Էդվարդ Նալբանդյան. «Հայաստանում և Ղարաբաղում այդ հարցերը դեռևս չեն քննարկվում»
Երեքշաբթի օրը Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը հայտարարություն էր արել, որ ԼՂՀ հարցի հետ կապված բանակցություններում արդեն քննարկվում է ազատագրված 7 շրջանների հանձնման խնդիրը և Լեռնային Ղարաբաղ ադրբեջանցիների հետ վերադարձը։
Խորհրդարանում կառավարության հետ հարցուպատասխանի ժամանակ ՀՀԿ խմբակցության քարտուղար Էդուարդ Շարմազանովն արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանին կոչ է արել, որ մեր արտաքին գերատեսչության ղեկավարը պարզաբանի այդ հայտարարությունը։
-Ես չգիտեմ, թե ում հետ է ադրբեջանական կողմը վարում այդ բանակցություններն այս հարցերի շուրջ, բայց պետք է  հստակեցնեմ, որ Հայաստանում և Ղարաբաղում այդ հարցերը դեռևս չեն քննարկվում։ Հիշեցնեմ, որ մոտ մեկ տարուց ավելի ադրբեջանցիները հրաժարվում էին բանակցել մադրիդյան փաստաթղթի հիման վրա, նույնիսկ լռում էին, որ այդպիսի փաստաթուղթ գոյություն ունի,-հայտարարել է արտգործնախարարը։
Է. Նալբանդյանը, ի թիվս նախորդ անգամների, այս անգամ ևս նշել է, որ բանակցություններն ընթանում են հիմնական հարցի շուրջ. «Դա Ղարաբաղի կարգավիճակի հարցն է»։

Эдвард Налбандян: «В Армении и Карабахе эти вопросы пока не обсуждаются»
Во вторник президент Азербайджана Ильхам Алиев сделал заявление, что в переговорах в связи с НКР уже обсуждается проблема сдачи освобожденных 7 районов и возвращения в Нагорный Карабах азербайджанцев.
В парламенте во время слушаний совместно с правительством секретарь фракции РПА Эдуард Шармазанов призвал министра индел Эдварда Налбандяна дать разъяснения по поводу этих заявлений.
-Я не знаю, с кем азербайджанская сторона ведет эти переговоры вокруг данных вопросов, но должен отметить, что  в Армении и Карабахе эти вопросы пока не обсуждаются. Напомню, что более года азербайджанцы отказывались вести переговоры на основе мадридского документа, даже замалчивали, что такой документ существует, - заявил министр индел Армении.
Э.Налбандян в очередной раз отметил, что переговоры идут вокруг основного вопроса: «Это вопрос статуса Карабаха».