ՆԱՏՕ–ի երկրները նոր պատժամիջոցներով են սպառնացել ՌԴ–ին
ՆԱՏՕ–ի անդամ երկրների իշխանությունները կոչ են արել պատրաստ լինել հակառուսական տնտեսական պատժամիջոցների խստացմանը, եթե Ռուսաստանը չիրագործի մինսկյան պայմանավորվածությունները։ Այս մասին, «vesti.ru»–ի տեղեկացմամբ, ասվում է ՆԱՏՕ–ի Խորհրդարանական վեհաժողովի կայքում։
Շեշտվում է, որ դաշինքի անդամ երկրների իշխանությունները պետք է բազմակողմ աջակցություն ցուցաբերեն Ուկրաինայի կառավարությանը և փորձեն թուլացնել ՌԴ տնտեսական ազդեցությունը Եվրոպայի՝ ռուսական նավթից ու գազից առկա կախվածությունը նվազեցնելու ճանապարհով։
Միևնույն ժամանակ, ՆԱՏՕ–ի ԽՎ անդամները ընդգծել են, որ չնայած Սիրիայում և Ուկրաինայում առկա լարվածությանը՝ Արևմուտքը ցանկանում է պահպանել Մոսկվայի հետ իր կապերը։
Հռչակագրի ներկայիս տարբերակը սևագիրն է. վերջնականը պետք է ընդունվի այսօր՝ հոկտեմբերի 12–ին, Նորվեգիայում։

Страны НАТО пригрозили России новыми санкциями
Власти стран НАТО призывают быть готовыми к ужесточению антироссийских экономических санкций. Как передает «Vesti.ru», об этом говорится в сообщении, размещенном на сайте Парламентской ассамблеи НАТО.
В документе страны альянса призывают быть готовыми к ужесточению санкций, если Россия не будет соблюдать обязательства по Минским договоренностям.
Подчеркивается, что власти стран блока должны обеспечить всестороннюю поддержку украинскому правительству и попытаться ослабить экономическое влияние РФ путем уменьшения зависимости Европы от российских нефти и газа.
Члены ПА НАТО отметили, что, несмотря на напряженность на Украине и в Сирии, Запад хочет сохранить связи с Москвой.
Нынешний вариант резолюции – черновой, итоговый должен быть принят 12 октября в Ставангере (Норвегия).