Су-24. մոտենում է կամաց, հարվածում ճշգրիտ (տեսանյութ)
Սիրիայում ՌԴ ավիացիայի ծավալած գործողությունները հնարավորություն են տալիս երկրի կառավարական ուժերին առաջ շարժվել։ Դրանց շնորհիվ Համայի արևելքում ազատագրվեց Աթշան քաղաքը, որտեղ նախքան պատերազմը 2 հազ մարդ էր ապրում։ Այս մասին հայտնում է «vesti.ru»–ն։
Քաղաքը գրավել էին ահաբեկչական «Ջեբհաթ ան–Նուսրա» խմբավորման «Աջնադ աշ–Շամ» և «Ջեյշ ալ–Ֆաթհ» «դուստր» կազմակերպությունները։ Վտարելով քաղաքի բնակիչներին՝ իսլամիստներն այստեղ մի քանի ուժեղացված հենակետեր էին ստեղծել։
Նշվում է, որ քաղաքի գրավմանը մեծապես օգնել են ահաբեկիչների դիրքերին և ռամզամթերքի պահեստներին ռուսական ինքնաթիռներից արձակված գերճշգրիտ ռումբերը։ Ռմբակոծմանը հաջորդել են հրետանային նախապատրաստությունը՝ ծանր սպառազինության կիրառմամբ, և սիրիական բանակի ցամաքային գրոհը։
Քաղաքի բակերից մեկում գտնվել է ենթադրյալ նկուղ, որը, հավանաբար, ահաբեկիչների ստորգետնյա մուտքերից է. այդ անցքերով գրոհայինները փախչում են ռազմաճակատից։ Նման գտածոների դեպքում չափազանց պարզ են գործում՝ նռնակ են նետում անցք և կանոնավոր կրակահերթ բացում ինքնաձիգից։
«Մենք բազմաթիվ գերիներ ունենք, մեծ քանակությամբ սպառազինություն ու սարքավորումներ, որոնք ահաբեկիչներին են մատակարարվել արաբական այն երկրներից, որոնց մենք առաջ բարեկամ էինք համարում։ Մեր միակ ընկերը Ռուսաստանն է»,–ասել է Աթշանի ազատագրումն իրականացրած հրամանատարը։
Ոչնչացվել է «Ջեբհաթ ան–Նուսրայի» մոտ 200 գրոհային։ Սիրիական բանակի ստորաբաժանումները թշնամուն շպրտել են դեպի անապատ։
4 տարվա նահանջից հետո հաղթանակի համը զգացած սիրիական կառավարական զորքերը ներկայումս գրոհում են հարևան քաղաքների՝ Սուքեյքի և Հան–Ջեյհունի ուղղությամբ։ Իսլամիստներին փորձում են սեղմել դեպի թուրքական սահման, որտեղից նրանք եկել են։
Աղբյուրի փոխանցմամբ՝ արդիականացման շնորհիվ ռուսական ռմբակոծիչները դարձել են բավական հուսալի, արդյունավետ և ավելի սպառնալից։ Су-24–ը գործում է եղանակային բոլոր պայմաններում, օրվա ցանկացած ժամի, ցանկացած բարձրությունից։ Բետոնե բունկերում խրամատավորված թշնամին չի հասցնում հասկանալ՝ ինչ է կատարվում. Су-24–ը մոտենում է կամացուկ, հարվածում ճշգրիտ։
Ինքնաթիռում տեղադրված նավիգացիոն սարքավորումները կարող են ավտոմատ ռեժիմով նրան ուղղել դեպի հանձնարարված շրջան, վերադարձնել օդակայան և անգամ իջեցնել։
Ռմբակոծիչն արձակում է բարձր ճշգրտությամբ ավիացիոն հրթիռ՝ «օդ–մակերևույթ» դասի, լազերային ինքնանշանառու գլխիկով։ Հարվածի ճշգրտությունն ապահովվում է լազերային նշանառությամբ. նախքան բաց թողնելը՝ օդաչուն լուսավորում է թիրախը, որից հետո հրթիռը շարժվում է լազերային ճառագայթի ուղղությամբ։ Օդաչուների խոսքով՝ այն կարող է անգամ օդանցքից մտնել։
Ռմբակոծվելիք օբյեկտները որոշում է սիրիական հետախուզությունը, որից հետո ռուս սպաները ճշգրտում են կոորդինատները և դրանք նշում ինքնաթիռների նշանառության համալիրում։
Միայն վերջին շաբաթվա ընթացքում ոչնչացվել են 29 դաշտային ճամբար, 2 հրամանատարական կետ և 23 ամրակետ, ինչպես նաև պաշտպանական դիրքեր՝ սպառազինությամբ և ռազմական տեխնիկայով։

Су-24 в Сирии: прилетают тихо, бьют точно (видео)
Действия российских летчиков в Сирии становятся все интенсивнее, что позволяет сирийской правительственной армии переходить в наступление. Как сообщает «Vesti.ru», благодаря этим совместным действиям на востоке провинции Хама удалось освободить город Атшан, в котором до войны жили около двух тысяч человек.
Город захватили боевики движений «Аджнад аш-Шам» и «Джейш аль-Фатх» – направления «Джебхат-ан-Нусра». Выгнав всех жителей города, исламисты создали здесь несколько укрепленных позиций. Отмечается, что выбить боевиков помогли российские самолеты, сбросившие несколько высокоточных бомб на штаб террористов и на склад боеприпасов. Затем последовали артподготовка с использованием тяжелых орудий и наземный штурм сирийской армии.
Исламисты рассчитывали удержать город и, ожидая штурма, провели серьезную инженерную подготовку со стороны южной окраины. В одном из дворов нашли подвал, в котором был один из подземных ходов, через который боевики пытаются вырваться за линию фронта.
«Мы захватили здесь много пленных, много оружия и обмундирования, которое поставлялось из других арабских стран, которых мы считали раньше друзьями. У нас настоящий друг один – Россия», – сказал командующий операцией по освобождению Атшана.
Уничтожив около 200 боевиков «Джебхат-ан-Нусры», подразделение Сирийской армии отбросило врага дальше в пустыню.
Последние 4 дня крупномасштабного контрнаступления принесли несколько крупных успехов, и сейчас правительственные войска штурмуют соседние города – Сукейк и Хан-Джейхун.
Как отмечает издание, после глубокой модернизации Су-24, надежный и эффективный самолет, стал еще более грозным. Он способен действовать при любой погоде, в любое время суток, на любых высотах. Окопавшийся в бетонном бункере противник даже не успевает понять, что по нему отбомбились Су-24 – прилетают тихо, бьют точно.
Навигационное оборудование, установленное на Су-24, способно в автоматическом режиме выводить самолет в заданный район, вести его по маршруту, возвращать на свой аэродром и даже делать посадку. Су-24 может летать на малых высотах с огибанием неровностей рельефа, тоже в автоматическом режиме, но только тогда, когда он работает именно как фронтовой бомбардировщик.
Самые обычные фугасные авиационные бомбы, сброшенные с Су-24, становятся высокоточным оружием – за счет новейшего комплекса прицеливания. Высокоточная авиационная ракета класса «воздух-поверхность» с лазерной головкой самонаведения также обеспечивает точность попадания. Перед пуском ракеты пилот подсвечивает наземную цель, и потом ракета идет к ней по отраженному лучу.
Объекты для нанесения бомбовых ударов определяет сирийская разведка. Российские офицеры уточняют координаты и вводят их в комплексы прицеливания самолетов.
Только за последнюю неделю были уничтожены 29 полевых лагерей, два командных и 23 укрепленных пункта и оборонительных позиций с вооружением и военной техникой. В районе Алеппо в результате попадания бетонобойной авиабомбы «Бетаб-500» произошел взрыв склада боеприпасов.