ՌԴ ԱԳՆ. «Թուրքիայի հետ ունենք ակնհայտ տարաձայնություններ»
ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան «Россия 24»–ի եթերում հայտարարել է, որ Մոսկվան խնդիրներ չունի Թուրքիայի հետ։
«Մենք ունենք ակնհայտ տարաձայնություններ. այստեղ ես ասելիք չունեմ։ Մենք տարբեր ենք նայում մի շարք հարցերի, բայց դա սովորական է, քանի որ մենք տարբեր երկրներ ենք և տարբեր հետաքրքրություններ ունենք»,–ասել է Զախարովան։
ԱԳՆ ներկայացուցչի կարծիքով «ռուսական կողմից չեն վերջերս նկատվող խստագույն քննադատությունն ու հարձակումները Թուրքիայի ուղղությամբ»։ Զախարովայի խոսքերով՝ ռուս–թուրքական հարաբերությունները հսկայական դրական պոտենցյալ են խոստանում։
«Կարծում եմ՝ Թուրքիան Ռուսաստանի հետ ընդհանրապես խնդիրներ չունի»,– հավելել է Զախարովան։
Հիշեցնենք՝ անցած ուրբաթ թուրքական ՌՕՈւ–ն Սիրիայի հետ սահմանին անօդաչու էր խոցել։ Ռուսական պաշտպանական արդյունաբերությունում «Газеты.Ru»–ի աղբյուրներով՝ անօդաչուն արտադրվել է ՌԴ–ում, և թանկարժեք գաղտնի արտադրանք է, որի մասին ԶԼՄ–ում հիշատակումներ չկան։ Թուրքիայի վարչապետ Ահմեդ Դավութօղլուն էլ վստահաբար նշել էր, որ խոցված անօդաչուն ռուսական ծագման է եղել։

Захарова: «У России есть абсолютные разногласия с Турцией»
Официальный представитель МИД России Мария Захарова заявила, что у Москвы нет проблем в отношениях с Турцией. Об этом она сообщила в эфире телеканала «Россия 24».
«У нас есть и абсолютные разногласия, здесь я не могу ничего сказать. Мы по-разному смотрим на ряд вопросов, но это нормально, потому что мы разные страны и у нас разные интересы», – сказала Захарова.
По мнению представителя МИД, «не с российского угла в последнее время мы наблюдаем жесточайшую критику и нападки в отношении Турции». Она считает, что у российско-турецких отношений есть огромный потенциал, «именно позитивный».
«У Турции с Россией проблем нет. Мне кажется, с кем с кем, а с нами у Турции вообще нет проблем»,– добавила Захарова. Она отметила, что Россия «видит потенциал в развитии нормальных, стабильных отношений с Турцией во всех сферах и на всех направлениях».
Напомним, что в прошлую пятницу ВВС Турции сбили беспилотник на границе с Сирией. По данным источника «Gazeta.ru» в российской оборонной промышленности, беспилотник произведен в России и является дорогостоящей секретной разработкой, упоминания о которой нет в СМИ.