Խորհրդարանական կառավարման հայկական փորձը
Նախագահական, կիսանախագահական և խորհրդարանական կառավարման մոդելների պայմաններում հանդիպում ենք ինչպես զարգացած ժողովրդավարական քաղաքական համակարգով ու մրցակցային տնտեսությամբ առաջադեմ պետությունների, այնպես էլ ավտորիտար ու հետադիմական ռեժիմների։
Խորհրդարանական կառավարման մոդելն ընդունված է համարել ամենաժողովրդավարականը, սակայն կան երկրներ, որոնց պարագայում ճիշտ է այդ տեսակետը, բայց կան նաև երկրներ, որտեղ ֆորմալ առումով խորհրդարանական մոդելն է ընտրվել, սակայն իրականում հաստատված են մեկ անձի դիկտատուրա և անհատի իրավունքների խիստ սահմանափակում։ Օրինակների համար հեռու գնալ պետք չէ. հիշենք ԽՍՀՄ պատմությունը։
Եթե չկան կայացած կուսակցություններ, չկան իշխանությունների ճնշումներից զերծ գտնվող ֆինանսական խմբեր, և չեն ձևավորվել սեփական շահերի համար պայքար մղող ինստիտուցիոնալ կառույցներ, ապա խորհրդարանական կառավարման մոդելը կարող է բերել «հավերժ» ավտորիտարիզմի՝ թուլացնելով պետությունը։
Ֆորմալ առումով խորհրդարանական կառավարման մոդելի հայկական փորձը ցույց է տալիս, որ այն դրական արդյունքներ չի ապահովել։
Առաջին հանրապետությունը խորհրդարանական կառավարման մոդելով էր և ընդամենը երկու տարվա կյանք ունեցավ։ Պատճառների մեջ խորանալն այս հոդվածի շրջանակներում նպատակահարմար չենք գտնում։ Մենք պարզապես փաստն ենք արձանագրում։
«Խորհրդարանական» կոչված մոդել էր գործում նաև ԽՍՀՄ տարիներին։ Ճիշտ է, դա Հայաստանի համար պսևդոմոդել էր, քանզի մեզանում կար կենտրոնից ածանցված կառավարման համակարգ, և մենք էլ անկախ չէինք, սակայն արժե արձանագրել, որ խորհրդային պառլամենտարիզմն էլ ոչ կենսունակ դուրս եկավ։
ԽՍՀՄ փլուզումից հետո խորհրդարանական կառավարման մոդել էր ընտրված պատերազմող Ղարաբաղում։ Արդյունքները ողբերգական էին. մինչ Ղարաբաղի խորհրդարանում գյալաջիությամբ ու դատարկաբանությամբ էին զբաղված, ճակատում կորուստներ էին արձանագրվում։ Հայկական կողմը կորցրել էր նախկին ԼՂԻՄ տարածքի գրեթե կեսը, և դա կարող էր բերել վերջնական պարտության, եթե կտրուկ քայլեր չձեռնարկվեին։ Միայն խորհրդարանական կառավարման մոդելից փաստացի հրաժարումը և Պետական պաշտպանության կոմիտեի ստեղծումը, այսինքն՝ կիսանախագահական կամ նախագահան տիպի մոդելի ներդրումը հնարավորություն տվեցին շտկել իրավիճակն ու ապահովել մերոնց հաղթանակը ռազմի դաշտում։
Թե ինչ է սպասվում պատերազմող Հայաստանին, եթե ներդրվի խորհրդարանական–«գենսեկական» մոդելը, չենք ուզում ենթադրություններ ու կանխատեսումներ անել։ Կապրենք՝ կտեսնենք։

Армянский опыт парламентского правления
В условиях президентской, полупрезидентской и парламентской моделей правления можно встретить как государства с развитой демократической политической системой и конкурентной экономикой, так и авторитарные и реакционные режимы.
Парламентскую модель правления принято считать самой демократичной. Однако есть страны, к которым это применимо, и есть те государства, в которых формально действует парламентская модель, но в действительности утверждена диктатура одного человека с резким ограничением прав личности. За примерами далеко ходить не стоит – вспомним историю СССР.
Если нет состоявшихся партий, находящихся вне властного влияния финансовых групп и не сформировались ведущие борьбу за собственные интересы институциональные структуры, то парламентская модель правления может привести к «вечному» авторитаризму, ослабляя заодно государство.
В формальном плане армянский опыт парламентского правления показывает, что оно не обеспечило положительных результатов.
Первая республика была с парламентской моделью правления, и она просуществовала всего два года. Вдаваться в причины в рамках данной статьи не хочется. Ограничимся лишь констатацией факта.
Называемая парламентской модель действовала и в годы СССР. Правда, для Армении это была псевдомодель, так как существовала производная от центра система управления, и мы не были независимы, однако нужно отметить, что советский парламентаризм тоже оказался нежизнеспособен.
После развала СССР парламентская модель правления была избрана и в Карабахе. Результаты были плачевными: в парламенте Карабаха были заняты посиделками и разглагольствованиями, а на фронте фиксировались поражения. Армянская сторона потеряла практически половину территорий НКАО, и это могло привести к окончательному поражению, если бы не было предпринято резких мер. Лишь фактический отказ от парламентской модели правления и создание Госкомитета обороны, то есть внедрение полупрезидентской или президентской модели правления предоставило возможность исправить ситуацию и обеспечить победу наших на поле боя.
О том же, что ждет находящуюся в состоянии войны Армению, если будет внедрена парламентскогенсековская» модель, строить предположения и делать прогнозы не хочется. Поживем-увидим.