ՌԴ և թուրքական ինքնաթիռները 13 անգամ վտանգավոր կերպով մոտիկացել են
Ս. թ. հոկտեմբերի 3–10–ը ՌԴ և Թուրքիայի ինքնաթիռները 13 անգամ իրարից վտանգավոր մոտիկության վրա են հայտնվել։ Այս մասին, «ՏԱՍՍ»–ի փոխանցմամբ, հայտարարել է Թուրքիայի փոխարտգործնախարար Ալի Քեմալ Այդինը։
«Հոկտեմբերի 3–10–ը ռուսական ինքնաթիռները երկու անգամ խախտել են մեր օդային սահմանը, ՌԴ 3 ինքնաթիռ վտանգավոր մանևրներ է իրականացրել, նույն ժամանակամիջոցում էլ թուրքական ինքնաթիռների հետ վտանգավոր մերձավորության 13 դեպք է արձանագրվել»,–ասել է Այդինը։
Փոխնախարարը նաև նշել է՝ իրենք չեն չափազանցնում ՌԴ ինքնաթիռների՝ Թուրքիայի սահմանը խախտելու հարցը՝ շեշտելով, որ ոչ մի երկիր թույլ չի տա՝ ուրիշի ռազմական ինքնաթիռները խախտեն իր օդային տարածությունը։
Ավելի վաղ հաղորդվել էր, որ Թուրքիան հիասթափված է ՌԴ գործողություններից։
Այդինը հայտնել էր, որ իր երկիրն առաջվա նման բացատրությունների է սպասում ՌԴ կողմից՝ ռուսական ինքնաթիռների՝ թուրքական սահմանը խախտելու առնչությամբ։
«Մենք մինչ օրս այդքան էլ չենք հասկանում նման մանևրների նպատակը։ Բայց մենք փորձում ենք այդ տագնապը մեր ռուս գործընկերներին հասցնել դիվանագիտական ճանապարհով»,–ասել է Այդինը՝ հավելելով, որ Անկարան դեռ հույս ունի, որ բացատրություններ կստանա այդ հարցով։
Հաղորդվել էր նաև, որ ՌԴ–ն և Թուրքիան մտադիր են խորհրդակցություններ անցկացնել Սիրիայում։ Որոշ լրատվամիջոցներ («Financial Times») գրել էին, որ Սիրիայի հակամարտությունը կարող է խախտել ՌԴ և Թուրքիայի տնտեսական հարաբերությունների «փխրուն հավասարակշռությունը»։

Турецкие и российские самолеты 13 раз опасно сближались
В период с 3 по 10 октября 2015 года самолеты России и Турции 13 раз опасно сближались, заявил заместитель министра иностранных дел Турции Али Кемаль Айдын, передает ТАСС.
«С 3 по 10 октября российские самолеты два раза нарушали наше пространство, три российских самолета совершали опасные маневры, в те же даты было 13 случаев опасного сближения российских военных самолетов с турецкими», – сообщил он.
Айдын также отметил, что его страна не преувеличивает вопрос нарушения границы Турции российскими самолетами, и сказал, что ни одна страна не позволит военным самолетам другой нарушать свое воздушное пространство.
Ранее сообщалось, что Турция разочарована действиями России.
Айдын заявил, что региональные конфликты породили неприятную с точки зрения отношений между Россией и Турцией картину.
«Несмотря на предупреждения, послания, которые были направлены российской стороне на самом высоком уровне, мы с сожалением должны констатировать, что не смогли получить должного отклика и понимания с российской стороны», – сказал он.