ՌԴ–ն համաձայնություն է տվել Սիրիայում ՌԴ զինված ուժերի օգտագործման Ասադի խնդրանքին (տեսանյութ)
Ռուսաստանի Դաշնային խորհուրդը միաձայն կողմ է արտահայտվել ՌԴ զինված ուժերի օգտագործմանը արտասահմանում: Ինչպես տեղեկացնում է «Лента.Ру»-ն, այդ մասին տեղեկացրել է ՌԴ նախագահի վարչակազմի ղեկավար Սերգեյ Իվանովը` հավելելով, որ խոսքը Սիրիայում ռազմական ուժի կիրառման մասին է:
Իվանովը հայտնել է, որ Սիրիայի նախագահ Բաշար Ասադը դիմել է Ռուսաստանին` ռազմական օգնություն ցուցաբերելու խնդրանքով, և Դաշնային խորհրդի 162 պատգամավոր միաձայն կողմ է քվեարկել այդ խնդրանքին:
ՌԴ նախագահի վարչակազմի ղեկավարն ընդգծել է, որ խոսքը բացառապես օդային ռազմական ուժի կիրառման մասին է:
«Զինված ուժերի օգտագործումը ցամաքային ռազմական թատերաբեմում բացառվում է: Գործողությունների ռազմական նպատակը ԻՊ դեմ պայքարում Սիրիայի իշխանական ուժերին օդային աջակցություն ցուցաբերելն է»,-հայտարարել է Իվանովը:
ՌԴ նահագահի մամուլի խոսնակ Դմիտրի Պեսկովն էլ իր հերթին հայտարարել է, որ Ռուսաստանը միակ երկիրն է, որը Սիրիայում գործելու է օրինական հիմքերով` այդ երկրի իշխանությունների խնդրանքով:

Совфед России разрешил использовать российские войска в Сирии (видео)
Совет Федерации России единогласно поддержал использование российских Вооруженных сил за рубежом. Об этом сообщает РИА «Новости» со ссылкой на главу администрации Кремля Сергея Иванова.
По словам Иванова, президент России Владимир Путин обратился к Совфеду с вопросом касательно Сирии. Глава администрации подчеркнул, что в данном случае речь идет о национальных интересах РФ.
«Военной целью операции является исключительно воздушная поддержка сирийских ВС в их борьбе против ИГ», – пояснил он. Эта операция ВВС России имеет временные рамки, виды используемых вооружений не разглашаются, добавил Иванов.
Он также заявил, что партнеры России уже сегодня будут проинформированы о решении использовать ВВС России в Сирии.