Ով է նա, ով է նա, ով է նա
Ամերիկայում գտնվող Սերժ Սարգսյանը «Քարնեգի» հիմնադրամում հանդիպում է ունեցել և պատասխանել մի քանի հարցերի։
Հարցերից մեկը վերաբերել է Հայաստանի ապագա առաջնորդին։
«Ես, իրոք, կարող եմ կանխատեսել, թե ով կարող է լինել Հայաստանի ապագա առաջնորդը, բայց վախենամ՝ եթե հայտարարեմ, ապա այդ մարդը դժոխային օրեր կունենա մինչև առաջնորդ դառնալը: Երկրորդ՝ վախենամ, որ այդ մարդը հիմա ճիշտ չգնահատի իմ կանխատեսումը»,– ասել է ՀՀԿ ղեկավարը։
Նկատենք, որ հերթական անգամ Սարգսյանն անկեղծ չի եղել իր խոսքում։
Բանն այն է, որ նա իրականում Հայաստանի ապագա առաջնորդին չի տեսնում («առաջնորդների ժամանակներն անցել են»)։ Ավելի ճիշտ՝ տեսնում է ինքն իրեն, բայց ոչ թե ֆորմալ առաջնորդի, այլ ստվերային «գենսեկի» դերում (այլ հարց է՝ կստացվի՞ դա, թե՞ ոչ)։
Ս. Սարգսյանի կողմից առաջարկվող նոր Սահմանադրության համաձայն՝ պետության գլխի, այսինքն՝ Հայաստանի առաջնորդի դերը վերապահված է նշանակովի նախագահին։ Իրականում, սակայն, նախագահը մեխի գլխի դեր է ունենալու։ Ֆորմալ առումով հենց այդպիսի՛ «առաջնորդ» է պատկերացնում Սարգսյանը Հայաստանի համար, որպեսզի ինքը կարողանա կեղծված ընտրությունների արդյունքում խորհրդարանական կայուն մեծամասնություն ձևավորել և շարունակել այսօրվա կործանարար քաղաքականությունն ու մի բան էլ կատարելագործել այն։
Իսկ այն, որ նա հայտարարել է, թե վախենում է Հայաստանի ապագա առաջնորդի անունը տալ, ձևական բան է։ Նոր Սահմանադրությունն առաջնորդ չի նախատեսում։ Նախատեսում է քաոս պետական կառավարման համակարգում և այդ քաոսից ֆինանսատնտեսական օգուտներ ակնկալող «գենսեկ», որին ոչ մի կերպ առաջնորդ չես համարի։
Ի դեպ, Սարգսյանը չի էլ ուզում, որ իրեն առաջնորդ համարեն, քանզի շատ իրատես մարդ է և հասկանում է, որ դա անհնար բան է։ Այդ իսկ պատճառով էլ վերացնում է ընտրովի նախագահի ինստիտուտը, որպեսզի կարողանա խուսափել իրական առաջնորդների ի հայտ գալուց, քանզի ցանկացած ընտրովի առաջնորդ չի կարող չանդրադառնալ 2008-ից հետո Հայաստանում տեղի ունեցածին։

Находясь в Соединенных Штатах, Серж Саргсян провел встречу в фонде «Корнеги» и ответил на несколько вопросов.
Один из них касался будущего армянского лидера.
«Я действительно могу предугадать, кто может быть будущим лидером Армении, но боюсь, что если заявлю об этом, этот человек переживет адские дни, перед тем как стать лидером. И второе, я боюсь, что этот человек сейчас неверно оценит мой прогноз», – сказал руководитель РПА.
Заметим, что Саргсян в очередной раз был неискренен в своей речи.
Дело в том, что он не видит будущего лидера Армении («времена лидеров прошли»). Вернее, видит самого себя, но в роли не формального лидера, а теневого «генсека» (другой вопрос, удастся ему это или нет).
Согласно предлагаемой Саргсяном новой Конституции, роль главы государства, то есть лидера Армении, отведена назначаемому президенту. Однако в действительности президент будет играть роль последней спицы в колесе. В формальном плане именно такого «лидера» Армении и видит Серж Саргсян, чтобы суметь посредством сфальсифицированных выборов сформировать прочное парламентское большинство и продолжить сегодняшнюю разрушительную политику, и даже усовершенствовать ее.
Что касается заявления, будто он боится объявлять имя будущего лидера Армении, то это очередное очковтирательство. Новая Конституция не предусматривает лидера. Вместо этого предусмотрены хаос в системе государственного управления и извлекающий из него финансово-экономические выгоды «генсек», назвать которого лидером не повернется язык.
Кстати, Саргсян и не хочет, чтобы его считали лидером, так как является большим реалистом, и понимает, что это невозможно. Именно поэтому и ликвидирует институт избираемого президента, чтобы избежать появления реальных лидеров, поскольку ни один избранный лидер не сможет не обратиться к имевшему в Армении место после 2008 года.