый уход Асада повлечет «направленный внутрь взрыв» в сирийском обществе, который может только испортить ситуацию. Однако при этом Керри подчеркнул, что в конечном счете отставка сирийского президента является условием для окончательного достижения мира.
«Пока Асад на посту, мир просто недостижим. Точка», – подытожил Керри.
Кроме того, Керри заявил, что более активное вовлечение России в сирийский кризис является «возможностью» для США сделать шаги к разрешению кризиса.