Նեթանյահուն համոզված է, որ Իրանի հրթիռներն ուղղված են Եվրոպայի և ԱՄՆ–ի դեմ
Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուն համոզված է, որ Իրանը միջմայրցամաքային բալիստիկ հրթիռներ է պատրաստում նաև Եվրոպայի և ԱՄՆ–ի, այլ ոչ միայն Իսրայելի դեմ։ «ՌԻԱ նովոստի»–ի փոխանցմամբ՝ նման հայտարարությամբ Նեթանյահուն հանդես է եկել ՄԱԿ ԳԱ նիստի ժամանակ։
«Մի՛ կարծեք, որ Իրանը սպառնալիք է միայն Իսրայելի համար։ Իրանը նաև միջմայրցամաքային բալիստիկ հրթիռներ է ստեղծում, որոնք միջուկային մարտագլխիկներ ունեն։ Իրանն արդեն ուներ հրթիռներ, որոնք Իսրայելի տարածք էին հասնում. դրանք ուղղված են ոչ միայն մեր դեմ. դրանք նախատեսված են ձե՛ր համար՝ Եվորպայի, ԱՄՆ–ի»,–նշել է Նեթանյահուն։
Վարչապետը նաև նշել է, որ պատրաստ է անհապաղ բանակցություններ սկսել Պաղեստինի իշխանությունների հետ։
«Ես պատրաստ եմ խաղաղ բանակցություններ սկսել Պաղեստինի հետ՝ առանց նախապայմանների»,–ասել է Նեթանյահուն՝ հավելելով, սակայն, որ ինքնավարության ղեկավարը հրաժարվում է այդ առաջարկից, քանի որ պատրաստ չէ խաղաղ կարգավորմանը։
Ավելի վաղ ՄԱԿ գլխավոր քարտուղար Պան Գի Մունը կոչ էր արել պաղեստինցիներին և իսրայելցիներին խուսափել այնպիսի գործողություններից, որոնք կսրեն իրավիճակը, ինչպես նաև հանդես էր եկել Երուսաղեմում առկա սրբությունների համար ստատուս քվոյի պահպանման կոչով։

Нетаньяху считает, что межконтинентальные ракеты Ирана направлены против Европы и США
Межконтинентальные баллистические ракеты (МБР) Ирана направлены против Европы и США, а не только против Израиля. Как сообщает РИА «Новости», об этом заявил в четверг в ООН глава израильского правительства Биньямин Нетаньяху.
«Не думайте, что Иран является угрозой только для Израиля. Иран также строит межконтинентальные баллистические ракеты, несущие ядерные боеголовки. У Ирана уже были ракеты, которые достигали территории Израиля, так что эти межконтинентальные баллистические ракеты, которые строит Иран, они нацелены не только на нас, они предназначены для вас, для Европы, для США», – сказал он, выступая на ГА ООН,
«Израиль не позволит Ирану вторгнуться, прокрасться, ворваться в клуб ядерных держав. Никто не должен ставить под сомнение решимость Израиля защититься от тех, кто хочет его уничтожить», – заявил премьер-министр Израиля.
По его словам, Израиль будет продолжать работать по предотвращению поставок оружия «Хезболле» в Сирии со стороны Ирана. «Израиль продолжить действия по предотвращению передаче стратегического оружия «Хезболле» через территорию Сирии», – отметил премьер.