ԲՀԿ–ն Երևանի ավագանու մանդատները վա՞յր կդնի
Մեկնաբանելով մամուլում տարածված լուրերը, թե Բարգավաճ Հայաստան կուսակցությունը, հնարավոր է, վայր դնի Երևանի ավագանու իր մանդատները, ԲՀԿ մամուլի խոսնակ Բաղդասար Մհերյանը «7օր»-ին ասել է, թե այդ լուրը չի համապատասխանում իրականությանը, սակայն որ ավագանու գործունեության մեջ կան հարցեր, որոնք ԲՀԿ խմբակցությանը չեն բավարարում, ակնհայտ է.
-Երեկվա ավագանու նիստում տարաձայնությունը վերաբերում է մի որոշման փոփոխությանը, որի հետևանքով ավագանու նիստերի քվորումը կապահովվեր ձայների ¼-ով, իսկ մինչ այդ գործում էր կարգ, որ ձայների 50%-ով էր ապահովվում։ Հիմա ստացվում է այնպես, որ 17 մարդու ներկայությամբ արդեն 65 հոգանոց ավագանու նիստը համարում է, որ քվորում ունի։ Մեր խմբակցությունը դեմ էր դրան։ Խոսվել է ոչ թե այդ պահին մանդատները վայր դնելու մասին, այլ ասվել է, որ եթե այսպես շարունակվի, չի բացառվում նաև, որ մանդատները վայր կդնենք։ Դա ասել է Արման Վարդանյանը։
«Փաստորեն չի բացառվում, որ այդպես էլ կշարունակվի, հետևաբար չի բացառվում նաև մանդատներից հրաժարվելը» լրագրողի մասնավորեցնող հարցին Բաղդասար Մհերյանը պատասխանել է. «Այո՛, չի բացառվում»։
Հարցի առնչությամբ «7օր»-ը կապ է հաստատել նաև Երևան քաղաքի ավագանու ԲՀԿ խմբակցության ղեկավար Արման Վարդանյանի հետ, ով նշել է, որ խմբակցությունում ավագանու որևէ անդամ երբեք կառչած չի եղել մանդատներից, և դեպքերի նման զարգացման դեպքում չի բացառվում, որ իրենք հրաժարվեն ավագանու մանդատներից։
-Մենք ունենք բազմաթիվ առաջարկներ, ինչպես նաև մոտեցումներ իրենց առաջարկների վերաբերյալ, որոնք չեն ընդունվում։ Եթե այս պայմանները շարունակվեն, և նման ձևով փորձ արվի ձախոխել մեր աշխատանքները, բնականաբար մենք միգուցե և ավելի արմատական մոտեցում ցուցաբերենք, և քանի որ քաղաքականության մեջ ոչինչ չի բացառվում, միգուցե նաև չշարունակենք մեր աշխատանքը ավագանիում։ Սակայն այս պահին այդ հարցն օրակարգում դրված չէ,- ասել է Արման Վարդանյանը։
Ընդհանուր առմամաբ, գնահատելով քաղաքապետարանի և մասնավորապես քաղաքապետ Գագիկ Բեգլարյանի աշխատանքը՝ Արման Վարդանյանն ասել է, որ աշխատանքներ տարվում են, սակայն պետք է վերանայել քաղաքապետ-ավագանի աշխատանքների տրամաբանությունը։
-Եթե մի տեղ կա երկու քաղաքական ուժ, ապա որևիցե լուծում պետք է ի կատար ածվի քաղաքական կոնսենսուսի հետևանքով։ Եթե այդ բաղադրիչները բացակայում են, աշխատանքը տարվում է ոչ ճիշտ հունով։ Իսկ քաղաքապետի աշխատանքից երևանցիները պետք է գոհ լինեն, մենք գոհ ենք մեր աշխատանքից, մեր արած քայլերից և այն կառուցողական առաջարկներից, որոնք մենք կարողանում ենք անել, և որոնց մի փոքր մասն էլ կարողանում ենք ի կատար ածել,- ընդգծել է Ա.Վարդանյանը։

ППА сложит мандаты Совета старейшин Еревана?
Комментируя распространенные в прессе сообщения о том, что возможно партия «Процветающая Армения» (ППА) сложит свои мандаты Совета старейшин Еревана, пресс-секретарь ППА Багдасар Мгерян сказал «7or», что эта информация не соответствует действительности, однако, очевидно, что в деятельности Совета есть вопросы, которые не устраивают фракцию ППА:
«На вчерашнем заседании Совета старейшин разногласие касалось изменения одного решения, по которому кворум заседаний Совета обеспечивали бы ¼ голосов, а до того действовало правило, согласно которому кворум обеспечивали 50% голосов. Сейчас получается, что если присутствуют 17 человек, то считается, что заседание с участием из 65 человек имеет кворум. Наша фракция была против этого. Говорилось не о сложении мандатов в данный момент, а было сказано, что если так продолжится, то не исключается также, что мы сложим мандаты. Это сказал Арман Варданян».
На уточняющий вопрос журналиста «фактически не исключается, что так и продолжится, следовательно, не исключается отказ от мандатов» Багдасар Мгерян ответил: «Да, не исключается».
В связи с этим вопросом «7or» связался также с главой фракции ППА в Совете старейшин Еревана Арманом Варданяном, который отметил, что ни один из членов Совета старейшин от фракции никогда не цеплялся за мандаты, и в случае подобного развития событий, не исключено, что они откажутся от мандатов Совета старейшин.
«У нас есть многочисленные предложения, а также подходы к этим предложениям, которые не принимаются. Если эти условия продолжатся, и подобным образом будет попытка провалить наши работы, естественно, мы, может быть, проявим более радикальный подход, и поскольку в политике ничего не исключается, может быть, также не продолжим нашу работу в авагани. Однако на этот момент этот вопрос не стоит в повестку дня», - сказал Арман Варданян.
В общей сложности, оценивая работу мэрии Еревана, и в частности, мэра Гагика Бегларяна, Арман Варданян сказал, что ведутся работы, однако, необходимо пересмотреть логику работ мэр-авагани.
«Если в одном месте есть две политические силы, то должно быть дано какое-то решение вследствие политического консенсуса. Если эти элементы отсутствуют, то работа ведется не по правильному руслу. А работой мэра ереванцы должны быть довольны, мы довольны нашей работой, сделанными нами шагами и теми конструктивными предложениями, которые мы смогли сделать, маленькую часть которых можем претворить в жизнь», - подчеркнул А.Варданян.