ԻՊ–ն հաստատել է խմբավորման ղեկավարներից մեկի մահը
«SITE» մոնիթորինգային գործակալության տվյալներով՝ «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորումը հաստատել է իր ղեկավարներից մեկի՝ Աբու Մութազա ալ–Քուրաշիի մահվան մասին տեղեկատվությունը, որը հանդիսանում էր ԻՊ «երկրորդ դեմքը»։
«Reuters»–ի փոխանցմամբ՝ Աբու Մութազա ալ–Քուրաշին, որը հայտնի է նաև որպես Ֆադել Ահմադ ալ–Հայալի և Հաջի Մութազ, մահացել է Իրաքում ԱՄՆ ավիահարվածների հետևանքով ս. թ. օգոստոսին։ Գործակալությանն այդ մասին հայտնել է ԻՊ ներկայացուցիչը։
Ավելի վաղ Սպիտակ տնից հայտարարել էին, որ Իրաքում օգոստոսի 18–ին գրոհայինների դիրքերին հասցված ավիահարվածների արդյունքում ոչնչացվել է ԻՊ ղեկավարությունում «երկրորդ մարդը»՝ Հաջի Մութազը։ Նշվում էր, որ դա բացասաբար կանդրադառնա ահաբեկչական խմբավորման գործունեության վրա։
Իրանական գործակալությունն էլ վերջերս հայտնել էր, որ ԻՊ առաջնորդ Աբու Բաքր ալ–Բաղդադին վիրավորվել է իրաքյան ՌՕՈւ–ի հարվածների հետևանքով։

В ИГ подтвердили смерть одного из главарей террористической группировки
По данным мониторингового агентства SITE, террористическая группировка «Исламское государство» подтвердила гибель одного из главных лиц террористической группировки – Абу Мутаза аль-Кураши, являвшегося «человеком номер два» в ИГ, сообщает «Reuters».
Абу Мутаз аль-Кураши, также известный как Фадель Ахмад аль-Хаяли и Хаджи Муутаз, погиб в результате авиаударов США в Ираке в августе этого года. Это агентству подтвердил представитель ИГ.
Белый дом до этого заявил, что 18 августа в результате воздушного удара в Ираке был уничтожен «человек номер два» в руководстве «Исламского государства» Хаджи Мутаз. Они тогда отметили, что смерть Мутаза негативно повлияет на операции террористической группировки.
Ранее иранское агентство сообщило, что лидер террористической группировки «Исламское государство» Абу Бакр аль-Багдади получил ранение при атаке иракских ВВС.